Přehled tisku

Z deníků s datem 14. srpna vybíral Vilém Faltýnek.

Komentář Karla Steigerwalda v Mladé frontě Dnes se zamýšlí nad vyšetřováním, které má zjistit, zda za romským vystěhovalectvím nestojí případné zahraniční organizačního centrum. Staigerwaldovi to připomíná bolševickou metodu, kdy za každám problémem byl hledán viník - organizátor. Jeho potrestáním byl problém vyřešen. "Starodávná bolševická figura je opět zde," píše autor. "Přivedl ji před naše zraky místopředseda vlády Rychetský. Dal nám prapodivnou informaci: už se vyšetřuje, kdo migraci Romů organizuje. Problém má tedy řešení: pachatele organizátora. Tak vychází najevo, proč je vlastně s Romy problém: protože to někdo organizuje!"

"Problém je však s Pavlem Rychetským," tvrdí autor komentáře a ptá se: "Co je na případné "organizaci" romského vystěhovalectví do Británie trestného? Jak může místopředseda vlády strpět, aby tajné služby vyšetřovaly něco tak nevinného a obyčejného, jako je organizování vystěhovalectví? Jsme snad totalitní stát, v něž se to nesmí? Jestli to tajná služba vyšetřuje, sahá na naši svobodu vystěhovávat se kamkoliv a dávat si to kýmkoliv organizovat. A člen vlády ji k tomu ještě pobízí? Svobodný občan, jímž je i Rom, může z této země odejít, kdy chce. Sám, či ve skupině s jinými. Může si ten odchod dávat třeba i organizovat někým jiným, ať z domova či z ciziny, jak se mu zlíbí, jak si zamane. Jaké zákony tuto svobodu občanům zapovídají?"

Steigerwald připouští, že se místopřžedseda vlády nevyjádřil přesně, že chtěl říct, že dal vyšetřit podezření z konkrétních trestných činů, které se při takovém organizování mohou vyskytnout. Pak měl podle něj mlčet a čekat na konec vyšetřování. "Nejvíc se však pravdě podobá, že pan Rychetský chtěl po vzoru svých předchůdců dát jasný signál směrem k Romům: už se zkoumají organizátoři - a hned dvěma tajnými službami! Pozor, hoši! Pokud by se Rychetský ptal po skutečných důvodech romského vystěhovalectví, zde hned jeden má: temná pohrůžka proti skupině obyvatel jiné pleti přímo z úst člena vlády!" uzavírá komentář Mladé fronty Dnes.


Ministři zahraničí a kultury Jan Kavan a Pavel Dostál se snažili písemně přesvědčit Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, aby v licenčním řízení přidělila frekvence slovenskému soukromému rádiu Twist. Uvádějí to úterní Hospodářské noviny s odvoláním na vyjádření předsedy rady Martina Muchky, který existenci dopisů adresovaných členům rady potvrdil. Rada podle Muchky nechápala dopisy ministrů jako "formu nátlaku", přesto nakonec Twistu nevyhověla. Rádio známé kvalitním zpravodajstvím, chce vybudovat svoji sesterskou stanici v České republice a vysílat zde v češtině i slovenštině, píší Hospodářské noviny. Zatímco Kavan podle listu nátlak na radu popřel, Dostál svoji intervenci ve prospěch slovenského rádia přiznal. "Já jsem napsal radě oficiální dopis ministra kultury, nic tajného, že ji prosím, aby vzala v úvahu, že projekt Twistu nabízí česko-slovenské rádio. A v době, kdy slovenština začíná být v české kotlině neznámou řečí, jsem to považoval za dobrý nápad, protože ten projekt byl koncipován tak, že by se vysílalo dvojjazyčně," řekl Dostál s tím, že ho o přímluvu požádal jeho slovenský protějšek Milan Kňažko. Licenci pro frekvenci 90,3 MHz, kterou nakonec slovenský Twist nezískal, dostala pardubická společnost 4S Production pro bulvárně zábavné Rádio Expres, dodávají Hospodářské noviny.


