Odměny za vysvědčení. Návštěva cukrárny nestačí, děti chtějí hlavně elektroniku

Foto: ČTK / David Taneček

Zhruba 940 tisíc žáků základních škol a kolem 400 tisíc středoškoláků dostalo v pátek v Česku vysvědčení. A většina z nich také odměnu za zhodnocení svého celoročního snažení. Podle průzkumů v Česku totiž své děti za vysvědčení odměňuje kolem 80 procent rodičů, čtvrtina to dokonce dělá bez ohledu na výsledky. V českých rodinách se ustálil zvyk odměnit dítě společným výletem, pozváním do cukrárny či drobným dárkem, v poslední době ale také penězi a elektronikou.

Foto: ČTK / David Taneček

Jeroným Klimeš,  foto: Noemi Fingerlandová,  archiv ČRo
"Rodiče dávají dětem mnohem dražší dárky, než bylo dříve zvykem, kdy se školáci museli spokojit s nějakou zmrzlinou případně pochvalou. Dnes rodiče kupují dárky, o které stojí děti, tedy zejména elektronická zařízení. O kola ani o výlety už tolik nestojí, takže tyto dárky ustupují,"řekl Českému rozhlasu psycholog Jeroným Klimeš.

Podle něj v tom hraje hlavní roli ekonomika, které se v současné době stále daří. Rodiče tak vydělávají dost peněz a koupit dítěti dárek za několik tisíc není pro ně problém.

Z malého průzkumu mezi žáky jedné pražské základní školy vyplývá, že si starší děti nejčastěji přejí mobilní telefony, notebooky, herní konzole, chytré hodinky, aplikaci pro virtuální realitu či drony. A rodiče jim často vyhoví. Nárůst prodejů u takového zboží v posledních dvou týdnech před vysvědčením potvrzují i dva největší online prodejci na českém trhu.

Foto: Olichel Adamovich,  Pixabay / CC0
"Nejvíce o dvě třetiny vzrostl prodej herních konzolí a také herního příslušenství. V posledních dvou týdnech lidé o polovinu častěji kupují také různé chytré hračky, třeba drony," přivlížila Českému rozhlasu mluvčí Mall.cz Táňa Lálová.

Rodiče za odměny pro své děti utrácejí od několika stovek do několika tisíc korun. A to nejen pro ty starší. Přání dostat elektroniku je stále častější i u menších dětí.

"Rodiče a prarodiče už kupují hračky jen dětem do určitého věku a ten se postupně snižuje. Děti stále častěji chtějí místo hračky či stavebnice dostat nový smartphone, tablet, počítačovou hru, chytré hodinky nebo sportovní vybavení,"řekla mluvčí Alza.cz Patricie Šedivá.

Mezi přání školáků patří i peníze jak od rodičů, tak i prarodičů - v hodnotě od 100 až do 2000 korun.

Za vysvědčení zadarmo do zoo, na zámek nebo pozorování airbusu

Foto: archiv Národního filmového muzea
Odměny za vysvědčení připravily dětem i různá muzea, zoologické zahrady, akvaparky, nejrůznější centra volného času, hrady a zámky a další oblíbená a vyhlášená místa. Nabídly pro školáky často slevy nebo vstupy zdarma.

Například netradiční zážitek přichystalo v den vysvědčení pro děti pražské Letiště Václava Havla - za vysvědčení se tam mohli školáci vypravit přímo na letištní plochu a pozorovat přistání letadel.

Mimořádný program k vysvědčení nachystalo i nedávno otevřené Národní filmové muzeum. Děti si tam mohly přinést oblíbenou hračku nebo jakýkoliv jiný předmět a za pomoci lektorů si natočit krátký animovaný film.