Pavel Svačinka se snaží vrátit dřívější lesk hudbě Jana Křtitele Vaňhala
Český hudební skladatel Jan Křtitel Vaňhal napsal přes sto symfonií, stejný počet smyčcových kvartetů, 2 opery, 20 mší a dalších skladeb. Hrál v kvartetu s Mozartem, přesto zůstal ve stínu hvězd této doby. To se snaží změnit Pavel Svačinka, který žije ve Francii a je spoluzakladatelem Společnosti Jana Křtitele Vaňhala.
Vaňhal hrál už jako osmnáctiletý v zámeckém kostele v Opočně jako varhaník. O jeho nadání se dozvěděla majitelka panství Nechanice a vzala ho do Vídně, kde mu umožnila studium u předních hudebních pedagogů té doby. A láska k hudbě přivedla k Vaňhalovi i Pavla Svačinku:
"Ve svém mládí jsem hrál na klavír a docela slušně. Přestože nejsem profesionálním hudebníkem, tak hudba hrála v mé rodině velkou roli. Byla vždycky mým koníčkem. Později jsem se dostal k několika partiturám Jana Křtitele Vaňhala a uvědomil jsem si, že je to velice pozoruhodný skladatel. Bylo mi divné, že je tak málo známý u veřejnosti a pravděpodobně i u lidí, kteří se zabývají hudebními skladateli. Osobně jsem kontaktoval profesora Paula Bryana a doktora Allana Badleyho, kteří se Vaňhalem zabývali. Například profesor Paul Bryan napsal katalog jeho symfonické hudby."
Do jakého období hudba Jana Křtitele Vaňhala spadá a čí to byl současník?
"Jeho tvorba spadá do druhé poloviny 18. století. Především do stylu vídeňského klasicismu. Je významným současníkem Mozarta a Haydna. Patří mezi ty, kteří významným způsobem přispěli k rozvoji vídeňského klasicismu."
Ze které oblasti České republiky pochází?
"Jan Křtitel Vaňhal pochází z východních Čech. Narodil se v Nechanicích u Hradce Králové."
Navázali jste spolupráci s Nechanicemi?
"Ano. Nechanice jsou členy naší mezinárodní Vaňhalovy společnosti, která je dnes jedinou profesionální organizací na světě, která se věnuje hudebnímu a životnímu odkazu Jana Křtitele Vaňhala. A město Nechanice je naším členem."
Vy sám jste hudebník. Zkoušel jste hrát některé jeho skladby?
"Hrál jsem pouze jeho drobné skladbičky pro piano, ale dál jsem nešel."
Společnost přátel Jana Křtitele Vaňhala sídlí pouze ve Francii nebo má nějaké pobočky po světě?
"Společnost Jana Křtitele Vaňhala je zapsána v obchodním rejstříku ve Švýcarské konfederaci. Jednak z důvodu, aby dosáhla větší důvěryhodnosti a eventuálně možnosti se obrátit na finanční podporu."
A získala ji?
"Doposud jsme ji moc nezískali. Naším hlavním zdrojem jsou členské příspěvky členů, kteří jsou roztříštěni v mnoha zemích světa. Máme členy i v České republice. Naším členem je například magistr Václav Lux, který je známý v oblasti barokní hudby a také doktorka Michaela Freemanová, členka české Akademie věd."
Vraťme se ještě k životu Jana Křtitele Vaňhala. Jak se mu v té době podařilo prorazit? Koho během svého života potkal?
"Jan Křtitel Vaňhal přišel do Vídně jako dvacetiletý muž. Už měl za sebou určitou skladatelskou činnost a seznámil se s Karlem Dittersem von Dittersdorfem, který ho uvedl do větší známosti u aristokracie a vídeňského císařského dvora. Později se setkal při své italské cestě s Willibaldem von Gluckem a dokonce s císařem Josefem II.. Velmi na něho zapůsobili. Dokonce je známo, že Jan Křtitel Vaňhal hrál první housle při premiéře Gluckovy slavné opery Orfeus a Eurydika v roce 1763 ve Vídni. Také se seznámil s Florianem Leopoldem Gassmannem, který byl významným hudebníkem ve Vídni a operním skladatelem. Vzhledem k Vaňhalovu nadání, kvalitě hudby i příjemné osobnosti, stále více pronikal do vídeňského hudebního života."
Dočetla jsem se, že hrál v kvartetu, kde byl i Mozart, Haydn a Karl Ditters von Dittersdorf. Při jaké to bylo příležitosti?
