Přehled tisku

Výběr z českých deníků s datem 20.2. 2001 připravila Kateřina Brezovská


Podle Lidových novin se v ČSSD roztrhl pytel s velkolepými akcemi. Ministr Grégr hodlá rozpoutat "velký třesk". Špidla má "akční plán zaměstnanosti". Kavan chce ČR dostat na předsednické křeslo ve Valném shromáždění OSN. Gross mohutně bojuje s korupcí. Ministr školství připravil Bílou knihu. Proč se v posledních dnech mohou sociální demokrati přetrhnout? Chtějí se "udělat lepšími" před dubnovým sjezdem strany? Nebo se jich zmocnila druhá míza? ptá se list a dále píše: Vysvětlení nebude jednoduché, ale strach ze sjezdu tady určitě funguje. Vždyť se předseda Zeman hodlá se soudruhy rozloučit "zatykačem na špatné straníky". A kdo by se chtěl ocitnout mezi "pijavicemi"? Ministři tedy konstruují velkolepé plány k dosažení veřejného blaha. Někdy jsou jejich aktivity směšné (Grégr), jindy docela sympatické (Špidla). Rozhodně to vypadá efektně. Otázkou však zůstává, zda tyto plány nakonec nedopadnou stejně jako dosavadní megalomanské projekty sociálnědemokratické vlády (například akce čisté ruce). Před sjezdem se tedy můžeme těšit, co se z ministerstev ještě dozvíme. Čeká nás superplán ministra Fencla na rozorání mezí?, táží se v závěru Lidové noviny.

Zemské noviny a České slovo píší, že akční plán zaměstnanosti je další vládní utopií. Plán předpokládá, že nezaměstnanost letos klesne pod devět procent, což lze podle listů považovat vcelku za reálné. Méně reálný je ale slib, že každý nezaměstnaný by měl do roka najít novou práci, mladí lidé dokonce do šesti měsíců. Takové sliby mohou nezaměstnaným, kteří nemohou již delší dobu najít práci, znít jako rajská hudba. Jenže, jak to chce vláda v praxi zařídit, pokud nechce znovu zavést pracovní povinnost?," táží se listy. Připouští přitom, že lepší ochrana před nelegálním zaměstnáváním či rozšíření podpory pro nové průmyslové zóny mohou sice nezaměstnanost mírně snížit, těžko však zajistí práci každému. Zaměstnavatelé mají právo si vybírat a těžko jim vláda může nařizovat, koho mají přijmout. Smysl by snad mělo jedině více bdít nad dodržováním zákoníku práce, třeba zpřísnit sankce za to, když zaměstnavatelé viditelně diskriminují starší lidi nebo matky s dětmi. Rozumná je i úvaha o snížení odvodů ze mzdy pro podnikatele. Naopak snaha usměrňovat mladé lidi, aby si vybrali typ vzdělání podle potřeb zaměstnavatelů, vyloženě zavání státním dirigismem, který mnozí z nás pamatují z dob předlistopadových. Nakazovat, které střední škody či učňovské obory mají právo na existenci a které ne, připomíná praktiky reálného socialismu. Návrat k takovým pořádkům si snad nepřeje nikdo, soudí Zemské noviny a České slovo.

Dopisem, který vyhrožuje prezidentovi Václavu Havlovi smrtí v případě, že neudělí milost Jiřímu Kajínkovi, odsouzenému za dvojnásobnou vraždu na doživotí, se podle deníku Právo zabývají specialisté z policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Dopis, který obdržela loni 6. prosince prezidentská kancelář, byl bezesporu odeslán z Plzně. Fakt, že nebezpečným vyhrožováním hlavě státu se zabývá útvar, který jinak rozplétá sítě mezinárodních zločineckých gangů, potvrdil listu šéf kriminální služby policejního prezídia Ladislav Kadeřábek. Podle jeho slov se dají výhrůžky a anonymy na Havlovu adresu počítat na desítky. Mluvčí policejního prezídia Ivana Zelenáková uvedla, že také loni v srpnu dostala prezidentská kancelář anonymní dopis, jímž chtěl neznámý pisatel vynutit udělení milosti Kajínkovi. Tento případ již ale policie odložila s tím, že se nepodařilo autora vypátrat. Ale v okamžiku, kdy by byly zjištěny nějaké nové okolnosti, například v souvislosti s jiným případem, tak by se to znovu celé otevřelo," dodala mluvčí pro deník Právo.

