Úplný zákaz kouření neprošel, rozhodnutí je na restauracích

Foto: ČTK

Parlament opět hlasoval o protikuřáckém zákonu. Ve hře byl i úplný zákaz kouření v restauracích. Poslanci nakonec schválili mírnější variantu - hospodští si budou muset vybrat, zda bude jejich podnik kuřácký, či nekuřácký a nebo zda vyhradí nekuřákům oddělený prostor.

Foto: ČTK
Na dveřích restaurací budou piktogramy, které budou návštěvníky jasně informovat. Místopředseda ČSSD Milan Urban zákon hodnotí jako vyvážený.

"Já myslim, že je to opatření, které každému umožňuje svobodně se rozhodnout. Na dveřích restaurace bude napsáno, zda je kuřácká či nikoliv a podle toho se host může rozhodnout, zda tam vstoupí. O tom, zda se v té hospodě kouří či nikoliv, rozhoduje majitel, respektive ten, kdo provozuje restauraci. Myslím, že to je optimální varianta pro české poměry. Není to žádné násilí ani proti jedné skupině, je to na svobodném rozhodnutí každého."

Foto: ČTK
Jeden z hlavních autorů novely Boris Šťastný z ODS prosazoval úplný zákaz kouření v restauracích a barech. Českou variantu považuje za 'evropsky unikátní'. Podle něj je už v řadě zemí Evropy i ve Spojených státech přirozené, že se uvnitř v restauraci nekouří. Šťastný přesto pro zákon jako celek zvedl ruku, neboť podle jeho slov obsahuje řadu významných změn.

"Do budoucna v České republice budou nekuřácká všechna zařízení, která jsou veřejně přístupná. To znamená například budovy státních úřadů a institucí, společné prostory bank a pojišťoven, dopravní prostředky, nástupiště spojená s hromadnou dopravou a tak dále."

Novela také dává obcím možnost zakázat kouření na dětských hřištích, sportovištích či na akcích určených dětem. Zpřísňuje rovněž sankce za prodej tabákových výrobků a alkoholu dětem.

Úplný zákaz kouření prosazovala i komunistická poslankyně Soňa Marková. Jak uvedla, ve větších městech si lidé budou moci vybrat.

Foto: ČTK
"V menších obcích to tak není a já chápu obavy restauratérů, že by mohli přijít o své příjmy. Na druhou stranu, jestliže se s tím dokázali celkem slušně vyrovnat jiné evropské země, tak my bychom se s tím měli vyrovnat také."

Míst v Evropě, kde si mohou kuřáci volně zapálit, postupně ubývá. Mnohé státy přikračují k různým omezením. Zákaz kouření v restauracích platí například v Irsku, Francii či Itálii. Podle poslankyně Gabriely Kalábkové z ČSSD však zákazy nepomohou.

"Víme, že se zrušil prodej kusových cigaret, aby mladiství a děti neměli k těm tabákovým výrobkům přístup, a oni stejně kouří v čím dál větší míře. Obávám se, že tohle k ničemu nepovede, spíše se bude muset vést osvěta motivační než striktně zakazující."

Zákon teď bude posuzovat Senát.