"Bylo to při příležitosti, kdy Wolfgang Amadeus Mozart napsal smyčcové kvartety, které věnoval Josephu Haydnovi. Je téměř jisté, že smyčcový kvartet ve složení Haydn, Mozart, Dittersdorf a Vaňhal hrál některé tyto kvartety v přítomnosti významných osobností."
Konce hudebníků tohoto období jsou velmi rozdílné. Někteří umírají v chudobě, někteří jsou stále na vrcholu. Jak to bylo s Vaňhalem?
"Jan Křtitel Vaňhal měl v sobě umění žít, ale dobře si byl vědom svého sociálního postavení ve společnosti a věděl, že si nemůže dovolovat žít nad poměry. Osobně byl také člověk velmi skromný, nikdy nezabíhal do životního stylu, kdy by vydával víc, než si může vydělat. V tomto směru byl moudřejší, než celá řada jeho vídeňských kolegů, kteří nedovedli žít v souladu se svým sociálním postavením, což je, dá se říci, tragédií Wolganga Amadea Mozarta."
Má nějaké potomky? Žijí ještě?
"Ne. Jan Křtitel Vaňhal nebyl ženatý a žádné potomky neměl."
Poctu Vaňhalovi složí v Paříži koncert a přednáška
Jan Křtitel Vaňhal v závěru života vyučoval hudbě a stal se vyhledávaným klavírním pedagogem. Jeho dílo začalo být objevováno znovu ve 20. století. Na místě, kde stával v Nechanicích Vaňhalův rodný dům, byla odhalena v roce 1998 pamětní deska. V Paříži bude Vaňhalovi věnována přednáška i koncert.
"Pořádáme na velvyslanectví České republiky v Paříži 5. listopadu ve 20 hodin v koncertním sále malou konferenci a koncert věnovaný Janu Křtiteli Vaňhalovi. Promluví na ní náš francouzský člen doktor Martial Leroux, který je významným muzikologem, má doktorát z pařížské Sorbonny. Je konferenciérem, profesorem historie hudby na konzervatoři a také je spolupracovníkem významných hudebních encyklopedií. Profesor Leroux bude hovořit na téma Jan Křtitel Vaňhal a hudebníci z Čech ve Vídni. Poté bude následovat koncert pozoruhodných francouzských umělců, kteří budou hrát dva pozdní smyčcové kvartety Jana Křtitele Vaňhala. Vedoucím těchto hudebníků je Mayeul Girard, který je profesorem violy na Caen Conservatory."
Ještě bych se chtěla vrátit k vám. Kdy vy jste přišel do Francie?
"Já jsem přišel do Francie v roce 2011. Před tím jsem dlouhou dobu žil ve francouzském Švýcarsku. Pak jsem přesídlil do Francie, kde je nyní operační sídlo mezinárodní Vaňhalovy společnosti, protože je tam, kde žije i její tajemník. Ve Švýcarsku jsem žil od roku 1969 do roku 2011. Stýkal jsem se samozřejmě s krajany, ale žádnou podstatnou činnost jsem v krajanských spolcích nevyvíjel."
Vy jste hrál na klavír, pokračoval jste v tom i ve Švýcarsku nebo jste pracoval v úplně jiném oboru?
"Začal jsem v jiném oboru. Já jsem absolvent vysoké školy obchodní a pracoval jsem ve švýcarském bankovnictví. Hluboký zájem o muzikologii a hudbu mi samozřejmě zůstal, a když jsem odešel ze své profesionální dráhy, tak jsem se začal plně věnovat Společnosti Jana Křtitele Vaňhala, jejížm jsem spoluzakladatelem."
Liší pod nějak podstatně život ve Švýcarsku a život ve Francii?
"Záleží z jakého hlediska se na to člověk dívá. Co se týče české hudby a kultury, tak švýcarská společnost je možná víc otevřená a má větší zájem, než je tomu doposud ve Francii. Francie je velká země s velkou historií a není ten zájem o čekou kulturu ještě dostatečně prohlouben. Je tam co dělat v této oblasti."
Vaše rodina přesídlila s vámi? Neprotestovali?
"Ne, neprotestovali vůbec. Francie je nám blízká i jazykově, protože mým druhým životním jazykem je francouzština, kterou jsem už používal ve francouzském Švýcarsku. Moje manželka mluví velmi dobře česky, ale můj syn česky souvisle nemluví," dodal v rozhovoru pro Radio Praha Pavel Svačinka, spoluzakladatel Vaňhalovy společnosti.