ODS chce základní sazbu daně 19 procent pro DPH, lidi i firmy

Občanští demokraté chtějí snížit základní sazbu DPH z 21 na 19 procent. Strana také navrhuje, aby byla zrušena superhrubá mzda a zavedla se rovná daň z příjmu fyzických osob ve výši 19 procent. Ve stejné výši 19 procent by měla být zachována daň z příjmů firem. Vyplývá to z priorit programu, které ODS zveřejnila na kongresu v Praze. Podle předsedy ODS Petra Fialy by se měly také zrušit tři druhy daní - z nemovitosti, nabytí nemovitosti a silniční daň. "Jsou to daně, které pro stát nejsou z hlediska příjmů tak důležitě," řekl ekonomický expert strany Jan Skopeček.

Další část nových programových priorit ODS se týká sociální politiky. "Přestaneme sociální dávky plošně rozdávat, ale budeme je dávat jen těm, kteří chtějí pracovat," uvedl Fiala. Zároveň by se podle šéfa občanských demokratů mělo kontrolovat, kdo dávky dostane a kam tyto peníze pak investuje. Občanští demokraté také nechtějí zavést registrační pokladny, o což se snaží současná vláda. Pokud se zavedou, tak je v budoucnosti chtějí zrušit. ODS je také proti přijetí jednotné evropské měny.

Ministr financí a vicepremiér Babiš v reakci na návrhy ODS prohlásil, že je nebere moc vážně. "Když byla ODS u moci, tak navyšovala daně. Superhrubou mzdu chtějí zrušit, když ji oni zavedli," řekl Českému rozhlasu.