Poslanci a senátoři se setkali s rakouskými Čechy

Asi tři desítky rakouských Čechů diskutovaly ve středu večer v Českém centru ve Vídni s českými politiky. Organizátorem debaty byla krajanská organizace Čechů a Slováků v Rakousku Nová vlast. Setkání předcházel spor na české politické scéně, Občanská demokratická strana totiž obvinila sociální demokraty z toho, že ze setkání dělá svoji předvolební agitaci a zneužívá vídeňské České centrum.

Spor nakonec skončil smírem a ve Vídni vystoupili zástupci jak ČSSD, tak Koalice a Občanské demokratické strany. Debata s rakouskými Čechy se potom točila zejména kolem problémů české menšiny v Rakousku. O bližší informace jsme požádali poslance za ODS Petra Plevu, který se setkání zúčastnil.

"Jednalo se o české škole i o tom, jak bychom jim mohli pomoci, aby z rakouské strany dostávali více peněz na spolkovou činnost. Řeč byla i o tom, že Česká televize vysílá sice do celé Evropy, ale satelitní signál je zakódovaný. Slíbili jsme, že budeme jednat s vedením ČT o tom, zda by s tím nešlo něco dělat."

Byla řeč i o volbách do Poslanecké sněmovny?

"Ano, mluvili jsme o volbách, ale jen co se týká nového volebního zákona. Zda něco krajanům přináší či nikoli. Ukázalo se, že zvolený způsob není nejšťastnější a že lepší by byla forma korespondenční."

Diskusi s rakouskými Čechy předcházel spor mezi ČSSD a ODS. Jihomoravský lídr ODS Václav Mencl totiž obvinil sociální demokraty, že státní instituci zneužívá k předvolební kampani. Původně byli totiž na setkání pozváni jen zástupci sociální demokracie. Nařčení striktně odmítlo české velvyslanectví. Podle jejího mluvčího Tomáše Podivínského ambasáda do předvolební kampaně nijak nezasahuje. Akci pořádali Češi žijící v Rakousku a České centrum, které spravuje velvyslanectví, jim pouze poskytlo prostory. Obvinění odmítla i Hana Klabanová z Českého centra.

"Myslím si, že je to celé nedorozumění. Tady neproběhla žádná předvolební kampaň. Hovořilo se o volebním zákoně, ale jen velmi okrajově. Jinak se hovořilo zejména o problémech české menšiny v Rakousku, tak jako na jiných setkáních poslanců a senátorů s krajany."

Zájem účastnit se voleb je mezi krajany v Rakousku velmi malý; do voličských seznamů na velvyslanectví ve Vídni se zapsalo pouze 59 lidí, z nichž 31 jsou zaměstnanci ambasády a jejich rodinní příslušníci. V Rakousku přitom žije až 20.000 Čechů. Problém však je v tom, že Rakousko nepovoluje Čechům dvojí občanství.