Poslankyně Talmanová by ráda podpořila baby-boxy, ministryně Emmerová to dál odmítá

Místopředsedkyně sněmovního výboru pro zdravotnictví Lucie Talmanová (ODS) si myslí, že schránky na odložené děti, baby-boxy, si zaslouží podporu státu. Ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) to ale opět odmítla. Talmanová při ústních interpelacích připomněla, že pražská porodnice U Apolináře chtěla baby-box zřídit, ministerstvo si to však jako zřizovatel nepřálo. Ministryně se odvolala například na Úmluvu o právech dítěte, která podle ní dítěti přiznává mimo jiné nárok na to znát svůj původ a být v péči svých rodičů. "Není základním právem narozeného dítěte žít?" dotázala se poslankyně.

Baby-box je vytápěná schránka, umístěná většinou ve zdi nemocničního zařízení. Když do ní matka dítě vloží, alarm upozorní lékaře na to, že je v boxu dítě. První zařízení tohoto druhu v České republice vzniklo na soukromé klinice v pražském Hloubětíně, informovala před týdnem televize Nova. Zda začne opravdu fungovat, záleží podle Novy na povolení hygieniků. Od června chce zřídit baby-box také nemocnice v Kadani.

Nejnovější zprávy

 • Slavia porazila Leverkusen 1:0 a v EL poprvé vyhrála, Sparta a Liberec zůstaly bez bodu

  30.10.2020

  Fotbalisté Slavie vyhráli ve druhém zápase základní skupiny Evropské ligy 1:0 nad Leverkusenem. Německý tým hrál většinu zápasu v deseti, před koncem rozhodl o výhře Pražanů hlavičkou po rohu Peter Olayinka. Ve skupině mají všechny týmy po třech bodech. Bez bodů zůstává Sparta, v Miláně prohrála s AC 0:3. Liberec podlehl na půdě Crvené zvezdy Bělehradz 1:5 a nenavázal na úvodní domácí vítězství 1:0 nad Gentem.

  Česká liga je kvůli opatřením v boji proti šíření koronaviru přerušena, protože šlo ale o mezinárodní zápas, dostala Slavia stejně jako předtím Liberec se Spartou od hygieny výjimku, aby mohla doma hrát. Souboj v Edenu se uskutečnil bez diváků.

 • Škoda Auto: Výpadek dodávek kvůli koronaviru se nepodaří nahradit

  30.10.2020

  Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto dodala za první tři čtvrtletí letošního roku svým zákazníkům 721.900 vozů. Jde o meziroční pokles o 21 procent. Důvodem poklesu bylo výrazné narušení trhů společně s výpadky ve výrobě, způsobené uzavřením českých výrobních závodů na 39 dní ve druhém kvartálu, a to kvůli pandemii koronaviru. Tyto výpadky se v České republice již do konce roku nepodaří nahradit, uvedla automobilka v tiskové zprávě. Firma počítá s výrobními omezeními plynoucími z následků koronavirové pandemie. Tato výrobní omezení znamenají, že zaměstnanci mají například delší přestávky, odbory bojují za zrušení přesčasů či směn navíc, v říjnu se tak některé tyto směny nekonaly.

 • ČSÚ: Česká ekonomika během léta zmírnila pokles z jarní krize

  30.10.2020

  Česká ekonomika v létě zpomila propad způsobený jarní vlnou epidemie koronaviru. Podle předběžného odhadu Českého statistického úřadu mezikvartálně stoupl hrubý domácí produkt o 6,2 procenta. Výkon z loňského léta ale hospodářství nedohnalo - meziročně se ekonomika propadla o 5,8 procenta. Podle statistiků za to může slabá poptávka a nizší spotřeba domácností. Nedařilo se ani průmyslu, cestovnímu ruchu a pohostinství.

 • V Česku ve čtvrtek přibylo přes 13 tisíc potvrzených případů koronaviru

  30.10.2020

  Laboratoře v Česku ve čtvrtek potvrdily 13 051 nových případů koronaviru. Je to přibližně stejný počet jako o den dřív. Ukazují to statistiky ministerstva zdravotnictví. Nejvíc nově nakažených za poslední týden na 100 tisíc obyvatel přibylo na Náchodsku, Benešovsku a Rakovnicku. V nemocnicích se s covidem-19 léčí přes 6 600 lidí, asi tisíc z nich je v těžkém stavu. V souvislosti s nemocí zemřelo od začátku epidemie 2 862 lidí.

 • Počasí na pátek

  29.10.2020

  Převážně zataženo, občas déšť nebo mrholení. K večeru od jihozápadu ubývání srážek. Nejvyšší teploty 9 až 13 °C, na horách kolem 8 °C.

