Pavel Nedvěd se stal Fotbalistou roku 2003

Kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd, foto: ČTK

Kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd triumfoval po tříleté odmlce v anketě Fotbalista roku. V 39. ročníku ankety, do níž letos poslalo hlasy 402 hráčů a trenérů z reprezentace a první ligy, zvítězil naprosto suverénně. Pondělní slavnostní předání cen na pražském Žofíně sledoval Josef Kubeczka.

Kapitán české fotbalové reprezentace Pavel Nedvěd, foto: ČTK
Pavel Nedvěd, v současnosti hráč italského Juventusu Turín, převzal prestižní cenu potřetí v kariéře a navázal tak na svá vítězství z let 1998 a 2000. Za minulou sezonu je to jen jedno z řady. V prosinci převzal Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu Evropy, stal se nejlepším sportovcem České republiky a triumfoval také v řadě dalších anket. Vede i po podzimní polovině Zlatého míče České republiky, kde o prvenství rozhodují sportovní novináři. Pavel Nedvěd reagoval na svůj nynější anketní triumf celkem střízlivě.

"Já dávám všechny ty ankety na jednu hromadu, protože osobní hodnocení nemám moc rád. Každý na to má nějaký svůj názor. Je tady spousta lidí, kteří mě neznají, tak často mě nevidí, může mě hodnotit jednou za čas a není to až tak objektivní. Já bych všechny tyto ceny dal do jednoho pytle a vyměnil bych je například za titul mistra Evropy. To by myslím byla cena, která by mě opravdu potěšila."

Druhé místo v anketě obhájil útočník Borussie Dortmund Jan Koller, třetí skončil kapitán pražské Sparty Karel Poborský. Loňský vítěz ankety, dortmundský špílmachr Tomáš Rosický, skončil po rozpačité sezoně na šesté pozici. Česká liga má v elitní desítce dva zástupce. Vedle třetího Poborského se do ní dokázal vtlačit na desátém místě stoper ostravského Baníku René Bolf.

Neohroženým králem mezi českými trenéry je potřetí v řadě kouč reprezentačního "áčka" Karel Brückner, který s týmem v 19 zápasech za více než dva roky ještě nepoznal hořkost porážky. Na stříbrném stupínku skončil František Komňacký, kouč ligového lídra Baníku Ostrava. Vlastimil Petržela po úspěšné sezoně v Zenitu Petrohrad, kdy tým dovedl k druhému místu v ruské lize a účasti v Poháru UEFA, skončil třetí.

V anketě Talent roku těsně zvítězil ostravský brankář Jan Laštůvka, titulem Osobnost ligy se může pyšnit sparťan Karel Poborský.