Daňový balíček komplikuje jednání o rozpočtu

Petr Nečas (vlevo) a Miroslav Kalousek, foto: ČTK

Jednání o státním rozpočtu na příští rok se i nadále komplikuje. Vláda navrhla sněmovně, aby vrátila rozpočet k předělání, do měsíce připraví nový. Důvodem jsou trvající spory uvnitř ODS premiéra Petra Nečase. Stranické vedení se totiž stále neshodlo s několika rebelujícími zákonodárci na podpoře vládního návrhu balíčku daňových změn. Na jejich základě ale ministerstvo financí už připravilo návrh rozpočtu.

Petr Nečas  (vlevo) a Miroslav Kalousek,  foto: ČTK
Pokud sněmovna balíček odmítne, padne také Nečasova vláda. Ta s materiálem spojila svou důvěru. V původní podobě počítal kromě jiného se zvýšením obou sazeb daně z přidané hodnoty o procento z nynějších 14 a 20 procent. Obsahoval také takzvaný solidární příplatek, tedy zdanění pro vysokopříjmové skupiny. Šestice nespokojených poslanců a premiér Petr Nečas z ODS předloží k předloze odlišné pozměňovací návrhy. Shodu chtějí hledat ještě před konečným hlasováním o balíčku. Původní kompromisní návrh premiéra Nečase, ze kterého bude nový návrh ODS vycházet, počítá se zvýšením sazby DPH na 15 procent na rok a pak návratem k nynějším sazbám. Solidární příplatek by měl platit jen rok. Petr Nečas řekl:

"My v případě, že dosáhneme konsenzu v rámci poslaneckého klubu ODS, tak o tomto návrhu bychom chtěli vyjednávat s našimi koaličními partnery, protože nestačí pouze dohoda uvnitř ODS, je nezbytná koaliční shoda. Na to mimochodem někteří naši kolegové velmi zapomínají."

Vnitrostraničtí nespokojenci v ODS ve středu oznámili, že připravili vlastní pozměňovací návrh. Jeho podstatu vysvětlil neformální lídr rebelů poslanec Petr Tluchoř.

Petr Tluchoř,  foto: ČTK
"Pozměňovací návrh je v tom duchu, o kterém mluvíme celou dobu. To znamená nezvyšování daně z přidané hodnoty z té letošní úrovně, to znamená 14 a 20 procent, nezavádění milionářské dávky, netrestání aktivních seniorů a netrestání živnostníků s rodinami snižováním paušálu nebo přesněji nemožností uplatnit odpočty na rodiny."

Koaliční TOP 09 je podle místopředsedkyně strany a rozpočtového výboru sněmovny Heleny Langšádlové připravena o návrzích jednat:

"Našim hlavním cílem je zachování schodku státního rozpočtu v maximální výši sto miliard korun. Pokud se opravdu udělají nějaké změny na té příjmové straně a nebude se zvyšovat daňové zatížení, tak to musí znamenat redukce na straně výdajové. To bude mít velmi neblahé dopady, protože to budou především výdaje do infrastruktury, jsou ohroženy i výdaje na vědu a výzkum a na spolufinancování evropských prostředků."

Podle předsedy poslaneckého klubu ČSSD Jeronýma Tejce ministr Miroslav Kalousek porušil zákon, když sestavil rozpočet na základě zákonů, které nebyly schváleny.

"Pan ministr Kalousek měl předložit rozpočet podle platných zákonů. Neučinil to, předložil ho na základě zákonů,které nezačaly platit. Dokonce nebylo jasné, zda budou schváleny. Teď ta neodpovědnost, které se pan ministr Kalousek dopustil, bude komplikovat situaci celé sněmovně, protože můžeme se dostat do situace, že zde bude hrozit rozpočtové provizorium."

Foto: Barbora Kmentová
Závěrečné hlasování o daňovém balíčku vychází na příští týden, nejspíš opět ve středu. Příslušnou lhůtu je však možné zkrátit na 48 hodin, a tak třetí čtení by teoreticky mohlo přijít na řadu už tento pátek. Šéf strany Bohuslav Sobotka shrnuje, že v kabinetu teď vůbec není jistota, zda a jak dlouho bude pokračovat.

"Zásadně jsme proti tomu, aby 10 milionů obyvatel ČR sloužilo jako rukojmí vládní koalice, která není schopna se dohodnout na klíčových zákonech a která vlastně ani není schopna jasně říci, jestli bude dále vládnout nebo ne. Dostává tak zemi do velmi chaotické a nepředvídatelné situace."

Rebelové v ODS také v úterý zopakovali své ostré výhrady vůči premiéru Petru Nečasovi, které zesílily po neúspěchu strany v krajských a senátních volbách. Poslanec Petr Tluchoř uvedl, že kongres strany, který se bude konat na počátku listopadu, měl přinést změny ve vedení strany.