Praha jde na summit EU s konstruktivním návrhem
Česká vláda bude na nadcházejícím summitu Evropské unie mimo jiné prosazovat, aby kompetence nepřecházely jen z národních států do Bruselu, ale i opačným směrem. Praha má za to, že by k tomu měl být zaveden patřičný mechanismus. Pokračuje Zdeněk Vališ.
"Je to proto, aby v budoucnu Evropa mohla fungovat flexibilněji a efektivněji. Má to zcela praktické důsledky, protože občas se stává, že tam, kde Evropa konat má a občané dokonce chtějí, aby konala více, tak tam má kompetencí málo. Naopak v některých oblastech, které třeba bylo vhodné regulovat a upravovat před desíti, patnácti lety, se ukazuje, že už tam Evropa nemusí mít svázané ruce a může klidně přenechat odpovědnost zase národním státům."
Ondřej Liška pokládá český návrh za velmi konstruktivní a věří, že Praze se podaří získat pro něj i ostatní členské země unie.
"Tato obousměrná flexibilita, jak se tomu odborně říká, to znamená přenos kompetencí oběma směry, to je specifický český příspěvek k evropské debatě. Musím, nejen za zelené, ale i jako předseda Výboru pro evropské záležitosti říci, že mám radost z toho, že jde o požadavek, který je evropský, který je konstruktivní, který je na hony vzdálen nějakému českému trucování či dělání ramen. Je to něco, co může do evropské debaty významně přispět. Ukazuje se, že i reakce našich partnerů v Evropě je vcelku vstřícná. Existuje relativně vysoká šance na to, že se nám do výsledků jednání Rady EU podaří tento požadavek prosadit."
O zpětném převodu kompetencí by mohly podle Prahy rozhodnout členské státy jednomyslně nebo kvalifikovanou většinou.