Přehled tisku

Z českých novin s datem 8. ledna 2001 vybírala Kateřina Brezovská.

Deník Právo věnuje pozornost vystoupení premiéra Miloše Zemana při pátečním jednání sněmovny. Podle listu je premiér určitě jedním z nejbystřejších mužů současné politiky a nejlepším řečníkem české sněmovny, ale způsob, jakým se pokusil vyhnat z české politiky prezidenta Václava Havla, byl "odesovsky" nenávistný a pro muže Zemanova formátu veskrze nedůstojný. "Havla marně vyháněli z politiky už komunisté. Ale proč i Miloš Zeman?" ptá se list. Vysvětluje to tím, že Zeman stávku zaměstnanců ČT podcenil a obrovskou podporu, kterou jim společnost poskytuje, nečekal a stotisícové shromáždění na Václavském náměstí jej přivedlo do úzkých. "Miloš Zeman musel v kauze Hodač ustoupit. To se nemohlo obejít bez třísknutí do hromosvodu. Hromosvod nalezl ve Václavu Havlovi. Po pravdě prezident se mu nabídl sám," míní list. Havel totiž veřejně vyjádřil podporu vzbouřeným televizním zpravodajům. "Zeman byl úspěšným resuscitátorem sociální demokracie. V pátek předvedl, že by mohl být i jejím úspěšným hrobařem," dodává Právo.


Jak píší Zemské noviny, na nebezpečí zdravotních komplikací vojáků, kteří prošli misemi v Bosně a Kosovu, upozornil české úřady už před dvěma lety americký profesor Hari Sharma. Armáda však jeho varování nebrala vážně. Podle listu se americký profesor kvůli nebezpečí uranové munice a riziku zdravotních následků obrátil v létě roku 1999 s prosbou o pomoc přímo na prezidenta Václava Havla. Dopis amerického vědce ale nakonec skončil na stole pracovníka odboru radiobiologie Otakara Nerudy z Vojenské lékařské akademie v Hradci Králové. Ten však závěry amerického profesora o škodlivosti uranu zpochybnil a přiklonil se k oficiální verzi amerických úřadů, že ochuzený uran se na nemoci veteránů nepodílí. Důkladnější výzkum, anebo alespoň vyšetření veteránů tehdy nikdo nedoporučil. List připomíná, že na rakovinu zatím zemřel jeden český veterán z Bosny, pilot vrtulníku Michal Martiňák. V dalších zemích registrují několik takových případů. Tiskový odbor Kanceláře prezidenta republiky nyní tvrdí, že o dopisu vědce neví, ale že se o něm pokusí získat informace. Rektor Vojenské lékařské akademie Svatopluk Býma, který zodpovídal za reakci na Sharmův dopis, odmítl o této záležitosti mluvit. Otakar Neruda se mezitím stal členem vyšetřovací komise, kterou minulý týden ustavil ministr obrany Vladimír Vetchý v reakci na to, že balkánský syndrom uznaly některé země Evropské unie. Minulý týden sice zmírnil své kategorické prohlášení o neškodnosti uranové munice, ale i nadále trvá na tom, že nemohla způsobit nemoci veteránům.


Krajské úřady, které začaly pracovat od Nového roku, jsou bez peněz, takže pro zajištění jejich chodu mnohde pořádají soukromé sbírky, píše deník Právo. Není proto divu, že nedostatek financí byl hlavním tématem pátečního setkání hejtmanů nových krajů v Pardubicích na palubě výletní lodi Arnošt z Pardubic. "Přiznám se, že naše rada a zastupitelé teď sponzorují chod úřadu. Vytáhli jsme peněženky a složili jsme se na dar úřadu ve výši 1000 korun," řekl Právu hejtman brněnského kraje Stanislav Juránek. Těch tisíc korun podle něj krajský úřad potřeboval na to, aby si vůbec mohl založit účet. Hejtmani zkritizovali, že kraje nemají žádné vlastní příjmy a že dotace, které dostanou, jsou účelové. Stěžovali si také na to, že i poslední vesnička v republice může se svými financemi nakládat podle svého uvážení. Proto hejtmané důrazně prosazují požadavek, aby kraje měly příjmy z daní a nečekaly na vládní dotace. Věří, že letošní rok překonají, ale od příštího roku chtějí zákon, který krajům umožní disponovat výnosy z daní.


Jeden z nejbohatších Čechů, ředitel televize Nova Vladimír Železný, se se svým bývalým zaměstnavatelem soudí o nevyplacenou mzdu. Píší o tom Lidové noviny. V jeho případě však nejde o tisíce, ale několik milionů korun. Soud se zatím přiklonil na jeho stranu - koncem minulého týdne totiž stanovil, že společnost ČNTS Železného vyhodila z funkce generálního ředitele v rozporu se zákonem. List připomíná, že Železný dostal výpověď v dubnu 1999 z ČNTS kvůli tomu, že její američtí vlastníci - firma CME - se domnívali, že podniká kroky proti jejich zájmu a snaží se je připravit o zisk. Soud ještě není u konce. Železný nyní hodlá vysoudit peníze, o které podle svých slov přišel. Není ale jisté, zda mu soud náhradu mzdy přiřkne, a pokud ano, v jaké výši. Jako šéf ČNTS měl plat asi 200 tisíc korun měsíčně. Při maximální sazbě, zpětně za 20 měsíců, by tak ušlá suma mohla činit 4 miliony korun.


