Peníze do ekonomiky

M.Gregr

Do rozvoje české ekonomiky má být letos a v příštím roce napumpováno 265 miliard korun, taková je představa ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra, který svoji strategii nazývá "velký třesk". Podrobnosti má Jaromír Marek.

M.Gregr
Cílem celého záměru je zvýšit růst hrubého domácího produktu na čtyři procenta. Finanční injekci do české ekonomiky hodlá ministerstvo hradit částěčně ze státního rozpočtu, z fondů evropské unie, z úvěru od Evropské banky pro obnovu a rozvoj nebo výnosy z privatizace, zejména Komerční banky a Českého telecomu. Premiér Miloš Zeman k tomu dodává:

"První věta tohoto projektu a hlavní heslo tohoto projektu zní: aby výnosy z privatizace šly na produktivní účely."

Vládní program si však vysloužil silnou kritiku ekonomů. Ti mu vyčítají jednak silné zásahy státu do ekonomiky i to, kam hodlá Grégr peníze směřovat. Vedle podpory problematických regionů, stimulace exportu nebo výstavby infrastruktury, tedy silnic a dálnic i oživení předlužených průmyslových podniků nebo restrukturalizace hutnictví. Evžen Kočenda z Národohospodářského ústavu Akademie věd k tomu uvedl:

"Další prostředky vydávané na pživení předlužených podniků ze strany státu jako koordinátora, další peníze na restrukturalizaci hutnictví, to mi příjde jako špatně investované peníze."

K záměru vlády se staví velmi kriticky i předseda občanské demokratické strany Václav Klaus:

"Pokus o "velký třesk" pana ministra Grégra se snad dá srovnat jen s pokusem o "velký skok" za Mao´c´Tunga za kulturní revoluce v Číně. Jinak je to skutečně nesmysl."

Kabinet věří, že oživení ekonomiky prostřednictvím silné finanční injekce bude účinné a zvýší růst hrubého domácího produktu. nevládní ekonomové jsou však skeptičtí a tvrdí, že jde o populistické gesto, které nebezpečně zvýší zadlužení země.