Politogové: Delegáti kongresu ODS nevolili podle domluvených dohod

Delegáti víkendového kongresu ODS na rozdíl od minulých zasedání nevolili podle předem domluvených dohod. Shodli se na tom politologové, které ČTK oslovila. Kvůli tomu se tak do předsednictva nedostal například pražský kandidát David Vodrážka, který byl považován za favorita na prvního místopředsedu.

Tím, že delegáti zvolili do předsednictva ODS lidi, které si Nečas přál, dali podle politologa Jana Kubáčka novému předsedovi velkou podporu. Zřejmě podle Kubáčka také chtějí, aby měl Nečas silnou pozici při vyjednávání o budoucí vládě. "Celkově zažila ODS nesmírně svobodný kongres, který nebyl jen o plnění předběžných dohod," domnívá se Kubáček. Podle něj se delegáti často rozhodovali bez ohledu na to, jak doporučoval jejich region. S tím souhlasí i politici dalších parlamentních stran. Předběžné dohody například zaručovaly vzájemnou podporu u tří kandidátů - Vodrážky, středočeského Milana Cabrnocha a jihočeského Martina Kuby. Vodrážku překvapivě v boji o post prvního místopředsedy porazila Němcová. Politologové její zvolení zdůvodnili tím, že nepatří do žádné významné vlivné skupiny, že není kontroverzní a je loajální vůči Nečasovi. Němcová podle politoložky Vladimíry Dvořákové těžila také z toho, že je "politicky o dvě třídy výš" než její hlavní konkurent Vodrážka.

Předseda Věcí veřejných (VV) Radek John považuje složení nového předsednictva ODS za výraz "pokračování očisty" této strany. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek uvedl, že členům vedení občanských demokratů gratuluje a přeje jim hodně štěstí. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka Nečasovi pogratuloval. "Přestože se jednalo o volbu s očekávaným výsledkem, považuji přibližně 87 procentní zisk hlasů volitelů (pro Nečase při volbě předsedy) za osobní úspěch Petra Nečase," uvedl v písemném prohlášení. Šéf KSČM Vojtěch Filip očekává, že zvolení Nečase a Němcové povede k jiné rétorice a stylu ODS.