České firmy začínají v personální politice přebírat vzorce ze zahraničí, píší Lidové noviny. Razantní růst mezd z minulých let střídají čím dál oblíbenější "naturální" požitky. Lidé je sice nenajdou na výplatní pásce, ale zvyšují jejich životní úroveň. Mezi nejpřitažlivější požitky stabilně patří služební vůz, mobilní telefon, delší dovolená či příspěvek na dovolenou. Už loni začaly firmy přispívat svým zaměstnancům na budoucí důchod prostřednictvím penzijního připojištění. Právě obliba příplatků na penzijní plán podle odborníků stoupá. Souvisí to s nedávno zavedeným daňovým zvýhodněním. Firmy naopak opouštějí přežitky ze socialistické éry, které k odměňování zaměstnanců používaly až do poloviny 90. let: mizí plošné prémie stejně jako hromadná podniková rekreace. Odboráři se postupně vzdávají i požadavků na příplatky za věrnost, i když například na pozicích vrcholových manažerů přetrvávají. "Letos jsme odměny za odpracované roky neuhájili," řekl listu například odborář z kopřivnické Tatry Pavel Baroň. Postupem let podniky také kladou při odměňování větší váhu na "individualitu" pracovníka. Stále větší podíl na mzdě bude tvořit pohyblivá složka, která závisí na výkonu jednotlivce. Už nyní tvoří pohyblivá část 10 až 15procentní podíl na mzdě. Mzdy by letos neměly v ČR vzrůst v průměru ani o 10 procent, uzavírají Lidové noviny.

Ministr obrany Vladimír Vetchý loni zhruba půl roku bez udání důvodu údajně blokoval odprodej raketometné munice na Srí Lanku. Deník Právo píše, že podle českých zbrojařů tak poškodil dobré jméno domácích dodavatelů, ohrozil dodávky v hodnotě zhruba miliardy korun a zmařil exportní příležitosti v hodnotě další miliardy korun. "K záležitosti se nemohu vyjádřit s ohledem na její důvěrný charakter. Mohu říct jen tolik, že jestliže se obě firmy cítí poškozeny, měly by se obrátit na soud," reagoval pro Právo mluvčí ministra Milan Řepka. Vetchý se přitom o víkendu vrátil z Indie a Srí Lanky, kde podle něj podporoval právě český obranný průmysl. Poličské strojírny ve spolupráci s firmou MPI Trading loni dodaly na Srí Lanku raketomety a tanky. Dodávky se uskutečnily v kritické době pro srílanskou armádu, která v dubnu na poloostrově Jápané čelila ofenzívě povstalců z organizace Tygři osvobození tamilského Ílamu. Poličské strojírny se loni v květnu a v červnu chystaly dodat vládním silám i další vojenský materiál, včetně raketometné munice. Kvůli blokování ze strany Vetchého však materiál za miliardu korun nakonec dodaly se značným zpožděním. Kvůli neplnění časového harmonogramu dodávek původně objednaného materiálu byly podle firem zmařeny exportní možnosti zhruba za miliardu korun. Srílanská armáda nyní jedná se slovenskou firmou Willing Industry, která by měla dodat stejný objem raketometné techniky jako loni Poličské strojírny.

