Praha protestovala proti postupu Moskvy vůči pracovníkům české ambasády v Rusku; předvolala si velvyslance

Náměstek ministra zahraničí Martin Smolek si v sobotu večer urgentně předvolal ruského velvyslance Alexandra Zmejevského. Důvodem byly podle Černínského paláce provokace ruských orgánů vůči zaměstnancům českého zastupitelského úřadu.  Praha vůči tomu vznesla ostrý protest. "Detaily nebudeme z bezpečnostních důvodů uvádět, ale apelujeme na ruskou stranu, aby dodržovala Vídeňskou úmluvu o diplomatických stycích," řekla k věci mluvčí ministerstva zahraničí Lenka Do.

Diplomatické vztahy mezi Českou republikou a Ruskou federací jsou již delší dobu napjaté. Česko v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, že za explozí munice ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 stojí agenti ruské vojenské rozvědky GRU, vyhostilo loni na jaře 18 pracovníků moskevské ambasády. Rusko v odvetném kroku prohlásilo nežádoucími 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě a označilo český postup za nepřátelský akt. Později česká diplomacie informovala o nuceném odchodu dalších ruských diplomatů z Prahy. Rusko oznámilo, že přechází v počtech pracovníků velvyslanectví na "striktní paritu", počty tak mají být stejné.

V souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu pozastavilo Česko provoz českých generálních konzulátů v Petrohradě a Jekatěrinburgu. Odvolalo souhlas s provozem ruských konzulátů v Karlových Varech a Brně. Vláda současně rozhodla o zastavení vydávání víz ruským občanům s výjimkou humanitárních případů.