Přehled tisku

Z českých deníků s datem 8. března vybírala Zdeňka Kuchyňová.

Všechny české deníky komentují zákon o nájemném, který schválila vláda. Zavádí sjednávání nájemného mezi pronajímatelem a nájemcem. To však může vzrůst maximálně o deset procent ročně. Mladá fronta Dnes dodává, že vláda svou verzí zákona vlastně obešla rozhodnutí Ústavního soudu, který deregulace nařídil. Ministři se při rozhodování řídili především svými socialistickými předsudky a poškodili tím občany. Černý trh neskončí a volné byty zůstanou předražené. Příčina, tedy regulované nájemné, totiž zůstane, dodává Mladá fronta Dnes.

Lidové noviny mají za to, že nad vládním návrhem zákona si může mnout ruce ten, kdo už bydlí. Kdyby mu totiž chtěl nájemce zvýšit nájemné, obrátí se na soud. Ten rozhodne podle toho, jaké ceny bydlení jsou v místě obvyklé. A jaké to jsou? Inu ty, které už nyní při regulaci platíme. Vše tedy zůstává při starém. Vláda totiž dobře ví, že si před volbami nemůže dovolit žádné experimenty s privilegovanou skupinou obyvatelstva, která dosud bydlí - a bude bydlet - za regulované nájemné, soudí Lidové noviny.

Právní bitva nad zákonem o nájemném se podle Hospodářských novin strhne až v parlamentu. Potíž je v tom, že ani mezi sociálními demokraty nemá zvolená koncepce jednoznačnou podporu. Projednávání zákona navíc bude komplikovat fakt, že jakýkoli posun cen bydlení je předmětem zájmů silných lobbistických skupin vlastníků domů a nájemníků. Před blížícími se volbami se navíc budou jednotlivé strany předvádět před svými voliči. Hospodářské noviny se proto obávají, že se poslanci na tak zásadním zákonu neshodnou přenechají tento horký brambor až novým zákonodárcům.

Někdejší pýchu čs. vojenského průmyslu radiolokátory Tamara čeká už brzy konec. Jak zjistil deník Právo, Ministerstvo obrany totiž po více než roce odkladů rozhodlo o tom, že radiolokátory, které byly ve své době světovou špičkou a údajně byly schopné zaměřit i neviditelné letouny Stealth, demontuje a nepoužitelné části sešrotuje. Tuto informaci přivítali představitelé města Pardubice. Po konkurzu na tamní společnost HTT Tesla, která Tamary vyráběla, totiž musel magistrát dva kompletní radiolokátory a komponenty k dalším čtyřem skladovat a střežit v městských objektech, připomíná Právo. Pasivní radiotechnický systém Tamara prodala podle dostupných informací Tesla naposledy v roce 1991 do Ománu. Ačkoli od té doby projevilo zájem o koupi Tamary několik států včetně některých zemí NATO, žádný z chystaných obchodů se údajně neuskutečnil.

Vedoucí představitelé Občanské demokratické strany kritizují místopředsedu své strany Miroslava Macka za to, že pro stranu takřka nepracuje. Podle deníku Právo ho toleruje pouze předseda Václav Klaus, kterému Mackova loajalita v roce 1997 zachránila pozici ve straně. Z vyjádření dalších představitelů ale vyplývá, že Macek by již neměl být na podzimním kongresu ODS znovu zvolen. Naposledy vyvolalo rozhořčení Mackovo rozhodnutí odjet na dovolenou v době, kdy se koná důležité jednání se sociálními demokraty o osudu opoziční smlouvy. "Mám pocit, že kolega Macek se zhruba po čtyřměsíční neexistenci vynořil teď na počátku roku asi na dva měsíce, kdy jsme zjistili, že znova existuje. Teď nás znovu opouští, odlétá do teplých krajů," řekl deníku další místopředseda ODS Ivan Langer. Dodal, že práci každého člena vedení zhodnotí delegáti kongresu.

Podle Lidových novin panuje nyní uvnitř Čtyřkoalice krize způsobená rozdílností dvou hlavních sil - Unie svobody a lidovců. Ti představují masovou tradicionalistickou stranu, ukotvenou v konzervativismu a tradicionalismu venkova. Unii svobody naproti tomu tvoří malá skupinka nových liberálů z velkoměsta. Z toho pak vychází také fakt, že se jakákoli shoda hledá jen velmi těžko a rozhodnutí musí být vždy vítězstvím jednoho nad druhým. Tyto slabiny vypluly na povrch ve chvíli, kdy unie přestala být jen stranou odporu proti opoziční smlouvě ODS a ČSSD a musela začít hledat vlastní tvář. Z odporu vůči opoziční smlouvě vyrostla ovšem také Čtyřkoalice. Nyní se musí proměnit v koalici programovou, pokud se to nepodaří, měla by se "čtyřka" raději rozejít.

