Panorama

Ilustrační foto: Tomáš Adamec
0:00
/
0:00

Ztrátový obchodní řetězec Interspar odchází z českého trhu, 50 jeho prodejen převezme za 5,2 miliardy korun nizozemská maloobchodní společnost Ahold. Obchody Interspar se tak přejmenují na Albert. Pokud transakci schválí antimonopolní úřad, stane se značka jedničkou na tuzemském maloobchodním trhu.

Ilustrační foto: Tomáš Adamec
Ztrátový obchodní řetězec Interspar odchází z českého trhu, 50 jeho prodejen převezme za 5,2 miliardy korun nizozemská maloobchodní společnost Ahold. Obchody Interspar se tak přejmenují na Albert. Pokud transakci schválí antimonopolní úřad, stane se značka jedničkou na tuzemském maloobchodním trhu. "Na maloobchodním trhu je nejdůležitější velikost a Interspar byl příliš malý," uvedl generální ředitel české divize Aholdu. Po dokončení akvizice by firma měla mít 334 obchodů. Kvůli tvrdému konkurenčnímu boji v uplynulých letech český trh opustila řada řetězců.

Těžařská společnost MND, bývalé Moravské naftové doly, v březnu ukončí na Břeclavsku seizmická měření, která jí pomohou najít nová ložiska ropy a zemního plynu. Investice za zhruba 200 milionů korun má zajistit perspektivu těžby na další desetiletí a zároveň navyšovat objem roční těžby. Loni rostla o deset procent a MND plánuje ještě rychlejší růst i přesto, že se pohybuje na území, kde se těží už sto let. Na jižní Moravě pracují geologové unikátní metodou, protože mohutné vápencové bradlo Pálavy může měření částečně zkreslovat. Na zemi používají takzvané vibrátory, které vysílají do nitra země tlakové vlny a rozmístěné geofony zaznamenávají reakci podloží. Na vodě, kde potrvá měření deset dní, pluje loď, která taktéž v intervalech vypouští tlakové vlny a reakce snímá na dně tisíc hydrofonů, které jsou propojené kabely.

Průměrná mzda meziročně klesla po odečtení inflace o 1,8 procenta. Ve čtvrtém čtvrtletí byl pokles o 484 korun a činila 26.637 Kč. Meziroční pokles byl nejhorší za posledních deset let. Podle odborářů pokles mezd nepříznivě dopadne na celou ekonomiku Česka, takže neporoste a bude dále stagnovat. Ekonomové to nevidí tak dramaticky. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012 byly totiž v podnicích předčasně vypláceny mimořádné odměny vrcholným manažerům z důvodů očekávaného zavedení takzvané solidární daně pro nejvyšší výdělky. Tato vysoká základna pak měla významný dopad při výpočtu aritmetických průměrů, a přináší tak pokles průměrné mzdy, řekl Dalibor Holý z odboru statistiky trhu práce ČSÚ. První čtvrtletí letošního roku by ovšem mělo být podle odhadů analytiků příznivější a za celý letošní rok by měly mzdy dokonce mírně reálně růst. Statistici zároveň dlouhodobě upozorňují, že dvě třetiny zaměstnanců v Česku na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Nezaměstnanost v Česku zůstala v únoru na lednových 8,6 procenta. Zatímco v lednu bylo bez práce 629.274 lidí, tedy nejvíce v historii ČR, v únoru počet nezaměstnaných klesl o 0,6 procenta na 625.390 lidí. Únor většinou patří mezi měsíce, kdy se nezaměstnanost vyšplhá nejvýš, letos ale měla na její vývoj pozitivní vliv mírná zima. "Únor potvrdil svou pozici měsíce, v němž se trendy na trhu práce nelámou," komentoval data analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Počet lidí bez práce ale klesl během měsíce téměř o 4000, což je podle něj druhý nejlepší únorový výsledek od finanční krize. "Zdá se tedy, že trh práce začíná reagovat také na oživení v ekonomice. Statistický úřad zveřejnil i data meziroční inflace. Ta zůstala v únoru na lednových 0,2 procenta. Potvrzení lednové inflace je pro ekonomiku dobrá známka, protože obavy, že by mohla spadnout do deflace, se nepotvrdily.

Americká internetová firma Amazon může stavět na pozemcích obce Dobrovíz nedaleko Praha. Středočeský kraj zamítl dvě odvolání proti stavbě distribučních hal Amazonu. Rozhodnutí kraje lze ještě napadnout žalobou u krajského soudu nebo podat podnět na přezkum na ministerstvo pro místní rozvoj. Zastupitelé Dobrovíze v únoru těsně schválili memorandum o spolupráci a smlouvu s developerem, který chce distribuční centrum pro Amazon vybudovat. Výstavba haly v Dobrovízi a další u Brna má začít co nejdříve. Každá má mít rozlohu 95.000 metrů čtverečních. Amazon je největším a jedním z nejstarších internetových obchodů na světě. Svou činnost na internetu zahájil v červenci 1995 a nyní zaměstnává 97.000 lidí.

Český výrobce zdravotních lůžek Linet chce v Mexiku získat minimálně pětinu trhu. Lůžka bude prodávat přímo, bez distributorů. Společnost do Mexika dodala už 6000 lůžek. Linet se chce zaměřit především na segment sofistikovaných lůžek pro kritickou a intenzivní péči s vysokou přidanou hodnotou. Trh z třetiny představují privátní nemocnice a odhaduje se, že tento podíl vzroste ještě asi o deset procent. Při mexické pobočce také vznikne velké tréninkové centrum pro obchodní partnery z Jižní Ameriky. Holding zde rovněž otevře nový sklad, od něhož si slibuje flexibilní pokrytí poptávky z regionů Střední i Jižní Ameriky. Společnost Linet je tři roky součástí mezinárodního holdingu Linet Group SE se sídlem v Nizozemsku. Minulý rok meziročně zvýšil tržby o 15 procent na zhruba 150 milionů eur (z více než 3,7 miliardy korun na více než 4,1 miliardy korun). Letos firma očekává další růst tržeb o 20 procent.

Po mimořádně teplé zimě se dá v ovocných sadech čekat výrazné rozšíření škůdců. Ovocnáři mají také obavu z jarních mrazů, které by mohly úrodu výrazně poškodit. Vegetace stromů je nyní urychlená asi o tři týdny. Pokud se naplní předpovědi o trvání teplého počasí, již v příštím týdnu by jako první mohly začít kvést meruňky na jižní Moravě. Předseda Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík připomněl, že v roce 2011 mrazy 4. až 6. května částečně nebo úplně poničily asi 60 procent všech výsadeb. Výsledkem byla historicky nejnižší úroda 101.000 tun ovoce.

V Česku přibývá minipivovarů. Je jich už 215, za poslední tři roky se jejich počet více než zdvojnásobil. Prezident Českomoravského svazu minipivovarů Jan Šuráň odhaduje, že do konce roku 2015 by v zemi mohlo být až 350 minipivovarů. Tempo, jakým malých pivovarů přibývá, je opravdu vysoké. V posledních třech letech tak 50 pivovarů za rok. Přestože malých pivovarů je proti velkým zhruba čtyřikrát více, odhaduje jejich podíl na celkové domácí výrobě piva v loňském roce Jan Šuráň na jedno procento.