Občan Havel jde do kin

Photo: http://citizenvh.cz
0:00
/
0:00

Film Občan Havel půjde do kin v lednu, my vám ho ale přiblížíme už teď. Je to dokumentární snímek přibližující Václava Havla za dob jeho prezidentování takříkajíc z odvrácené strany, trochu podobně, jako to sám v knize Prosím stručně udělal už Havel. Film ale začal vznikat mnohem dřív než kniha.

Film Občan Havel půjde do kin v lednu, my vám ho ale přiblížíme už teď. Je to dokumentární snímek přibližující Václava Havla za dob jeho prezidentování takříkajíc z odvrácené strany, trochu podobně, jako to sám v knize Prosím stručně udělal už Havel. Zákulisí politických návštěv, jednání o sestavení vlády, pohřeb Olgy Havlové, návštěva Billa Clintona v Praze, váhání, zda přijmout další prezidentskou kandidaturu, to jsozu jen některé ze situací, které film přibližuje. Kromě Havla je samozřejmě zprostředkovaně zachycena i dobová politická scéna. Pod snímkem jsou tentokrát podepsáni dva režiséři. Pavel Koutecký a Miroslav Janek. Důvody vysvětlila producentka Jarmila Poláková.

Foto: http://citizenvh.cz
Jak dlouho se film natáčel?

"Natáčení začalo v říjnu 2002, kdy Havel prezidentem nebyl. Pavla Kouteckého lákalo natáčet nějakou takovou osobnost časosběrně, a pak se vydařilo, že pan Havel kandidoval a byl zvolen, takže jsme ho 13 let natáčeli ve funkci prezidenta České republiky."

Jak se Pavlu Kouteckému podařilo dostat se k Václavu Havlovi tak blízko? Vy jako producentka jste se na tom určitě taky podílela...

"Já jsem Václava Havla znala od roku 1988, takže věděl, co od nás může čekat. Znal filmy Pavla Kouteckého a líbily se mu a věděl, že dodržíme džentlmenskou dohodu, že se natočený materiál nebude uveřejňovat během jeho prezidentského období. Takže jsme se domluvili docela rychle."

Foto: http://citizenvh.cz
Měl nějaké další podmínky?

"Neměl. To bylo úžasné, a Pavel Koutecký zvolil observační metodu, která účastníky natáčení nezdržuje, protože se točí jen to, co se děje před kamerou, nezdržuje se otázkami. A to se teď po těch 13 letech ukázalo strašně zajímavé, že divák je autenticky přítomen těch jednání a událostí."

Foto: http://citizenvh.cz
Pavel Koutecký bohužel film nemohl dokončit, zemřel tragicky na jaře 2006. Víte něco o jeho plánech? Kdy hodlal natáčení toho časosběrného dokumentu dokončit?

My jsme v té době sběr už měli dokončený, on zemřel před tím, než se do hloubky do toho materiálu pustil. Měl ho shlédnutý jednou na střihačském stole 16 mm..."

Kdy měl být film hotov?

"V podstatě před rokem."

A jak jste vybírala pokračovatele? Miroslava Janka.

"Zvažovala jsem mnoho okolností. měšla jsem pocit, který mě nezklamal, že Miroslav Janek bude mít trpělivost se ponořit do materiálu a najít v něm svůj autorský přístup, a přitom to nepůjde úplně proti smyslu, idee toho Pavla. Ale bylo potřeba, aby se nic nekopírovalo. Není dobré, když se dělají kopie a plagiáty."