Novela protikuřáckého zákona: Majitelé restaurací sami rozhodnou, zda se v jejich podniku smí kouřit

Zatímco v celé Evropě ubývá zemí, kde si můžete u oběda v restauraci zapálit, v Česku kuřákům tato možnost zůstane. Prezident Václav Klaus v úterý podepsal tzv. protikuřácký zákon, který ale ponechává na majitelích restaurací, aby si sami zvolili, jestli jejich podnik je kuřácký nebo nekuřácký.

Úplný zákaz kouření v restauracích se nepodařilo prosadit, poslanci poukazovali například na to, že by omezil svobodu podnikání. Podle předkladatele zákona, poslance za ODS Borise Šťastného, je přijatá novela důkazem toho, jak silná je tabáková lobby v Česku:

"Nepochybně hraje roli i při rozhodování mých kolegů. Pokládám za malý zázrak, že novela protikuřáckého zákona vůbec byla přijata s ohledem na to, jakým způsobem politické autority v České republice proti tomuto návrhu bojovaly."

A jak tento zákon hodnotí další dlouholetý odpůrce kouření na veřejnosti, hlavní hygienik ČR Michael Vít?

"Je to liberální přístup, rozhodnutí, zda restaurace bude kuřácká nebo nekuřácká. V obou případech to musí být viditelně označeno mezinárodním piktogramem."

Nálepka se symbolem cigarety bude povinně vylepena na vstupních dveřích podniku. Prosazení úplného zákazu kouření v restauracích je ale podle něj jen otázkou času:

"Toto neprošlo a já si stejně myslím, že se časem budeme dostávat k tomu, že vyšší množství restaurací bude nekuřáckých."

Tzv. protikuřácký zákon však neřeší jen to, zda se může kouřit v restauracích. Nově definuje veřejná místa, kde je zakázáno kouřit, dále zpřísňuje prodej tabákových výrobků nebo rozšiřuje případné sankce. Ty mohou být až půl milionu korun. Podle Michaela Víta by tato pravidla měla chránit před pasivním kouřením hlavně děti:

"Co tu vidím jako velmi významné, je to, že obce získaly možnost zakázat kouřit na dětských hřištích, na akcích, které jsou určeny dětem a mládeži."

Nová pravidla začnou platit od poloviny roku 2010. O omezení nebo zákaz kouření se v parlamentu bojuje už řadu let. Jeho zastánci tvrdí, že zákazy kouření v podstatě vedou k omezování práv a svobod člověka. Odpůrci kouření naopak vytrvale poukazují na to, že cigaretový dým ohrožuje i nekuřáky a že pasivní kouření vede ke vzniku zhoubných nemocí. Podařilo se jim prosadit úplný zákaz kouření ve veřejných prostorách, na úřadech, letištích, nádražích i zastávkách městské hromadné dopravy.