Pomozte zvolit nejvýznamnějšího zahraničního Čecha/Češku ve světě! Dnes Charlotta Kotíková

Charlotta Kotíková

ČRo Vltava a ČRo Radio Praha (zahraniční vysílání) vyhlásily anketu zahraniční Čech roku. Na základě nominací posluchačů jsme vybrali 15 osobností, které nyní představujeme ve vysílání formou medailonů. Na webu www.zahranicnicech.cz můžete dát vybrané osobnosti svůj hlas.

Většina rodin má jména, která se dědí. V případě kurátorky a kunsthistoričky Charlotty Kotíkové odkazuje její křestní jméno k prababičce, která v roce 1878 po boku svého muže odjela do Evropy. Ten manžel se o mnoho let později stal prvním Československým prezidentem.

Jejich pravnučka se o téměř sto let později vydala zase opačným směrem. Mimo jiné proto, aby děti nezažívaly kvůli svému původu stejné problémy, jako měla ona sama. A tak se v roce 1970 ocitla i s rodinou v Buffalu.

„Vůbec jsem nebyla připravená. Byla jsem v šoku, jak byli lidé milí. Moje angličtina tehdy nebyla moc dobrá. Buffalo je začátkem střední Ameriky. Je to místo, kde jsou lidé strašně hodní. Mohou být velice konzervativní, ale po lidské stránce jsou neuvěřitelně přátelští, a s otevřenou náručí přijmou každého přistěhovalce. A taky mu pomáhají. Když tam přijedete a máte malé dítě, tak vám nosí jídlo, šaty. Ta otevřenost a schopnost absorbovat další lidi, je neuvěřitelná“.

Dalším důvodem, proč se Charlotta Kotíková rozhodla odejít, byly větší možnosti uplatnění. A ty využila dokonale. Dlouhá léta byla kurátorkou současného umění Brooklynského muzea, kde se mimo jiné věnovala i mladým umělcům a jejich tvorbě. Své zkušenosti pak uplatnila i v Česku, podílí se například na cenách Jindřicha Chalupeckého určených umělcům do 35 let. V roce 2003 jí byl udělen titul Významná česká žena ve světě.

Slyšeli jsme portrét Charlotty Kotíkové. Pokud jí chcete dát svůj hlas, můžete tak učinit na webu www.zahranicnicech.cz, kde najdete i další podrobnosti. Hlasování končí 30. srpna. Výsledky ankety budou zveřejněny 31. srpna 2016. Partnerem ankety Zahraniční Čech roku je Týdeník rozhlas.