Pomozte nám zvolit nejvýznamnějšího zahraničního Čecha/Češku ve světě!
Radio Praha a stanice Vltava vyhlásily anketu, do níž přišlo téměř 70 nominací. Na jejich základě jsme vybrali 15 osobností, které budeme představovat ve vysílání. Od 11. 7. je najdete na webu www.zahranicnicech.cz, kde jim můžete dát svůj hlas. Vítězem se stane osobnost, která od vás - posluchačů - dostane nejvíc hlasů.
Mezi 15 nominovaných se dostali:
Josef Čermák - patří mezi nejvýraznější propagátory České republiky a zachování českého jazyka mezi krajany. V Kanadě vystudoval práva, zasloužil se také o vznik kurzů češtiny na Torontské univerzitě.
Miloš Forman - Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy, Amadeus či Lid versus Larry Flynt. Za dva z nich získal režisér Miloš Forman Oscara. S Václavem Havlem plánoval natočit film, který nikdy nevznikl. Měla to být adaptace Kafkova Zámku.
Petr Horáček - studoval krajinomalbu, dnes žije v Anglii a je úspěšný spisovatel a ilustrátor dětských knih. Napsal jich kolem třiceti a přeloženy byly do zhruba patnácti jazyků. Jeho knihy nepostrádají originalitu a vtip, zaujmou prostorovými obrázky.
Karel Janovický - je český hudební skladatel, klavírista a publicista. Ve Velké Británii působí už přes šedesát let a velmi se tu zasloužil o propagaci české hudby. Od roku 1980 celých deset let také vedl sekci československého vysílání BBC.
Eva Jiřičná - architektka, jejíž značku nese Oranžerie v zahradě na Pražském hradě, přestavba kostela sv. Anny v Praze, ale i nové Kongresové centrum ve Zlíně. Většina jejích návrhů se realizovala ve Velké Británii a Spojených státech.
Daria Klimentová - osmnáct let byla první sólistkou Anglického národního baletu. Tančila všechny slavné role. Objevila se také ve filmu, třeba jako Dáma s kaméliemi a občas se vrací i na českou první scénu.
Charlotte Kotíková - dlouhá léta byla kurátorkou současného umění Brooklynského muzea, kde se mimo jiné věnovala i mladým umělcům a jejich tvorbě. V Česku se podílí na cenách Jindřicha Chalupeckého. Je pravnučka T. G. Masaryka.
Milan Kundera - Žert, Valčík na rozloučenou a především Nesnesitelná lehkost bytí proslavily Milana Kunderu po celém světě. Dnes je bezkonkurenčně nejznámějším a nejpřekládanějším světovým autorem českého původu.
Jiří Kylián - jednou z jeho nejznámějších choreografií je Janáčkova Sinfonietta. Do poloviny sedmdesátých let působil ve Stuttgartu, poté se přestěhoval do Nizozemí, kde byl uměleckým ředitelem a choreografem Nederlands Dans Theater v Haagu.
Karel Pacák - lékař, který pracuje ve USA v Národním institutu dětského zdraví a rozvoje v Bethesdě. Specializuje se na biochemickou diagnostiku, zobrazování, a léčbu neuroendokrinních nádorů. Ve svém oboru uváděn jako nejcitovanější autor.
Jan Pinkava - jako šestiletý emigroval s rodinou do Anglie. Od svých 12 let, kdy dostal kameru, se věnoval filmové animaci. V roce 1993 začíná pracovat pro americké studio Pixar a stává se jedním z průkopníků počítačové animace.
Leopold Pospíšil - zkoumal eskymácký kmen Nunamiutů, pobýval mezi Kapauky na Nové Guineji. Antropolog Leopold Pospíšil přednášel na 54 univerzitách světa. Hovoří sedmi jazyky a jeho celoživotním krédem je, že se máme celý život vzdělávat.
Zdena Salivarová Škvorecká - spolu s manželem Josefem Škvoreckým se usadili v Torontu. V roce 1971 založili nakladatelství 68 Publishers, které za dobu své existence vydalo přes 200 knih.
Petr Sís - Tibet: Tajemství červené krabičky, Podivuhodný příběh Eskymo Welzla nebo Pilot a Malý princ jsou tituly dětských knížek Petra Síse. Kromě postav historických i vymyšlených se v jeho díle můžeme setkat i s autorem samotným a jeho dětstvím.
Jan Tříska - už ve svých 25 letech se představil jako nezapomenutelný Romeo. Po podpisu Charty 77 emigroval do Kanady. Po revoluci vytvořil v Československu řadu úspěšných rolí. Nezapomenutelná je Svěrákova Obecná škola, nominovaná na Oscara.
Tyto osobnosti se budou od 11. července ucházet o vaše hlasy. Více se o nich dozvíte v medailonech, které přibližují zajímavosti z jejich života. Kromě už vzpomínané adresy www.zahranicnicech.cz, představíme nominované osobnosti také na webu http://www.rozhlas.cz/krajane/portal/ a na stránkách Radia Praha.
Hlasování končí 30. srpna. Výsledky ankety budou zveřejněny 31. srpna 2016. Partnerem ankety Zahraniční Čech roku je Týdeník rozhlas.