Přehled tisku

Denním tiskem s datem 30.5. listoval Vilém Faltýnek.

Nejvíce zdravotních sester odchází z českých a moravských nemocnic v květnu a červnu, píše dnešní Právo. Proto jsou tyto měsíce podle listu pro ředitele nemocnic už několik let "noční můrou". "Je to vlastně rok po maturitě a část nespokojených odchází po roční zkušenosti v tvrdé nemocniční praxi prostě za lepším," řekla jedna ze sester z Fakultní nemocnice v Plzni. Právo cituje ředitelku pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Marii Alušíkovou, podle které jsou ze sester nakonec často sekretářky s mnohem vyšším platem, než jaký by mohly získat jako sestry. Mnoho sester se také hlásí na vysoké školy, berou si volno a učí se na přijímací zkoušky. Potíže s odchody sester potvrdily listu i další nemocnice. Téměř ve všech proto začínají počítat se sestrami ze zahraničí, hlavně ze Slovenska a Ukrajiny. To se však příliš nelíbí ministru zdravotnictví Bohumilu Fišerovi. "Považoval bych to za špatné řešení. Psychologicky by to pro pacienta nebylo dobré," řekl ministr.


Zálohovací zařízení, na němž mohla být data o klientech, bylo v Komerční pojišťovně ukradeno v době, kdy společnost za pomoci externích firem zdolávala kvanta dat o povinném ručení, píše dnešní Právo. Generální ředitel pojišťovny Zbyněk Veselý listu řekl, že za takové situace měla k technologiím přístup řada lidí včetně externistů a někdo zřejmě nedodržel své povinnosti, což umožnilo krádež. Krádež se stala letos v lednu, případ šetří policie, připomíná Právo. Ředitel Veselý, který nastoupil až po této události, uvedl, že pojišťovna získala pětkrát více smluv k povinnému ručení, než předpokládal nejoptimističtější scénář. Pojišťovna ani policie zatím nezjistily žádné zneužití dat o klientech. Podle Veselého jsou s velkou pravděpodobností zničena, neboť pachatel při zálohování odpojil zařízení od energie. Kromě toho by je podle listu bylo možné využít jen ke komerčním účelům, například nabídce produktů klientům z databáze.


Už měsíc stojí letadlo s třiceti tunami vojenského materiálu na letišti v bulharském Burgasu, připomínají dnešní Lidové noviny (LN). O Iljušin-76, který koncem dubna vzlétl z ostravského letiště, se podle listu nyní zajímá i Rada bezpečnosti OSN. "Případ vyšetřuje přímo ústředí OSN v New Yorku," řekla listu Ann Walkerová z Mise OSN pro Eritreu. Právě do Eritreje, která je pod přísným zbrojním embargem OSN, zfalšovala zřejmě posádka své výkazy. Přepsala totiž gruzínskou Asparu, kterou původně uvedla, na eritrejské město Asmara. Obchod zajišťovala česká firma Thomas, která sehnala kontrakt, a ukrajinská společnost Volare zajistila letadlo. Pilot měl v Ostravě- Mošnově naložit náhradní díly k tankům T-55 a odletět s nimi do Gruzie, připomínají LN. Náklad a místo určení schválily české úřady - ministerstva zahraničí, obrany a průmyslu a obchodu. OSN chce podle listu především zjistit, kdo si zbraně - ke kterým se nyní nikdo nehlásí - objednal. Při prohlídce nákladu našli policisté také stovky samopalů Kalašnikov, munici a děla, které podle dokumentace v letadle neměly být, píší LN. Do vyšetřování se zapojila i bulharská tajná služba.


Okolnostmi výběrového řízení na nová nadzvuková letadla pro českou armádu se zaobírají komentáře dnešního tisku. Čtyři z pěti zájemců, usilujících prodat moderní stíhačky ČR, stáhli své nabídky, připomíná Právo. "V tom okamžiku se politické ovzduší zatetelilo vysokým cé profilovaných českých opozičníků: podvod vládou organizovaný! Hanba pro celou Českou republiku! Síla jejich jekotu překrývá chladné rozmýšlení o tom, co se vlastně stalo," píše list. Podle listu americkým firmám nestálo za to, účastnit se tendru za stávajících tvrdých podmínek české vlády, evropský Eurofighter je sice mladý a moderní, není jím ale vyzbrojena žádná armáda a to není velké doporučení. Francouzi podle listu vycouvali kvůli povinné vysoké investici, která se nelíbila ani Američanům, a kvůli zastaralosti svého letadla. Gripen s investicemi souhlasí. "V čem tedy spočívá ta hanba České republiky, ten vládní podvod, o němž hudou opozičníci? No přece v tom, že jejich lobbing byl oslyšen," píše Právo.


Podle Hospodářských novin (HN) se svět nezboří a Česká republika nezmizí z mapy, pokud nebude mít za deset let nadzvukové stíhačky. List také připomíná, že supersoniky nejsou prioritním požadavkem NATO. "Vzdušné síly to však lehké mít nebudou a současná smluvní opozice bude muset vysvětlit obyvatelstvu, že se stáváme vojensky závislí na jiné, byť spojenecké zemi, například Německu," píší HN. Nicméně, ať tendr dopadne, jak dopadne, měli bychom podle listu zachovat chladnou hlavu a nepropadat sebemrskačství. "Není vždy nutné poklonkovat velmocím, i když jsme malý stát," končíHospodářské noviny.