Osmdesátiny nestárnoucího Hurvínka

Josef Skupa

Současné pražské Divadlo Spejbla a Hurvínka vychází z tradice dvou loutek, které na začátku 20. století vytvořil loutkář Josef Skupa. První byl tvrdolín ve fraku Spejbl, synek Hurvínek se k němu přidal o šest let později. Letos začátkem května si divadlo připomnělo Hurvínkovy osmdesátiny.

Tak vzpomínaly Skupovy postavy na Hurvínkovo narození ve skeči Olgy Kuchyňkové z 50 let. Po Skupovi převzal žezlo Miloš Kirschner, dnes loutky mluví Milan Klásek. Ředitelka divadla Helena Štáchová, loutkoherečka, která po boku Kirschnera vodila postavy Máničky a Bábinky, připomíná, proč se Hurvínkovy narozeniny slaví právě teď.

"Bylo to 2. května 80 let, kdy Hurvínek stanul poprvé na prknech, která znamenají svět."

Kdy a kde k tomu došlo?

"Došlo k tomu v Plzni na poloamatérské scéně, Hurvínek se tam objevil jenom jako vtip pro Skupu, byl určen jako překvapení, ale vzhledem k tomu, že vypadal roztomile... Skupa tehdy řekl hlasem, jakým mluvil Kašpárka, tedy fistulkou: Rukulíbám, a obecenstvo se tomu zasmálo, tak se ukázalo, že by tahle loutka mohla být komická, a už na tom jevišti zůstala. Víceméně teprve publikum si v průběhu času vyžádalo, aby ze Spejbla a hurvínka vznikl pár, a navíc otec a syn. Tedy s určitým rodičovským, generačním konfliktem. Původně to tak vůbec nebylo myšleno."

V divadle už deset let jako dramaturgyně působí dcera Miloše Kirschnera a Heleny Štáchové Denisa Kirschnerová. Píše pro Spejbla a Hurvínka scénáře, je také autorkou několika knih. Co musí postava splňovat, aby zůstala tím pravým Hurvínkem?

"Hurvínek je stejně jako pan Spejbl nadán potenciálem jít napříč souvislostmi a velice osobitým způsobem si vykládat věci kolem sebe, což pro nás a pro diváka znamená mít určitý nadhled nad věcmi a s nějakým nadhledem a tím i vtipem je sdělovat. Oni jsou jací jsou, chodí v těch dřevácích, mají fraky, dneska jsou to vlastně klasikové, ale pořád je v těch dřevácích a kraťasech a kšandách musíme najít, musíme je v tom poznat."

Jak slavíte Hurvínkovy osmdesátiny?

"Hurvínek musel sám sebe trošku oslavovat, protože na všech dárcích musel sám zapracovat. Jeho dárkem byla ta večerní premiéra To nejlepší se Spejblem a Hurvínkem."