Podzimní část první fotbalové ligy skončila

Foto: ČTK

Fotbalisté Sparty Praha stráví tříměsíční zimní přestávku v čele prvoligové tabulky. O svém návratu na první místo, kde mají dvoubodový náskok před Slavií, rozhodli až v posledním utkání prvoligového podzimu. Jejich soupeřem byl letošní nováček nejvyšší soutěže, celek Kladna.

Daniel Kolář z pražské Sparty  (vpravo) s kladenským hráčem Petrem Drozdem,  foto: ČTK
V dohrávaném utkání 17. kola první fotbalové ligy prohrálo Kladno se Spartou 0:2 brankami Daniela Koláře a Jana Rezka. Nutno říci, že Pražané byli po celý zápas fotbalovější a svého soupeře nepustili do vyložených šancí. Obránce kladenského týmu Lukáš Killar byl zklamán z toho, jakým výkonem se Středočeši v posledním zápase prvoligového podzimu prezentovali:

"Já jsem zklamaný, že jsme se v podstatě do ničeho nedostali, že jsme si, když to řeknu natvrdo, ani 'neškrábli'. Hráli jsme po velké vápno, Sparta nás držela na distanc od brány, od nějaké sebemenší šance, a zcela bezpečně vyhrála. Když se vezme podzim v globálu, tak si myslím, že můžeme být spokojeni. Kdyby nám někdo řekl před začátkem ligy, že budeme mít sebemenší náskok před sestupovou příčkou, tak bychom to brali."

Vydařený zápas zhodnotil trenér vítězného celku Michal Bílek:

Lukáš Magera z Baníku Ostrava  (vpravo) s Martinem Latkou ze Slavie Praha,  foto: ČTK
"Jsem maximálně spokojen s tím, jakým způsobem jsme to utkání zvládli. To, že jsme ho dotáhli do vítězného konce, je přesně takový závěr. jaký jsme si představovali. Dotáhli jsme se opět na první místo, tam, kde chceme být, a před zimní pauzou je to ohromně povzbuzující. Ten zápas byl samozřejmě hodně těžký, protože domácí se snažili, bojovali, byl to pro nás velice nepříjemný soupeř, ale myslím si, že to utkání jsme měli celkově pod kontrolou a zaslouženě jsme vyhráli."

Sparťané tak přezimují v čele prvoligové tabulky. Na svém kontě mají 36 bodů, druhá pražská Slavia ztrácí dva a třetí Liberec tři body. Následují Mladá Boleslav, Jablonec, Brno, České Budějovice, Teplice, Ostrava, Plzeň, Most, Olomouc, Kladno, Zlín, Příbram a poslední Slovácko, které před zahájením letošního ročníku nejvyšší soutěže aspirovalo na horní polovinu tabulky. Vedení klubu z Uherského Hradiště ale prodalo několik kvalitních hráčů a klub v novém složení nepodává očekávané výkony.

Pro milovníky fotbalové statistiky přidám několik údajů z podzimní části ligy. Již dvanácté čisté konto v sezoně vychytal v posledním letošním utkání první fotbalové ligy v Kladně gólman pražské Sparty Jaromír Blažek. Poslední utkání podzimu nemělo žádný vliv na čelo tabulky kanonýrů, kterou stále vede trio osmigólových střelců: Libor Došek ze Sparty, Luboš Pecka z Mladé Boleslavi a Stanislav Vlček ze Slavie.

Martin Abrahám z Mladé Boleslavi  (vlevo) a Tomáš Randa z Olomouce,  foto: ČTK
Rozhodčí udělili celkem 642 žlutých karet a vyloučili dosud 39 fotbalistů. Plzeňský Martin Knakal a René Formánek z Příbrami byli jako jediní fotbalisté v podzimní části první ligy dvakrát vyloučeni. Mezi největšími hříšníky ligy je doplnil s devíti žlutými kartami Petr Kaspřák ze Slovácka.

Nejlepším útokem se mohou pyšnit Teplice s 30 nastřílenými góly. Nejpevnější obranu měla na podzim Sparta, která inkasovala pouze šestkrát. Nejvíce výher - deset - nasbíraly shodně Sparta i Slavia, poslední Slovácko si připsalo jediné vítězství.

Sedmnáct letošních ligových kol vidělo téměř 617 tisíc fanoušků, což je zhruba o 40 tisíc více než v loňském ročníku. S prvenstvím v průměrné návštěvnosti bude do jarní části soutěže vstupovat sparťanská Toyota Arena, kam dosud zavítalo necelých deset tisíc příznivců na zápas.

klíčové slovo:
spustit audio