Praha se rozzáří světlem, začíná festival Signál

Foto: Archiv festivalu Signal

Praha se příští týden rozzáří světlem. Začíná druhý ročník festivalu Signal. Představí dvacítku světelných instalací, z toho deset ve světových premiérách. Budou tu videomappingoví mágové z Austrálie, kteří rozsvítili i slavnou operu v Sydney. Mladá česká umělkyně Gabriela Prochazka dokonce vypustí do Vltavy Krakena. Díky interaktivním instalacím se budou moci zapojit sami návštěvníci. Festival bude slavnostně zahájen na Staroměstském náměstí 16. října, a to spuštěním videomappingu na palác Kinských.

Pavel Sedlák,  foto: Archiv festivalu Signal
První ročník se stal kulturní událostí podzimu. Přišlo téměř 250 tisíc diváků. V čem bude druhý ročník jiný? To je otázka pro ředitele programu festivalu Pavla Sedláka:

"Bude jiný skladbou umělců, neopakujeme žádná jména, máme nové lokace. Ukazujeme 20 světelných instalací, čtyři z nich jsou videomappingy. Oproti loňsku jsou instalace robustnější a umělecky i technicky náročnější."

Jaké lokace jste vybrali?

"Lokací je víc než dvacet, od Karlova mostu, přes park Kampa, Střelecký ostrov, všude tam, kde se rádi pohybujeme a jedná se o historické centrum Prahy."

The Pool,  foto: Archiv festivalu Signal
Jak budou moci lidé ovlivnit světelnou instalaci?

"Interaktivita spočívá v tom, že vyzývá lidi k přímému zapojení. Nestačí se pouze dívat, ale svým pohybem, akcí rukou nebo nohou světlo a jeho pohyb ovlivňovat. Například u Hergetovy cihelny budeme mít projekt americké umělkyně Jen Lewin, který se jmenuje The Pool. Jedná se o skládačku barevných stupínků. Po nich se lidé volně pohybují a tím mění směr a barevnost světla."Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru,  foto: Archiv festivalu Signal
Pražské památky, dvorky i Vltava se díky světlu promění v kouzelná místa. Například kostel sv. Ludmily na náměstí Míru se stane podkladem pro videomapping s tématem evoluce. Na Staroměstské mostecké věži budou moci diváci ovládat světelnou projekci svým hlasem. Socha z luceren se rozzáří na Smetanově nábřeží, na Ovocném trhu se objeví duha. Unikátní sochařské dílo pracující se světlem slibuje David Černý. Výtvarník Petr Nikl využije vodu na uzavřeném pražském dvorku u Palachova náměstí. Inspirací se mu stal pohled do vody, která vytváří světelné odlesky pod mostním obloukem. Pak začal pracovat s různými typy bazénů.

"U bazénu je důležité, že je na dně položené zrcadlo. Pokud se svítí do vody pod určitým úhlem, tak se to světelné prasátko promítá na zeď nebo na projekční plochu a já můžu pracovat s hladinou jako s živým filmem, protože voda dělá neskutečné tance. Pro Signál jsem to rozvinul do kompozice čtyř bazénů, které budou nazvučené Davidem Vrbíkem. Voda bude vibrovat pomocí zvuků a doteků. To se projeví rozvibrováním stěn dvora."

Foto: Archiv festivalu Signal
Dvorek je navíc u taneční konzervatoře a jak říká Petr Nikl, chce svojí světelnou instalací působit na všechny smysly diváka:

"Bude tam určitě nějaká vůně, dvůr je totiž zarostlý lopuším. Uplatní se i hmat, protože lidé se budou dotýkat toho objektu, aby ho rozvibrovali, je to celostní vjem pro návštěvníka."

Festival potrvá čtyři večery. Jeho návštěvníci mohou vyrazit za světelnými efekty od 19 hodin, krátce po setmění. Jak dodává Pavel Sedlák, zájem umělců byl letos opravdu mimořádný:

Foto: Archiv festivalu Signal
"Naše otevřená výzva sklidila dost velký zájem, protože se nám přihlásilo 450 projektů z 57 zemí. V kurátorském týmu nás bylo sedm. Některé projekty byly velmi zajímavé, ale příliš drahé. Je to i o kompromisu, co si festival světla v Praze může dovolit."

Kolik je třeba k instalaci přivézt například materiálu?

"Opět bych to rozdělil na videomappingy, které pracují s projekční technikou a zvukem. Ovšem pronájem velkého kinoprojektoru stojí řádově statisíce. Co se týče světelných instalací, tam záleží na použitém materiálu. Někdy je třeba stavět velká lešení, do kterého umělec vkládá třeba zrcadlovou technologii, projektory nebo světla."

Kolik očekáváte, že přijde lidí?

Foto: Archiv festivalu Signal
"Návštěvnost minulého ročníku byla 250 tisíc lidí. Ze zkušeností ze zahraničí víme, že v dalších ročnících návštěvnost stoupá. Náš odhad je, že se můžeme dostat přes 300 až 400 tisíc lidí. Budeme posilovat dopravu a budeme mít schůzku s krizovým štábem v Praze. Ty trasy to pojmou."