Ovčáček: Zeman se výrokem nechtěl dotknout tělesně postižených

Prezident Miloš Zeman se nechtěl výrokem o handicapovaných dětech negativně dotknout tělesně postižených. Vyslovil se pro zachování praktických škol v případech, kdy je to v zájmu dětí. Na svém facebookovém profilu to uvedl hradní mluvčí Jiří Ovčáček v reakci na kritizovaný výrok Zemana o nevhodnosti společného vzdělávání handicapovaných a ostatních dětí. "Poukázal na situace, kdy v důsledku trpí výuka všech žáků ve třídě a na případy šikany, ke kterým, bohužel, též dochází," uvedl Ovčáček. Poznamenal, že prezident svým výrokem přispěl legitimním názorem do debaty o velmi důležitém tématu inkluze v českém školství.

Zeman mluvil o inkluzi ve středu v Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí. "Nejsem zastáncem názoru, že by děti, které jsou určitým způsobem handicapovány, měly být umisťovány do tříd s nehandicapovanými žáky, protože je to neštěstí pro oba," uvedl prezident. Podle Zemana jsou děti mnohem šťastnější, pokud jsou v rovnocenné komunitě. Jinak mohou být oběťmi šikany a pohrdání. Také učitelé se nemohou v takovém případě věnovat talentovanějším dětem. Podle prezidenta by tak měly zůstat zachovány takzvané praktické třídy, které přispějí k větší duševní pohodě žáků. Jeho výrok vyvolal vlnu kritiky od pedagogů, odborníků na vzdělávání, organizací tělesně postižených a politiků. Význam integrace co největšího počtu dětí do hlavního vzdělávacího proudu zdůraznili premiér Bohuslav Sobotka i ministr školství Marcel Chládek (oba ČSSD).

V případě nevidomých dětí lze o účelnosti inkluzivního vzdělávání pochybovat, v případě tohoto handicapu jsou děti vycházející ze speciálních škol konkurenceschopnější. V tiskovém prohlášení to uvedl Rudolf Volejník, viceprezident Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých, která má téměř 10.000 členů. Připojil se tak k řadě odborníků reagující na výroky prezidenta Miloše Zemana o rizicích integrování handicapovaných dětí do běžných škol. Volejník upozornil, že právě u nevidomých dětí se ukazuje, že Zemanovy názory mohou mít racionální jádro.