Pět kluků, kocour a trpaslík ve staré zahradě

Jiří Trnka

Literární naslouchátko nabízí ukázku z četby Karla Högera z knihy Jiřího Trnky Zahrada. Vyprávění primárně určené dětem jistě potěší i starší posluchače. Nahrávka vznikla v roce 1961.

Už za nedlouho, v roce 2012 budeme slavit sté výročí narození velkého českého výtvarníka Jiřího Trnky. Jako výtvarník pronikl do oblasti animovaného, když založil českou školu loutkového filmu, navrhoval divadelní výpravy a loutky a aktivně působil i na poli knižní ilustrace. Nebylo mu cizí ani slovo, vždyť pro řadu svých filmů napsal scénář, a jednou se dokonce sám pokusil o literární tvar. Byl to pokus nadmíru úspěšný a Trnkovo pohádkové vyprávění Zahrada, které sám ilustroval, okouzluje dodnes malé i dospělé čtenáře. I diváky, protože po Trnkově smrti (1969) adaptoval Břetislav Pojar předlohu v roce 1978 pro animovaný film.

Jiří Trnka Zahradu napsal v roce 1962. Vyoprávění o pětici kluků, kteří objeví zpustlou zahradu, zapadá do vlny moderní autorské pohádky 60. let, po bok snah Jana Wericha, Ludvíka Aškenazyho, Daisy Mrázkové, Václava Čtvrtka, Olgy Hejné, Miloše Macourka a dalších. "Fantazijní proud dětské prózy se v 60. letech překotně rozvíjel," uvádějí Dějiny české literatury 1945-1989. "Jednotícím prvkem nově vznikajících autorských pohádek byla - podobně jako v poezii s obdobnými náměty - snaha navázat kontakt s fantazií dítěte. Evokací atmosféry pohody, humorem a důrazem na experiment, improvizaci a hru se syžetem i jazykem přitom tato literatura velmi snadno oslovovala i starší adresáty."

Kromě filmu Břetislava Pojara patří ke klasickým zpracováním četba Karla Högera. Posluchač může ocenit jeho jedinečnou schopnost charakterizace a téměř mikroskopicky detailní práci s vypravěčskou perspektivou. V Literárním naslouchátku vám nabídku ukázku z této četby. Kluci objevili stará zrezlá vrátka vedoucí do zahrady, kterou obývá zlomyslný kocour, kamenný trpaslík a také další pohádkoví obyvatelé. Jednou místo zkoušení ve škole se zatoulají do zahrady a během dřímoty v poledním slunci jim docela unikne trpaslíkovo vyprávění o velrybě...

Četbu o dobrodružství pětice malých chlapců v tajemném prostoru zpustlé zahrady, v zapomenutém, zdí ohrazeném „ostrovu" uprostřed města z knihy Zahrada Jiřího Trnky nahrál v roce 1961 herec Karel Höger, dodnes nepřekonaný mistr literatury před mikrofonem.


Přečtěte si také:

Román Alhambra o mapách a hledání ztraceného ráje