Právo soudí, že Unie svobody musí nyní především sestavit svůj program. List rozebírá strukturu té části obyvatel, na kterou by se měla strana přirozeně zaměřit a dochází k závěru, že to jsou takzvané střední vrstvy ne příliš chudých, ale ani ne extrémně bohatých. Právě v tom by ale mohl být kámen úrazu jejího úspěchu: "Po létech své existence si totiž uvědomí, že už nestačí lidem nabízet jen morální převahu nad mateřskou ODS. Voliči budou chtít něco pozitivního. Pak ovšem udeří pro unii hodina pravdy. Nic z toho, co by ráda ve svém rychlokvašeném liberalismu voličům nabídla, totiž nebude příliš po chuti středním vrstvám." . Jako příklad deník uvádí zavedení školného na vysokých školách, snížení sociálních výdajů či tvrdší bytovou politiku, což všechno nejvíce pocítí právě střední vrstvy. "Unii tak nezbude, než použít vůči středním vrstvám stejnou taktiku, kterou ODS používá vůči celé společnosti: Naslibovat jim cokoli a vzít jim i to, co měly. Vzdělané střední vrstvy jistě tuto taktiku během dvou až tří volebních období prohlédnou. Tak jak ji v průběhu deseti let prohlédly v případě ODS," končí komentář Práva.

Lidové noviny přinášejí rozhovor s novým vládním zmocněncem pro lidská Práva Janem Jařabem. Ten se chce zaměřit na problematiku diskriminaci menšin a cizinců. Navíc hodlá otevřít i práva osob v ústavní péči. Jak dodal, pořád funguje tradice, kdy se předpokládá, že se o tyto lidi staráme a rozhodujeme za ně. Není tam prostor pro jejich sebeurčení. V případě dětských domovů by se měl změnit autoritářský režim, který v nich panuje. Podle Jana Jařaba je česká legislativa dostačující. Problém vidí spíše v její aplikaci. Jak dodal, vazební věznice jsou přeplněné, sedí v nich i lidé, kteří se dopustili drobných krádeží. Ale neonacisté, kteří jsou stíháni za pět nezávislých brutálních napadení lidí, mohou běhat na svobodě a do vazby nejdou. Vládní zmocněnec má pocit, že cizinci, Romové nebo levicoví aktivisté, kteří bývají napadenými, jsou vnímání jako méně věrohodní a mají menší sympatie. Na skinheady se lidé dívají jako na hochy, kteří jsou popletení a vyrostou z toho. To sice mnozí z nich jsou. Ale ostřílení neonacističtí lídři dobře vědí, co dělají, a dělají to už řadu let, dodal Jařab pro Lidové noviny.

Podle Hospodářských novin se českobudějovický Budvar pokouší dovážet do Spojených států své pivo pod značkou Czechvar. Na americkém trhu se tak snaží obejít spor s firmou Anheuser Bush, se kterou se soudí o užívání obchodních názvů Budweiser, Bud a Budweis. Listu to potvrdil Petr Boháček z firmy, která pivovar ve Spojených státech zastupuje. Českobudějovický Budvar chce všechny podrobnosti o obchodní transakci zveřejnit až koncem března. Hospodářské noviny dodávají, že návrat na americký trh je pro Budvar významnou událostí. Budvar vede v současnosti s firmou Anheuser Bush na 40 soudních sporů a před patentovými úřady dalších více než 40 správních řízení. AB se hájí tím, že značky Budweiser či Bud používá již od roku 1876, tedy o 19 let dříve, než byl založen Budějovický Budvar. Ten naopak tvrdí, že název Budweiser je zeměpisným označením, které garantuje spotřebitelům původ a kvalitu zboží.

Už deset týdnů platí na českých silnicích nová pravidla provozu. Podle Lidových novin si na ně řidiči ještě nestačili zvyknout a už se objevují tlaky na změnu řady ustanovení silničního zákona. K úpravám tlačí poslance Autoklub České republiky a jeho představitelům se nelíbí především pravidla pro používání dětských autosedaček. Specialista autoklubu pro otázky bezpečnosti Václav Špička považuje za nesmyslnou klausuli, podle které děti musí autosedačky používat jen na dálnici. Nejúčinnější jsou totiž ve městech a na silnicích nižších tříd, kde je také mnohem více nehod. Václav Špička také v Lidových novinách upozorňuje, že český zákon je v tomto směru v rozporu se směrnicemi Evropské hospodářské komise.