 • Festival Noc divadel bude letos kvůli covidu převážně virtuální

  29.10.2020

  Festival Noc divadel se letos kvůli koronavirovým opatřením výrazně omezí. Převahu budou mít virtuální prohlídky a živé přenosy. Opatření proti šíření viru mají na divadelní a taneční soubory výrazný dopad, což festival připomene. Osmý ročník festivalu se uskuteční 21. listopadu. Zapojit se do něj chtějí divadla z celé republiky, jednotlivé scény zveřejní program začátkem listopadu. Organizátoři to uvedli v tiskové zprávě. Podtitulem letošního ročníku měla být původně udržitelnost lidské civilizace a klimatická krize. "Události posledního půl roku propůjčily mottu udr-život-elnost hlubší, pro obor divadla skutečně existenciální rozměr. I z toho důvodu jsme se po důkladné diskusi se zapojenými subjekty rozhodli Noc divadel i pro letošní rok udržet," uvedla Martina Pecková Černá z Institutu umění - Divadelního ústavu, který Noc divadel v ČR od roku 2013 koordinuje. Doufá, že Noc divadel bude světlem, které v aktuální složité situaci české společnosti zazáří do tmy.

 • Senát schválil vyplácení ošetřovného po celou dobu uzavření škol

  29.10.2020

  Rodiče budou pobírat ošetřovné po celou dobu uzavření škol anebo v případě karantény dítěte. Vládní návrh schválil po Poslanecké sněmovně i Senát. Zbývá už jen podpis prezidetna. Ošetřovné bude ve výši 70 procent vyměřovacího základu a dostávat ho budou rodiče dětí do deseti let. Senátoři návrh podpořili, přestože k němu měli několik výhrad.

 • Policie vypátrala muže, který vyhrožoval, že najede kamionem do lidí

  29.10.2020

  Až 15 let ve vězení hrozí muži, který vyhrožoval, že vjede kamionem do lidí. Na svém webu o tom informovala Policie České republiky. 62letý muž z Pardubic na facebooku pod falešným profilem napsal, že zaútočí, pokud do druhého dne neotevřou všechny bary a restaurace. Policie ho dopadla během dvou dnů. Vzhledem k tomu, že se muž přiznal a výhrůžek lituje, stíhají ho policisté na svobodě. Obvinili ho z vyhrožování teroristickým trestným činem.

 • Čeští politici odsoudili teroristický útok v Nice

  29.10.2020

  Premiér Andrej Babiš (ANO) odsoudil teroristický útok ve francouzském Nice, při němž dnes zemřeli tři lidé. Premiér to uvedl na twitteru. "Jsem naprosto zděšen barbarským útokem v Nice," sdělil Babiš. Česko podle premiéra stojí za francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a všemi Francouzi. Prezident Miloš Zeman uvedl v kondolenci francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi, že se lidé nesmí nechat ovládnout strachem z fanatiků a musí bránit evropské hodnoty. K útoku se vyjádřil i šéf české diplomacie, který na twitteru vyjádřit soustrast příbuzným a rodinám obětí. Připomněl také další pokus o útok v Avignonu a útok na velvyslanectví Francie v Saudské Arábii. Nedají se podle něj ničím omluvit, ať už byla jejich motivace jakákoli.

  Útok odsoudili i zástupci opozice. "Ohavnost teroristického činu v Nice nám ukazuje, že v boji proti extremistům musíme být nesmlouvaví. Nyní mysleme na rodiny obětí, jejich přátele a blízké," uvedl předseda ODS Petr Fiala. Podle šéfky TOP 09 Markéty Pekarové Adamové musí být tento "barbarský projev islámského fanatismu" náležitě potrestán.

 • Komora: V Česku chybí pracovníci v zemědělství, nedorazili cizinci

  29.10.2020

  V živočišné výrobě aktuálně chybí zhruba šestina pracovníků kvůli karanténám nebo ošetřování dětí, které nemohly jít do škol. Lidé ze zahraničí pak nedorazili na pěstování zeleniny. ČTK to řekli zástupci Agrární komory ČR. Chovatelé zvířat proto apelují na vládu, aby prominula sociální pojištění alespoň po dobu trvání nouzového stavu pro prvních 50 zaměstnanců v podniku. Podle komory ubližuje zemědělcům také uzavření gastronomického sektoru a školních jídelen, se kterými měli někteří z nich smlouvy. Pěstitelé a chovatelé nemůžou poslat své zaměstnance na home-office, dodávají zástupci komory. Největší dopad má současná situace pak na obory s vysokým podílem ruční práce jako pěstování ovoce a zeleniny.