Radní některých měst severočeského pohraničí se chystají zrušit na hřbitovech některé staré německé hroby, za které nikdo neplatí a neudržuje je. Uvádí to Zemské noviny a České slovo s tím, že hrobky významných osobností chtějí ale města zachovat. Na hřbitovech v Ústní na Labem by měly být podle listů zrušeny stovky hrobů sudetských Němců. "Pro nic za nich je rušit nechceme, ale hřbitovy se nerozšiřují a lidé umírají," vysvětlil jednatel technických služeb Karel Ždych. Hrobky významných obyvatel města chce ale nechat magistrát opravit. O prodeji prvních opuštěných německých hrobů rozhodly i Trmice v okrese Ústí nad Labem. V Hranicích na Ašsku rozhodli radní o zrušení německých hrobů již dříve, dodaly Zemské noviny a České slovo.


Mladá fronta Dnes píše, že se ještě nestalo, aby při lovecké sezoně nebyl někdo zabit nebo zraněn. Připomíná přitom například případ, který se stal před několka dny na Šumpersku, kdy střílel lovec na sáňkujícího chlapce v domnění, že má na mušce kance. V Josefově u Sokolova střílel při honu před měsícem lovec na divočáka a trefil kolegu. "Je to hrubé porušení všech zásad mysliveckého chování, střeleckého chování, mysliveckého řádu," řekl listu jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Vladimír Broukal. Lovec, který někoho omylem zraní nebo zastřelí, může skončit za mřížemi. Při méně vážném prohřešku mu hrozí pokuta, přijde o lovecký lístek a zbrojní průkaz. Myslivecké sdružení může neukázněného člena vyloučit. Ale takový člověk může být lovcem "na volné noze". Českomoravská myslivecká jednota, která je s téměř deseti tisíci členy nejpočetnější mysliveckou organizací, loni vyloučila asi deset členů. Ministerstvo zemědělství připravuje novelu zákona o myslivosti, která by se měla dotknout i vydávání loveckých lístků. "Vydávání lístků bude mnohem přísnější, než to stanovuje platný zákon. S ohledem na velkou složitost problematiky má být ale paragrafované znění novely předloženo do konce druhého čtvrtletí roku 2002," uvedlo pro Mladou frontu Dnes tiskové oddělení ministerstva zemědělství.


Deník Právo připomíná, že zledovatělé silnice způsobily v minulém týdnu řadu těžkých havárií a mnohde dopravní kolaps. Silničáři přitom na zprůjezdnění komunikací vynaložili tolik prostředků, že jestliže se počasí nezlepší, zbude jim po zimě pouze na opravy největších děr. "V okresech zasedaly kalamitní štáby a Správy údržby silnic nasadily veškerou techniku. Snažily se provádět preventivní ošetření vozovek chemickými materiály, ale nebylo to skoro nic platné. Přitom to stálo mnoho peněz," řekl Právu provozní ředitel Ředitelství silnic a dálnic ČR Otakar Vacín. Na prevenci a posypy vozovek pokrytých ledem spotřebovali silničáři nebývalé množství chemických materiálů. "Zásoby nám zůstaly asi na měsíc," informoval deník Právo Otakar Vacín.


Žádní tři mudrci z východu, ale Valašský král ze střední Evropy se přišel před dvěma tisícovkami let do Jeruzaléma poklonit Ježíškovi po jeho narození. Jak píše deník Právo, s tímto převratným názorem, bořícím základní mýty z bible, vystoupil na sobotním tradičním Tříkrálovém koštování slivovice ve zlínském zámku zdejší soudce a známý lidový badatel Josef Holcman. Dvěma stovkám návštěvníků recesní akce, kteří se už pátým rokem loučili koštem domácí pálenky s vánočním časem a vítali masopust, soudce vysvětlil, že za legendu o třech králích může vlastně slivovice, kterou Valašský král nesl jako dar. "Když dorazil do Jeruzaléma, šel se ptát na další cestu. Místní občané, sužovaní dlouhodobým suchem, v domnění, že jde o obchodníka s vodou, s králem tekutinu hltavě vypili. Aniž by se dalo spekulovat, že s sebou Valach nesl slivovici tříchlapovou, jisté je, že obyvatelé Jeruzaléma poté začali vidět ne dvojmo, nýbrž trojmo a někteří dokonce černě. Druhý den ráno, ještě se zbytkovým alkoholem v krvi, rozhlásili, že přijeli králové tři a jeden dokonce černý," vysvětlil lakonicky historický omyl Holcman. Tříkrálové koštování letos navštívil rekordní počet lidí. Mezi třemi stovkami hostů byli kromě spisovatele Ludvíka Vaculíka například i zlínský primátor Zdeněk Dostál a přednosta okresu Jan Slezák. Tolik deník Právo.