Zemské noviny podotýkají, že za boj s nebezpečnými chorobami hospodářských zvířat nezaplatí tučný účet jen zemědělci, ale i spotřebitelé. Nemoc šílených krav i slintavka a kulhavka stále více zdražují maso a brzy zaplatíme víc také za mléčné výrobky. Mlékaři totiž přijímají stejná opatření jako řezníci a to jejich produkty zdražuje. Mnozí zemědělci se s nebezpečnými nákazami pokouší vyrovnat návratem k hospodaření tradičními způsoby. Telata dostávají pít mateřské mléko a jateční býčci jsou denně na pastvinách. Na šíření nákazy už reagují i majitelé restaurací. Mnozí z nich své hosty informují o zdravotním stavu zvířete, jehož maso skončí na jejich talíři. Lidé jsou navíc v obavách o své zdraví ochotní zaplatit za bezpečné potraviny mnohem víc peněz, uvádí Zemské noviny.

Hospodářské noviny si všímají, že narůstající problémy s hovězím zvyšují poptávku po alternativních druzích masa. Růst odbytu očekávají odborníci především u masa pštrosího, které je hovězímu nejvíce podobné. Obsahuje velmi málo tuku, a v tom předčí i krůtí maso. Předseda českého svazu chovatelů pštrosů Stanislav Kobes v této souvislosti řekl, že poptávka roste stále silněji. Přitom průměrná cena za kilogram živé váhy pštrosího masa je nyní asi 150 korun, tedy pětkrát víc než u hovězího.

Policie by podle deníku Právo přivítala, kdyby Československá obchodní banka vypsala odměnu na dopadení pachatele lednového loupežného přepadení pobočky IPB v Praze. Neznámý zloděj při ní jednoho muže zabil a další ženu postřelil. Jak řekl vyšetřovatel případu Petr Rašpl, lidé jsou pro peníze schopni udělat téměř všechno a vypsání odměny by mohlo policii přivést na stopu pachatele. Československá obchodní banka to ale považuje za velice nestandardní postup, který ukazuje, že policie "má málo zdrojů, aby pachatele dopadla." Lupič ukradl v bance přibližně 60.000 korun. Zaměstnancům se však podařilo vsunout mezi bankovky rozbušku s barvou. Část zničených peněz policie zajistila ihned po činu, další označené bankovky se později objevily v obchodní síti na různých místech republiky.

Jak píše deník Právo do České republiky se vrátily sochy za milióny korun, které byly ukradeny v západočeských kostelích a následně propašovány za hranice. Přivezli je policisté z Německa. Jde o šedesát plastik evangelistů, jejichž prodejní cena v Německu by se pohybovala v přepočtu okolo pěti miliónů korun. Sochy zajistili němečtí policisté u jednoho ze starožitníků v Bamberku, který je nabízel v aukčním katalogu na prodej. Jeden z policistů přišel na to, že sochy pocházejí z krádeže v České republice. Ředitel plzeňského úřadu vyšetřování František Krákora jako perličku doplnil, že německý obchodník vydával sochu svatého Blažeje za svatého Wolfganga, který je patronem Bamberku. "Z jedné ruky blažejovi odejmul hůl a do druhé ruky mu nechal přidělat maketu místního kostela. Tím vzrostla jeho cena rázem o deset tisíc marek. Socha svatého Blažeje se nyní vrátí zpět do farnosti Manětín. Pochází z období gotiky a její stáří je asi 600 let. Je to unikát, jehož hodnota může být klidně kolem miliónu korun.

Zahraniční turisté budou letos v létě na Staroměstském náměstí v Praze stěží hledat posezení pod širým nebem u kavárenských stolků. Jak píše Mladá fronta Dnes, městští radní letos nepovolí dvě velké předzahrádky. Proti tomu hodlá protestovat radnice první městské části, která se postavila na stranu restauratérů. Zatímco magistrát si představuje Staroměstské náměstí jako klidné místo, kde se davy lidí nebudou muset proplétat mezi stolky s labužníky, radnice Prahy 1 vnímá předzahrádky jako oživení památkové rezervace. Navíc magistrát osočila z toho, že si radní města počínají svévolně, když rozhodnutí nekonzultovali. Majitel Staroměstské restaurace Josef Kříž podotkl, že předzahrádky nikomu nevadily deset let. Přitom turisté chtějí sedět jedině venku, ačkoliv jsou uvnitř levnější ceny. Kříž dokonce naznačil, že v pozadí může být snaha jiných provozovatelů o získání tohoto lukrativního prostoru.