Novoroční rekordy: prskavka, sbírka kalendářů, otužilci

Foto: Kristýna Maková / Archiv ČRo 7

Nový rok už klepe na dveře a proto budou tématem novoroční rekordy. Není jich sice mnoho, ale přesto existuje několik zajímavých disciplín, ve kterých vznikly. Třeba nejdelší prskavka, kalendáře a nebo rekordy zimní.

Ilustrační foto: Kristýna Maková / Archiv ČRo 7
Konec roku připomínají 31. prosince různé dělbuchy, světlice a prskavky. Agentura Dobrý den, která české rekordy eviduje, zaregistrovala i nejdelší prskavku, uvedl Miroslav Marek:

"Evidujeme nejdelší prskavku, kterou vyrobili asi před 17 roky v Ostravě. My jsme ji zapálili a měřili jsme ji. Je dlouhá dva a půl metru. Měřili jsme i délku času, po který vydrží prskat. Bylo to 17 minut a 48 vteřin. To je hodnota stávajícího českého rekordu."

Na Nový rok také otevíráme nový kalendář. Můžeme si ho pověsit na stěnu, dát na stůl a nebo do peněženky. Sběratelkou právě těch nejmenších je Zdena Smetanová z Tábora, dodal Miroslav Marek:

"Sbírá malé kartičkové kalendáře do peněženky. Má největší sbírku v ČR. Je otázka, zda není vůbec největší na světě. Kalendáříků má 161.055. Je to nevídané množství. Některé pocházejí ještě z doby, kdy na začátku letopočtu bylo číslo 1800. Mezi nejzajímavější patří třeba látkové kalendáříky této velikosti. Jsou tam úplně miniaturní měsíční kalendáře, které se dávaly na pásek náramkových hodinek. Kuriózní je i kalendářík z roku 1989, který měl ve spodním rohu nalepenou, tenkrát ještě platnou, jednohaléřovou minci. Pak je tam velké množství před sto lety tolik oblíbených kalendáříků s kominíčky, se kterými se přál šťastný a veselý nový rok."

Foto: Archiv ČRo 7 - Radia Praha
K novému roku patří také otužilecké koupání. Máte evidované rekordy otužilců?

"To samozřejmě máme. Třeba rekord doktora Blatného, který vydržel v lednové Vltavě plavat z jednoho břehu na druhý, aniž by vylezl z vody, 52 minut. Vltava měla mezi dvěma až třemi stupni Celsia. Z poslední doby jsme zaregistrovali rekord Petra Kociána, který vydržel téměř hodinu v mrazícím boxu zasypán ledem, přičemž mu koukala jenom hlava a krk. To ovšem není radno doporučovat, zvlášť v tomhle pěkném vánočním a novoročním čase, komukoliv, kdo není trénován. Podle vyjádření lékařů, člověk, který by se propadl ledem do rybníka, má maximálně pět minut na to, aby se dokázal zachránit. Pokud tělo není otužilecky trénované, tak déle nevydrží."