Orient-Express v Praze

Foto: ČTK
0:00
/
0:00

V pondělí dorazil do Prahy legendární vlak Orient-Express. V Praze je k vidění čtyřikrát do roka. Luxusní vlak vyjel poprvé v roce 1883 z Paříže směrem na východ. Jak Orient-Express vypadá dnes? To se dozvíte z příspěvku Martiny Lustigové.

Foto: ČTK
Na současnou podobu Orient-Expressu jsem se zeptala mluvčího Českých drah Ondřeje Kubaly: "Je to souprava sedmnácti rekonstruovaných britských vozů z 20.-30. let. Orient-Express jezdí po celé Evropě, z Benátek do Paříže, z Prahy do Paříže, z Benátek do Budapešti, atd. Ta cesta, kterou přijel do Prahy, byla naprosto unikátní, protože se Orient-Express úplně poprvé v historii vydal na takzvanou Středoevropskou Grand Tour, kdy jel z Benátek přes Vídeň a Varšavu do Prahy."

Vlak do Prahy přijel vůbec poprvé v roce 1994. Přes hlavní město nyní vedou dvě trasy. A co vás čeká, kdybyste se Orient-Expressem chtěli svézt?

Foto: ČTK
"Představte si, že přijdete na nástupiště, kde se vás okamžitě ujme steward, postará se o vaše zavazadla a osobně vás dojde ubytovat a dovede vás do vaší kabiny nebo do vašeho apartmá. Steward patří přímo k tomu vozu, je vám k dispozici 24 hodin denně, kdykoliv na zazvonění. Samozřejmostí je, že vám nosí do kabiny snídani, nosí vám do kabiny čaje o páté. Ale kromě toho jsou tam tři nádherné restaurační vozy, jeden barový vůz, kde je klavír, večer tam hraje živá hudba, jsou tam špičkoví francouzští šéfkuchaři. Podávají se zpravidla večeře o čtyřech chodech. Všeho všudy je tam na sto cestujících čtyřicet osob personálu, včetně ředitele vlaku."

Foto: ČTK
Jak Ondřej Kubala dodává, do Orient-Expressu rozhodně nemůžete přijít v džínách a v tričku. "Orient-Express je velmi luxusní záležitostí a majitel si nepřeje, aby tam chodili lidé takto oblečeni. Samozřejmostí jsou například na večeři pánové ve smokingu, dámy ve večerních róbách. Občas se od toho smokingu upouští a v dnešní době je akceptovatelný také oblek. Nicméně velmi často se můžete v Orient-Expressu setkat s tím, že dámy si to chtějí vychutnat se vším všudy, mají nádherné róby z 20. let a 20. letům také přizpůsobují své účesy, aby si to opravdu užily se vší parádou."

Kromě společenského oděvu si na jízdu Orient-Expressem musíte připravit také dost peněz, protože cestování tímto luxusním vlakem není zrovna nejlevnější. "Záleží na tom, kam pojedete. Kdybychom se podívali na Středoevropskou Grand Tour, tak tam stojí jízdenka 6000 eur. Úplným vrcholem celé sezóny jízdy Orient-Expressu je cesta Paříž-Istanbul, to znamená ta původní trasa. Letos na tuto původní trasu Orient-Express vyrazí 31. srpna. Pokud byste chtěli jet v apartmá z Paříže do Istanbulu, tak zaplatíte 8155 eur. A kdybychom byli o něco skromnější, tak třeba jízdenka z Prahy do Paříže stojí 1650 eur."

Orient-Expres zavítal letos do Prahy potřetí. K vidění bude v hlavním městě ještě během září.