Politolog Ulč představil svou knihu o komunistické justici

Ota Ulč, exilový spisovatel

Po více než padesáti letech v Česku vychází knižně disertační práce exilového spisovatele a profesora politologie Oty Ulče s názvem Komunistická justice a třídní boj. Autor ji v Praze představil při přednášce v Ústavu pro studium totalitních režimů. Publikace se zabývá vývojem práva i společnosti v období upevňování komunistické moci po roce 1948.

Disertace měla 400 stran. A jak řekl Ota Ulč, neměl odvahu či trpělivost ji doslova překládat. A tak vznikla vlastně knížka nová. K tématu disertace ho přivedlo i jisté nepochopení Západu vůči charakteru politického a soudního systému Československa či Sovětského svazu.

Práce musela být srozumitelná v USA

Anglicky psaný text Ulč dopracoval a obhájil v roce 1963, nyní je poprvé k dispozici česky. „Jsem rád, že někdo z justice padesátých let dokázal akademicky zhmotnit svou zkušenost“, uvedl historik Pavel Paleček. Historik Prokop Tomek, který dílo připomínkoval, ocenil to, že ho Ulč mohl psát mimo vlast a měl k dispozici řadu pramenů. Navíc práci musel psát tak, aby byla srozumitelná v USA.

Ulč většinu svého života prožil v USA, z komunistického Československa emigroval v roce 1959. Tehdejší železnou oponu překonal metrem z východního do západního Berlína ještě před jeho rozdělením zdí. Absolvent Právnické fakulty Karlovy univerzity, který sloužil u pomocných technických praporů, vystudoval politologii až na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a je emeritním profesorem univerzity v americkém Binghamtonu.