Plyšový medvídek může mít cenu několika miliónů korun

Foto: Steve Ford / Stock.XCHNG

Víte, která hračka patří mezi nejoblíbenější? Je to plyšový medvídek, který se stal určitým fenoménem. Největší koncentrace plyšových medvědů je ve Valašském Meziříčí na zámku Kinských.

Ilustrační foto: Steve Ford / Stock.XCHNG
Na zámku je vystaveno neuvěřitelných 1500 plyšových medvídků. Už koncem 19. století se šitím plyšových medvídků zabývala v jihoněmeckém městě Giengen Margareta Steiffová. Její synovec Richard se později stal společníkem rodinné firmy a plyšáky vylepšil o pohyblivé končetiny, první takový medvídek byl vyroben v roce 1902. Sběratelé za ně dávají desetitisíce. Plyšoví medvídci na zámku Kinských pocházejí ze soukromé sbírky a mají dvě majitelky.

"Je to paní Svatava Ryparová z Klokočí u Hranic a Jana Masaříková z Valašského Meziříčí a obě dvě jsou členkami Klubu medvědářek, který už čítá desítky členek. Zúčastňují se se svými medvídky i řady soutěží, jak u nás, tak v zahraničí,"

uvedla kurátorka výstavy Bohdana Orlová. Lidé se na zámku dozvědí i podrobnosti ze života medvědů hnědých, ledních, ale například i pand. Výstava se jmenuje Míša z Brodské a jeho plyšoví kamarádi. Přibližuje totiž i osud preparovaného medvěda, který byl kvůli ohrožení obyvatel zastřelen.

"Míša z Brodské je název nejznámějšího medvěda na Valašsku, který byl v roce 2000 odchycen v Hrubé Brodské blízko Nového Hrozenkova. A podle toho je medvěd pojmenován. Napáchal tu strašné škody. Za 71 dní pobytu dokázal spořádat 239 králíků, 28 slepic a spoustu dalších hospodářských zvířat. Proto bylo rozhodnuto, že musí být z volné přírody odchycen. Následně byl převezen do zoo v Chomutově, odkud však velice brzy utekl a na svém útěku byl zastřelen."

Jak už napovídá druhá část názvu výstavy, jsou tu hlavně plyšoví medvídci. Jak se tato hračka stala takovým fenoménem?

"Plyšový medvídek je jedna z prvních hraček, které jsou jak pro dívky, tak pro chlapce a je oblíbená dodnes. Teddy Bear byl pojmenován podle amerického prezidenta Theodora Roosevelta, který odmítl při lovu zastřelit medvěda. A to pojmenování Teddy mu zůstalo až dodnes."

Ví se, kdo první v Evropě začal plyšové medvídky vyrábět?

"Těch firem bylo několik. Známý je například medvídek Paddington z Velké Británie."

Kdy se medvídci objevili v Česku?

"Medvídek byl oblíbenou hračkou už za první republiky. Na výstavě máme spoustu medvídků, kteří jsou ve stáří asi 60 až 100 let a jsou to jedni z prvních plyšových medvídků, kteří se u nás prodávali. Jedna z těchto značek je například Hamiro, známý český plyšový medvídek."

Mohou lidé přinést i své zajímavé plyšáčky?

"Určitě ano, máme tu jedno speciální zařízení, které se jmenuje Brumlabox a tam je možné přinést medvídka, který už je nechtěný nebo je nějaký potrhaný. Můžete ho u nás odložit a autorky a majitelky výstavy ho dají dohromady a stane se součástí té rozsáhlé sbírky."

Starý plyšový medvídek může být cenný sběratelský artikl. Vůbec nejcennější jsou méďové vyrobení před 2. světovou válkou. Takový nepoškozený plyšák s nevybledlými barvami může mít cenu až několik milionů korun. V roce 1989 se v USA prodal medvídek z roku 1920 za neuvěřitelných 3 500 000 korun. Svého času dokonce obliba plyšových medvídků rozpoutala mezi odborníky diskusi, jaký druh vlastně tito plyšáci prezentují. Ve svých počátcích putovali do Ameriky pod označením baribal, což je americký medvěd černý, ve skutečnosti však jako vzor pro první plyšové medvídky posloužili medvědi hnědí ze stuttgartské zoologické zahrady.

10
49.471759800000
17.971553800000
default
49.471759800000
17.971553800000