Pivo táhne. V Chicagu přišel na České pivní slavnosti rekordní počet lidí

Czech Beer Festival Chicago 2017

Třetí ročník Českých pivních slavností v Chicagu přilákal rekordní počet lidí. Jedná se o novodobou a zároveň jednu z nejnavštěvovanějších krajanských akcí. Jak uvedl generální konzul Bořek Lizec, s projektem přišla nově vzniklá krajanská organizace.

„Organizace Chicagoland Czech American Community Center a její prezident Ted Polashek si dali za cíl vytvořit v Chicagu komunitní centrum pro české krajany, kde by se mohli scházet. A přišli s tímto projektem. My jsme je dva roky podporovali, a letos jsme se rozhodli, že do projektu vstoupíme jako spoluorganizátor. Požádali jsme ministerstvo zahraničí o podporu v rámci tzv. projektů ekonomické diplomacie. Tu jsme získali, a mohli projekt rozšířit. Koná se několik dní na několika místech. Z Česka přijela hudební skupina Plavci s Janem Vančurou. Moc mě těší, že byl ohlas pozitivní. Musím poděkovat českým pivovarům, protože bez jejich podpory bychom festival neuskutečnili“.

Kolik chodí v průměru na festival lidí?

„Největší akce se konala, tak jako v minulých letech, v sobotu. Překonali jsme rekord minulých let, kdy pivní slavnosti byly nejvíce navštěvovanou krajanskou akcí roku. Překonali jsme tisíc platících lidí. Až vše spočítáme, tak to může být výrazně přes tisíc“.

Festival a ochutnávky piva se konají i v českých restauracích. Jedná se například o Bohemian House.

„Tahle restaurace patří neurochirurgovi českého původu, který se jmenuje Marcus Chwajol. Ten se rozhodl splnit si svůj sen, který měl od mládí, založit si restauraci. A je velice úspěšná. Nabízí nejen českou, ale i středoevropskou kuchyni a snaží se ji podávat v netradičních úpravách. V názvu restaurace je kladen důraz na slovo Bohemian. Zajímavostí je, že Češi, kteří přišli do Chicaga už v polovině 19. století, si říkali Bohemians a Moravians. Tahle značka je často v Chicagu a na celém středozápadě silnější než značka Czech. Lidé to mají v povědomí už od dětství, když vyrůstali, a poslouchali od prarodičů, že jsou Bohemians“.

Bořek Lizec | foto: Ministerstvo zahraničních věcí ČR

Češi, kteří přicházeli do Chicaga od poloviny 19. století, sem přivezli i pivovary.

„Když člověk na něco v Chicagu narazí, a zabývá se tím, tak nějakou vazbu na českou historii najde. Byly tady minimálně dva pivovary, které byly vlastněny Čechy v Chicagu. Byl to Plzeňský pivovar, který byl v chicagské čtvrti Pilsen. Vznikl v roce 1903. Po desetiletí byl významným centrem českého a slovenského života, a dokonce i politiky. Byla tady jedna z největších prvních demonstrací za československou nezávislost v roce 1914. Druhý pivovar se jmenoval Atlas, vznikl v roce 1891. Jeho majitel Karel Vopička se stal dokonce velvyslancem USA. Jmenoval ho Woodrow Wilson, a působil jako velvyslanec v Bulharsku, Rumunsku a Srbsku. Nakonec se objevil ještě třetí pivovar Josefa Trinera. Dva plakáty pro tuto firmu vytvořil Alfons Mucha. Nepropagují pivo, které ten pivovar vyráběl, ale propagují tonic a hořké víno. Rodina Trinerů byla úspěšná, jeden z nich získal řadu důležitých funkcí. Jednak dále pracoval jako vlastenec a usiloval o pomoc Československu za 1. a 2. světové války. Zároveň se stal i prezidentem Americké boxerské asociace. Češi byli úspěšní nejen ve výrobě piva. Dokázali zaujmout významné pozice v Americe“.