Pomozte zvolit nejvýznamnějšího zahraničního Čecha/Češku ve světě! Dnes Leopold Pospíšil
ČRo Vltava a ČRo Radio Praha (zahraniční vysílání) vyhlásily anketu zahraniční Čech roku. Na základě nominací posluchačů jsme vybrali 15 osobností, které nyní představujeme ve vysílání formou medailonů. Na webu www.zahranicnicech.cz můžete dát vybrané osobnosti svůj hlas.
Dlouhodobě zkoumal eskymácký kmen Nunamiutů. Pobýval mezi Kapauky na Nové Guineji, ale také mezi tyrolskými sedláky v alpském údolí Obernberg. Antropolog a právník Leopold Pospíšil přednášel na 54 univerzitách světa. Hovoří sedmi jazyky a jeho celoživotním krédem je, že se máme celý život učit a vzdělávat. On sám se tím řídí už 93 let.
Narodil se v Olomouci. Během studií na Slovanském gymnáziu, byl zatčen a vyslýchán gestapem. Po osvobození studoval práva a v únoru 1948 se účastnil pochodu vysokoškoláků na podporu prezidenta Edvarda Beneše. Počátkem března utekl před zatčením do Německa, následně se jemu a jeho manželce Zeně podařilo dostat do USA. Pracoval jako farmář, kovboj, pekař, hrobník či kostelník. Pak začal studovat sociologii a filozofii na univerzitě v Oregonu a následně antropologii na Yale University. Tady působil až do roku 1993 jako profesor.
V rozhlasovém pořadu zavzpomínal na svůj příjezd na Novou Guineu: „Přijíždím k molu, byl jsem úplný nováček, a vyvaluju oči. Jsou tam domorodci, kteří čekají na nás. Mezi nimi stála misionářka. Papuánky byly úplně nahé“.
Leopold Pospíšil se snažil se poznat život a zvyky místních lidí. „Jednou přišel ohromný dav. Dva, možná tři tisíce lidí. Přišel za mnou náčelník, který se stal mým nejlepším přítelem. Říkal mi: nikam už nechoď, zůstaň tady s námi. Naučíme tě jazyk, dám ti pozemek. Říkal jsem si: co může být lepší? Jeden Papuánec mi dal dokonce svůj dům. Rozebrali ho, a plaňky znovu osekávali, takže byl jak nový“.
Leopold Pospíšil působil i jako poradce amerických prezidentů pro otázky lidských práv. Od roku 1989 se do České republiky pravidelně vrací.
Slyšeli jsme portrét Leopolda Pospíšila. Pokud mu chcete dát svůj hlas, můžete tak učinit na webu www.zahranicnicech.cz, kde najdete i další podrobnosti. Hlasování končí 30. srpna. Výsledky ankety budou zveřejněny 31. srpna 2016. Partnerem ankety Zahraniční Čech roku je Týdeník rozhlas.