Padesátiletí Starci na chmelu

Starci na chmelu, foto: ČT
0:00
/
0:00

Před půl stoletím se mohli diváci poprvé zaposlouchat do písniček o chmelu, texaskách a především lásce. 18. září 1964 měl premiéru muzikál Starci na chmelu. Jeho písničky si připomeneme v dnešním hudebním pořadu.

Starci na chmelu,  foto: ČT
Příběh o lásce, nepochopení a konfliktech natočil režisér Ladislav Rychman podle scénáře Vratislava Blažka, který napsal i písňové texty, hudbu složili Jiří Bažant, Jiří Malásek a Vlastimil Hála. Slyšet jste v nich mohli třeba Karla Gotta, Janu Petrů nebo Josefa Zímu s Karlem štědrým. A právě písničky jsou spolu s hereckými výkony nejspíše důvodem, proč je 50 let starý film dodnes populární a dokáže oslovit i několikátou generaci, pro kterou se zážitky rodičů z chmelové brigády řadí k nostalgickým vyprávěním otce o vojenské službě.

Starci na chmelu,  foto: ČT
Hlavní role Filipa a Hanky v příběhu Starců na chmelu připadly Vladimíru Pucholtovi a Ivaně Pavlové. V dalších rolích se představili Irena Kačírková jako učitelka Jana Ámosa, Miloš Zavadil jako naoko klaďas a ve skutečnosti záporák Honza nebo Josef Kemr jako předseda JZD, kterému se záhadně ztrácejí věci a který dohlíží na sklizeň našeho zlata - tedy chmele.

Muzikál byl i na tehdejší (o dnešních nemluvě) poměry velmi úspěšný. V kinech jej viděly přes tři miliony diváků.