O sedmi svátcích ve velkých obchodech nenakoupíte

Foto: Tomáš Adamec, archiv Českého rozhlasu

Velké obchody budou muset mít ze zákona zavřeno o sedmi svátcích. A to na Nový rok, velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den by mohly mít otevřeno jen dopoledne. S úpravou nesouhlasí pravice, ani Hospodářská komora. Svaz obchodu a cestovního ruchu se chce prostřednictvím opozičních poslanců obrátit na Ústavní soud.

Foto: Tomáš Adamec,  archiv Českého rozhlasu
Sněmovna návrh schvalovala podruhé. Původně rozhodla o tom, že obchody by musely mít zavřeno jen na Nový rok a dva z vánočních svátků, což už často dodržují dobrovolně samy. Senát ale trval na své verzi, s níž se na druhý pokus většina poslanců ztotožnila. Důvody vysvětlil šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák:

"Samozřejmě jsou profese jako lékaři, policisté, hasiči, kteří musí pracovat i o svátcích, a v noci. Ale my se domníváme, že pokladní v supermarketech není tento případ. Nechceme omezovat prodejní dobu například v neděli, jak je to v některých státech, ale myslíme si, že sedm nejzákladnějších státních svátků, by měli i tito lidé mít volno."

Zbyněk Stanjura,  foto: Filip Jandourek,  archiv Českého rozhlasu
Za porušení zákona by hrozila pokuta až milion korun, při opakovaném porušení až pětinásobek. Proti byly opoziční ODS a TOP 09 i vládní hnutí ANO. Předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura například argumentoval tím, že stát nemá lidem diktovat, kdy můžou chodit nakupovat:

"Nechte to na každém z nás, ať se rozhodne. A když se občané rozhodnou tam nenakupovat, tak ty obchody budou zavřené, protože se majiteli nevyplatí obchod otevřít."

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu zákon diskriminuje část obchodníků

Marta Nováková,  foto: Česká televize
Zavřené dveře u obchodů vadí i prezidentce Svazu obchodu a cestovního ruchu Martě Novákové. Hlavní problém podle ní nejsou možné ztráty obchodníků, ale to, že zákon diskriminuje část obchodníků. Zákaz prodeje se totiž nebude vztahovat na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Zavřeno ale budou muset mít zastavárny, sběrny nebo bazary.

"My jako podnikatelé odmítáme jakoukoliv regulaci v této oblasti. Někteří obchodníci, kteří mají obchody do 200 metrů čtverečních, mohou mít otevřeno, a jiní musí mít zavřeno. Jak budeme přistupovat například k prodejnám v nákupních centrech? Já si myslím, že té regulace a diskriminace je až příliš," uvedla Marta Nováková.

Někde prodej o svátcích zakazují, jinde od regulace ustupují

Foto: Kristýna Maková,  archiv Českého rozhlasu - Radia Praha
Někteří zahraniční majitelé nákupních center by se kvůli zákonu mohli se státem soudit kvůli ochraně svých investic. Podle průzkumu, který si nechala zpracovat Hospodářská komora, přijdou všechny dotčené obchody až o 700 milionů korun každý zavřený den. Regulace připraví zaměstnance a sezonní pracovníky velkých obchodů o příplatky za práci o svátcích a v noci.

A jak je to v jiných zemích? V některých státech jako je Německo nebo Rakousko je maloobchodní prodej v neděli a ve svátky dlouhodobě zakázán, jiné země odsouhlasily zákaz nedělního prodeje teprve nedávno. Od regulace prodejní doby naopak v posledním roce ustoupily Portugalsko, Finsko a Maďarsko.