V Náchodě byl otevřen už 21. babybox v Česku

Foto: autorka

Kovová schránka o velikosti sto krát šedesát krát padesát centimetrů. Na dvířkách svítí zelené světlo. I tak může vypadat šance pro novorozené dítě, o které jeho matka nestojí nebo se o ně nedokáže postarat. První babybox byl otevřen v Praze v roce 2005, ten dosud poslední, jednadvacátý, minulý pátek v Náchodě. Za necelé čtyři roky bylo díky babyboxům zachráněno patnáct dětí. Slovo má Milena Štráfeldová:

Slavnostní zahájení činnosti náchodského baby boxu,  foto: autorka
Čas: 6. únor, krátce po poledni; místo: novorozenecké oddělení náchodské nemocnice. Takhle neodbytně tu však babybox zapískal jen na ukázku. Zakladatel babyboxů v Česku Ludvík Hess zde totiž slavnostně otevíral další schránku:
Zakladatel babyboxů Ludvík Hess a sponzorka náchodského babyboxu Hana Hornochová,  foto: autorka

"Asi se mne hluboko dotklo, když jsem dostal informaci, že někde bylo nalezené dítě. Ať už mrtvé, nebo živé. I to živé se mne dotkne, protože přeci jenom je to bolestné, když někde někdo odloží dítě,"

vysvětlil Ludvík Hess pohnutky, které ho v roce 2005 vedly k otevření prvního babyboxu v Gyncentru v pražském Hloubětíně. Tehdy čelil mnoha námitkám: právníci pochybovali o legálnosti takového odložení dítěte, lékaři se zase obávali zdravotních komplikací nebo infekčních onemocnění. Téměř čtyřleté zkušenosti s babyboxy však většinu námitek vyvrátily. Podle ředitele náchodské nemocnice Miroslava Švábla jde hlavně o záchranu dětí:

Ludvík Hess a Hana Hornochová,  foto: autorka
"Já osobně ty pochybnosti nemám. Pokud by to dítě nedostalo patřičnou péči, tak zemře. Kdežto takhle šance na jeho přežití se zvyšuje, a to považuji právě za to dobré, za to pozitivní."

Podle primáře novorozeneckého oddělení náchodské nemocnice Luďka Týceho jsou zdravotníci připraveni se o dítě, odložené do babyboxu, okamžitě postarat:

"To je otázka vteřin, kdy to dítě můžeme vyzvednout. Samozřejmě dítě se vyšetří, uloží se na novorozeneckém oddělení..."

Zařízení signalizující vložení dítěte do boxu,  foto: autorka
Lékaři jsou podle primáře Týceho připraveni postarat se i o děti, které mohou trpět vrozenými vadami nebo genetickým poškozením. Děti z babyboxů mají navíc určitou výhodu oproti jiným opuštěným dětem - během krátké doby je mohou adoptovat náhradní rodiče. Pokud jsou zdravé, dostanou se do nové rodiny během několika dní.

Pořízení a provoz babyboxu však není levnou záležitostí. Jen samotná instalace vyhřívané schránky, která obsahuje přes tisíc elektronických součástek, vyjde na čtvrt milionu korun. Peníze na náchodský babybox věnovala sponzorka Hana Hornochová:

Foto: autorka

"Já jsem měla ušetřené nějaké peníze, pořád jsem nevěděla, za co je utratit, a než bych si kupovala nějaké oblečení, tak jsem se rozhodla, že to věnuji na tuhle dobrou věc."

Zatím naposledy babybox zapískal 27. ledna v Ostravě. Zdravotníci v něm vzápětí našli asi tříměsíční zdravou holčičku.