Praha udělila vyznamenání choreografu Jiřímu Kyliánovi

Světoznámý choreograf Jiří Kylián získal minulý týden další z řady vyznamenání. Jeho rodné město Praha mu udělilo stříbrnou medaili, která oceňuje jeho dílo v taneční choreografii a šíření mezinárodního věhlasu Prahy.

Jiří Kylián,  foto: ČTK
Jiří Kylián se narodil před šedesáti lety, po absolvování konzervatoře odešel na konci šedesátých let studovat do Londýna a Stuttgartu. Od sedmdesátých let působí jako choreograf v Nizozemském tanečním divadle, které pod jeho vedením zaznamenalo obrovský rozkvět. Světové uznání získal s choreografií Sinfonietta, vytvořenou na hudbu Leoše Janáčka. Dosud vytvořil přes osmdesát choreografií, z nichž velkou část převzalo na čtyřicet předních zahraničních souborů včetně Národního divadla v Praze a Pražského komorního baletu.

Co je pro dílo Jiřího Kyliána typické? Na to jsme se zeptali ředitelky jeho nadace Elvíry Němečkové. "Pro Kyliána je typická jeho poetika v pohybu, úžasný cit pro muziku, protože on opravdu hudbě rozumí, což už člověk dnes nevidí často. Potom je to hravost - neustále se dokáže inspirovat čímkoli - použije na jevišti dvacetkrát zelené jablko a pokaždé je to o něčem jiném. Fascinující na něm je jeho umělecký vývoj. Kdybyste si vzali jeho choreografie dejme tomu po osmi letech a dali je vedle sebe, asi budete mít pocit, že se pokaždé díváte na trochu jiného člověka - od těch nejznámějších věcí jako je Sinfonietta, až po dnešek, kdy hodně používá film, sestřihy v hudbě či úplně nově komponovanou hudbu."

V České republice se jeho soubor poprvé vystoupil roku 1982 na festivalu Pražské jaro za velkého zájmu diváků i kritiky. Po sametové revoluci se Jiří Kylián prostřednictvím své nadace významně angažuje v podpoře českého tanečního umění. Proč Kyliánova nadace vznikla a co si klade za cíl?

"Nadace vznikla z jeho popudu, aby vyrovnala trošku díru, která tady za čtyřicet let v moderním tanci vznikla. V současné době sbíráme záznamy našich mladých choreografů a tanečníků, aby zase bylo ve světě vidět, co se děje u nás."

Na počest Jiřího Kyliána vystoupil minulý týden v Národním divadle soubor Nizozemského tanečního divadla, který uvedl tři choreografie, pod nimiž je jako autor podepsán.