Plzeň má nejvyšší kostelní věž, skleněný oltář i šikmou věž najdou turisté v Plzeňském kraji

Plzeň, foto: CzechTourism

Nejvyšší kostelní věž, největší jezero i nejstarší letiště v Česku mohou turisté najít v Plzeňském kraji. Region se chlubí i dalšími desítkami kuriozit, zvláštností a prvenství v rámci republiky, Evropy i světa. Více uslyšíte od Zdeňky Kuchyňové.

Katedrála sv.Bartoloměje | Foto: Miloš Turek,  Radio Prague International
Práci s vyhledáváním zajímavostí ve svém kraji si dali pracovníci odboru cestovního ruchu krajského úřadu. Kuriozity jsou totiž jedním z největších lákadel pro turisty a kraj na ně upozornil už při svém vzniku v roce 2000. Ví náměstkyně hejtmana Olga Kalčíková, kolik je v Plzni nej...?

"Můžu říct, že to nevím a jsem ráda, že to nevím, protože pokud budeme říkat, že jich je daleko více než těch, které jsou uvedeny na portále Plzeňského kraje, tak je pořád co objevovat a máme za čím jezdit. Zajímavá nej... jsou v Plzni. Když vyjdu od centra, tak samozřejmě nesmím zapomenout na samotné Náměstí republiky, které je jedno z největších středověkých náměstí v českých zemích. Na náměstí najdeme katedrálu sv. Bartoloměje, která má nejvyšší kostelní věž v Čechách a nedaleko náměstí sídlí Pivovarské muzeum a to je jediné muzeum na světě dochované v původním středověkém právovárečném domě."

Plzeňská synagoga je druhá největší v Evropě,  foto: CzechTourism

Unikátní je i plzeňská synagoga. Ta je druhá největší v Evropě a třetí největší na světě. Ale pojďme vyjít z města a rozhlédnout se po zajímavostech v dalších místech. Na severu Plzeňského kraje leží například nejmenší středoevropské město. Jmenuje se Rabštejn nad Střelou a žijí tu necelé tři desítky obyvatel. Klášter Plasy je prý zase v Evropě největší konventní budova založená na 5100 dubových pilotách. Jak dodala Olga Kalčíková, v kraji jsou i dva skleněné unikáty.

"Tři tuny vážící skleněný oltář v Dobré Vodě a kdybychom to vzali ještě víc na západ, tak zase unikát - velký skleněný betlém v Bezdružicích na zámku. To sklo do našeho kraje patří a máme tyto dva unikáty velké umělecké ceny. Když bychom jeli na jih na Domažlicko, najdeme tam šikmou věž. Je to jediná šikmá kostelní věž u nás. Turisté si na ni mohou vylézt a těch 60 centimetrů odklonu vychutnat z výšky."

Hrad Rabí je nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách
V Plzeňském kraji je díky Chodsku nejzachovalejší národopisná oblast v Čechách, v Sušici je nejstarší výroba zápalek a hrad Rabí je nejrozsáhlejší hradní zřícenina v Čechách. Z přírodních zajímavostí se kraj pyšní například pramenem v Konstantinových Lázních, kde má minerální uhličitá voda nejvyšší obsah volného kysličníku uhličitého v celé zemi. A tak bychom mohli pokračovat, protože zajímavostí je v Plzeňském kraji neskutečné množství. Najde se určitě řada turistů, které zajímavosti či některé zvláštnosti velmi přitahují.

"Určitě se takoví najdou. Máme tady třeba v Plzni velice fundovaného člověka, který systematicky objevuje místa, která jsou ohrožena a o těch píše krásné fejetony. Takže to je takový turista po našich ohrožených památkách. Určitě se takoví najdou, kteří si vybírají jenom s ohledem na své zájmy."

10
49.747484800000
13.377603600000
default
49.747484800000
13.377603600000