Povídky Jaroslava Haška

r_2100x1400_radio_praha.png
0:00
/
0:00

Mezi klíčové postavy moderní české literatury patří Jaroslav Hašek. Světové proslulosti došel jako tvůrce románového vojáka Švejka, jeho hlavní parketou však byly drobné povídkové prózy, črty a humoresky. Napsal jich na 1200 a většina z nich vyšla až posmrtně. Nabízíme v tomto pořadu k poslechu tři z nejznámějších.

Mezi klíčové postavy moderní české literatury patří Jaroslav Hašek. Světové proslulosti došel jako tvůrce románového vojáka Švejka, jeho hlavní parketou však byly drobné povídkové prózy, črty a humoresky. Napsal jich na 1200 a většina z nich vyšla až posmrtně. Nabízíme v tomto pořadu k poslechu tři z nejznámějších. Hodinu pravopisu, Námořní povídku a povídku Pravěká opice. Nahrávky vznikly v Československém rozhlase v 50. letech. První z nich, Hodinu pravopisu, přednesl v roce 1953 herec Karel Höger.

Jméno Felix Le Breux zní sice cizokrajně, herec tohoto jména se však narodil v Plzni a celý svůj život spojil s českým divadlem. Jeho profesionální kariéra začala v Burianově divadle D34, později působil v Městských divadlech pražských. Patřil také k významným rozhlasovým hercům. V roce 1958 načetl Haškovu Námořní povídku.

Co se stane, když se na Silvestra setká zaujetí vědce bádajícího nad původem člověka, s alkoholem a policií? Autor, kterému věnujeme Literární naslouchátko, Jaroslav Hašek, dovedl představu do groteskních důsledků. Povídku Pravěká opicečte herec Miroslav Horníček, nahrávka vznikla v roce 1953. Haškova ironie nebyla v tom roce o nic méně současná než za autorova života. Ostatně není ani dnes.

Nahrávka povídek je součástí zvukové verze příspěvku v horní části této stránky.