V čele resortu vnitra by chtěl i po parlamentních volbách v příštím roce stát ministr a první místopředseda ČSSD Stanislav Gross. "Necítím nic špatného na tom, když přiznám, že mě práce na ministerstvu vnitra baví, že cítím dostatek energie, abych se této práci mohl dál věnovat, a myslím si, že po roce fungování jsou tady výsledky, které mě mohou povzbuzovat," řekl Gross v rozhovoru otištěném v úterním Právu. "Jsem připraven respektovat vůli voličů, kteří rozhodnou, zda bude ministrem vnitra Ratibor Majzlík, Ivan Langer, Jaroslav Kopřiva nebo Stanislav Gross," poznamenal ministr. Při volbách hodlá Gross kandidovat ve středních Čechách, ovšem nechce předjímat své postavení na tamní kandidátce. "Jinak celostátně počítám s tím, že s (předsedou ČSSD) Vladimírem Špidlou budeme jedněmi z těch 'hlavních kandidátů'," řekl. Pokud jde o různé aféry spojené s ČSSD a některými jejími členy, je podle Grosse nejdůležitější "to, kdo reprezentuje sociální demokracii v tuto chvíli, kdo ji bude reprezentovat jako její představitel do voleb v roce 2002 a kdo v případě úspěchu bude naplňovat mandát od voličů". Těmito reprezentanty, "ať se to někomu líbí nebo nelíbí, jsou Vladimír Špidla, Stanislav Gross, Petra Buzková, Zdeněk Škromach, Marie Součková, Bohuslav Sobotka, Ladislav Svoboda, Karel Kobes, krajští představitelé ČSSD," řekl Právu ministr.


Úřad pro ochranu hospodářské soutěže minulý týden rozhodl dát EuroTelu a RadioMobilu historicky nejvyšší pokutu v rozmezí od 30 do 50 miliónů korun za omezování konkurenta. Jak informuje Mladá fronta Dnes, oba operátoři účtovali svým zákazníkům za volání do nejmladší mobilní sítě Oskar vyšší ceny než za hovory mezi sebou. RadioMobil zákazníkům ve své síti Paegas účtoval do jara letošního roku za minutu volání do Oskara o korunu více než do sítě EuroTelu. EuroTel byl na své klienty ještě přísnější, když podle druhu tarifů platili až o čtyři koruny za minutu volání do Oskara navíc, uvádí list. Obě společnosti se proti prvostupňovému rozhodnutí úřadu odvolají. Původní návrh sankcí však byl mnohem vyšší, píše Mladá fronta Dnes. Pracovníci úřadu totiž spočítali, že škody vzniklé rozdílným účtováním do sítě Oskara a jiných mobilních sítí se pohybovaly ve výši stovek miliónů korun, vysvětluje. Ve všech nových tarifech obou společností je už volání do dalších mobilních sítí stejně drahé. O změně ceny i u starých tarifních programů zatím vedení firem nerozhodla, dodává list. Nejvyšší pokuta, kterou úřad dosud udělil, zněla v loňském roce na 7,8 miliónu korun a dostal ji Dattelkabel.


Kamerový systém v Chebu pomohl městské policii snížit počty žebrajících dětí v ulicích. Zatímco dříve měli strážníci s jejich činností problémy téměř každý den, nyní se díky monitorovacímu systému nevyskytují tak často. Policie totiž může okamžitě přijet a děti rozehnat. "Řekl bych, že to snad polevilo a pokud to zkoušejí, tak spíš příležitostně," sdělil v pondělním vydání Deníků Bohemia (DB) velitel městské policie v Chebu Ladislav Slobodník. Podle něj přesto policie ví o dvou místech, kde se skupinky dětských žebráků nejčastěji vyskytují. Při zadržení končí děti na městské či státní policii s úředními záznamy o žebrání, podotkl. Zatímco místostarosta Chebu Petr Jakš listu přiznal, že o některých případech dětských žebráků ví, starosta a ze zákona i velitel městské policie Václav Jakl tvrdí, že o problému nikdy neslyšel. Manželský pár, který přijel do města z Norimberku, se s dětskými žebráky setkal ještě téměř na perónu. "Po příjezdu do Chebu jsme ani neopustili nádraží a už jsme slyšeli: 'Bitte, eine Mark," popsal deníku německý turista. Podle něj někteří ještě nechodili do školy a obtěžovali návštěvníky několik set metrů směrem k centru, uvádí regionální Deník Bohemia.