Jak píší Lidové noviny, ve světě klesá množství závislých na drogách. V České republice je ale trend opačný, uživatelů drog je stále víc. Loni se jejich počet vyšplhal na historické maximum. Vyplývá to z průzkumů veřejného mínění, poznatků hygieniků i odborníků na tuzemskou drogovou scénu. V Česku dealeři heroinu zaznamenávají na trhu čím dál větší úspěchy. Tento vysoce nebezpečný jed dokonce začíná v oblíbenosti pomalu dohánět v tuzemsku dosud nejoblíbenější tvrdou drogu - pervitin. Ten užívají necelé dvě třetiny tuzemských narkomanů. Do některého ze zhruba 160 kontaktních center v republice přišlo podle epidemiologa Jana Šejdy z pražské hygienické stanice loni poprvé zhruba 4100 dosud neevidovaných narkomanů. Podle odhadů hygieniků tak připadá zhruba 40 narkomanů na sto tisíc obyvatel. "Naše čísla však nemusí být ve všech směrech úplně přesná, protože ne všichni, kteří berou drogy, utíkají hned do kontaktního centra," upozornil Šejda. Z takzvaných "prvouživatelů" si podle něj osmdesát až devadesát procent lidí drogu aplikovalo nitrožilně injekcí. "Nárůst spotřeby drog se projevil také tím, že zatímco v letech 1995 - 96, kdy jsme se statistikami začali, byly drogy hodně rozšířené jen v Praze, středočeském regionu, na Ústecku a Ostravsku, loni jsme zaznamenali velké množství narkomanů ve všech regionech republiky," podotkl Šejda.

Také číslo určující jakýkoli kontakt s drogou dostoupilo loni v České republice historického maxima - agentuře CVVM jej v lednu přiznalo 14 procent dotázaných všech věkových kategorií. Nejvýznamnější věkovou skupinou uživatelů drog jsou přitom mladí lidé od 15 do 19 let. Ivan Douda z nadace Drop-In uvedl, že podle jejich odhadů má s nějakou drogou - nejčastěji s marihuanou, jež je v tuzemsku zdaleka nejpopulárnější, zkušenosti šedesát až osmdesát procent osmnáctiletých. Douda. také uvedl, že stejně jako ve světě, rovněž v Česku přibývá konzumentů módních takzvaných tanečních drog, které u mladých lidí tvrdé drogy zčásti vytlačují.

Majitel internetových stránek, které zvou v Německu zájemce o střílení do Terezína, je odmítl zrušit. Na stránkách se podle Zemských novin nyní objevilo oznámení, že chce dát všem možnost si je prohlédnout. Podle grafu, který zveřejnil, stránky před týdnem navštěvovalo za den 60 lidí. Poté, co se informace o nich objevila v médiích, prohlédne si je denně okolo 550 lidí. Německé stránky, které zvou zájemce na střelnici v Terezíně, pobouřily mnoho bývalých vězňů, představitele terezínského památníku a města. Radnice již má příslib několika státních institucí, že nepříjemnou situaci pomohou řešit. "V pátek jsem dostala kopii dopisu, ve které ministr kultury žádá ministra zahraničí, aby v zájmu česko-německých vztahů usiloval o zásah německé strany," řekla listu starostka Růžena Čechová. O střílení se zajímalo i ministerstvo vnitra a městu slíbil pomoc okresní úřad. Správce střelnice Jiří Drábek nedávno tvrdil, že ji má v katastru zapsanou střelecký klub. Podle radnice ale patří pozemky okresu a klub i město žádají o jejich převod. Až radnice pozemky dostane, střelnici zruší. "Je nám to líto, protože střelnice fungovala čtyřicet let a nikomu nevadila. Za této situace ale jiné řešení není," řekla listu starostka.

Jak píší Zemské noviny, sněmovna nebude jednat o návrhu zákona, zpřísňujícího podmínky pro chov psů. Jeden z jeho předkladatelů, Zdeněk Kořistka oznámil, že jej jeho autoři v reakci na kritiku, kterou vyvolal, chtějí přepracovat. Odborníci na chov psů v návrhu kritizovali například to, že by všichni psi museli vždy mít na veřejnosti košík a být na vodítku. Nelíbilo se jim ani rozdělení psů na bezpečná a nebezpečná plemena. Tato ustanovení podle Kořistky v nové verzi návrhu zákona nebudou. "Tvrdší podmínky pro chov se budou vztahovat na majitele psa teprve tehdy, pokud jeho pes někoho pokouše," řekl listu.