Pavel Strnad: Na české filmy chodí do kin 35 procent návštěvníků

Pavel Strnad

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech míří do finále. U mikrofonu Radia Praha je předseda Asociace producentů v audiovizi Pavel Strnad, který je také jediným českým porotcem v hlavní soutěži. A bude se tak podílet na výběru vítězného filmu.

Foto: Štěpánka Budková
Očekáváte náročnou debatu?

"Zatím jsem příjemně překvapený z diskuzí s ostatními porotci. Vypadá to, že máme podobný vkus, tak doufám, že nebudou nějaké prudké rozepře."

Jak je porota vyvážená? Je tam hodně teoretiků a filmových kritiků. Praktik je tam kolega ze Slovenska pan režisér Balko.

"To je pravda, ale musím říct, že pan Szabó a pan Ciment jsou velice zkušení. Pan Szabó je tvůrce, pan Michel Ciment je kritik, ale musím říct, že jejich názory jsou opravdu profesionální a mají velice dobré oko. Takže není až tak zásadní, jestli tam jsou filmaři nebo filmoví teoretici."

Pavel Strnad
Našel jste už v soutěžních snímcích nějaký titul, který vás natolik oslovil, že máte pocit, že by to mohl být on, ten váš kandidát?

"Na tuhle otázku nemůžu odpovídat."

Dobře, tak tedy k vaší tiskové konferenci. Jaká je situace české kinematografie dnes v polovině roku 2011? Ono to má spoustu aspektů. Ať už se to týče návštěvnosti kin, české filmové produkce nebo legislativního rámce toho všeho. Co jsou podle vás nejdůležitější současné problémy a otázky, které je potřeba řešit?

"Já bych řekl, že situace české kinematografie je dobrá, nechci říci, že je výborná, abych to nezakřikl. Ale je samozřejmě hodně co zlepšovat. Když se podíváte na kinematografii z pohledu filmového průmyslu, který potřebujete, aby jste mohli točit filmy, tak je skvělá zpráva, že od loňského roku existují fiskální stimuly, které přitáhly zpět více produkce ze zahraničí. Pokud jde o českou filmovou tvorbu, já jsem na tiskové konferenci říkal, že se v kinech v loňském roce české filmy vrátily zpátky na úroveň, která byla v předcházejících letech po určitém propadu v roce 2009. Loni byl podíl návštěvnosti českých filmů kolem 35 procent. To je skvělé číslo, řadí nás to na jedno z předních míst v Evropě a možná i dál."

Z filmu Lidice
Vzhledem k jakému zastoupení českých filmů v distribuci?

"Ročně je v českých kinech uvedeno něco přes 200 filmů a z toho českých je tak zhruba 25. Takže těchto 10 až 15 procent filmů udělá 35 procent návštěvnosti. To je ukázka toho, že čeští diváci mají české filmy rádi a rádi na ně chodí do kina."

Letos jsou ta čísla, pokud jde o návštěvnost, spíše v propadu.

"Letos zaznamenáváme v prvních měsících roku 2011 celkový propad návštěvnosti, což je samozřejmě nepříjemný fakt a doufáme, že se ta čísla zlepší během následujících měsíců. Silnější filmy, které přišly do distribuce, tak přišly až na konci května, například Piráti z Karibiku. Premiéru měly v červnu Lidice, další úspěšný film, v srpnu se čeká nový film Jiřího Vejdělka, který byl loni na prvním místě návštěvnosti. Takže doufám, že přijdou silné filmy a situace se zlepší. Ale samozřejmě je tam i další hrozba při zvyšování daně z přidané hodnoty /DPH/. Můžeme očekávat, že poroste cena vstupenky a to by samozřejmě mělo dramatický dopad na návštěvnost."

Myslím, že by se to dalo vzít i obecněji, protože jedna věc je zvyšování DPH, která zdraží vstupenky a druhá věc je, že celkově bude ekonomická situace českých domácností výrazně horší, takže i kdyby se DPH na vstupenky nakonec nevztahovalo, tak by to zřejmě mělo svůj významný dopad.

"Samozřejmě, tam těch faktorů je vždycky mnoho a chápu obavy kinařů a distributorů z nadcházejícího období."