Přehled tisku

Výběr z českého tisku s datem 19. října 2001 připravila Kateřina Brezovská.

Komentáře pátečního tisku se mimo jiné zaměřily na rozhodnutí Poslanecké sněmovny, která ve čtvrtek zamítla v prvním čtení vládní návrh státního rozpočtu na příští rok a vrátila ho vládě:

"Splníme vše, co nám sněmovna zadala", slíbili ve čtvrtek sociální demokraté, kteří při prvním projednávání státního rozpočtu neuspěli. Proč se ČSSD na zadání sněmovny nezeptala dřív?, ptají se Lidové noviny. Nejméně od září bylo jasné, že rozpočet nemá ve sněmovně šanci. Přesto se vláda neobtěžovala, aby o státních financích jednala s opozicí, dodává deník. Teď najednou slibuje, že udělá vše, co jí opoziční poslanci nadiktovali. Aby také ne. Sociální demokraté nemusejí nic podstatného měnit. Stačí pouze peníze z privatizace vyčlenit na splácení dluhů, udělat drobné úpravy ve struktuře příjmů a optimističtěji odhadnout ztrátu bývalé Konsolidační banky. Pak rozpočet projde, píší Lidové noviny.

Podle Mladé fronty Dnes se z jednání o státním rozpočtu stává každoroční politické divadlo. Kazil je pouze stále stejný scénář i závěr. Strany licitují o deficity, příjmy a výdaje, aby nakonec rozpočet s nevýraznými změnami schválily, píše list. Namísto zamítnutí návrh státního rozpočtu žije. Jen jej vláda musí trochu přepracovat. Jeho nepřátelé nemají žádné konkrétní požadavky, vytáhli jen oprášenou výzbroj z ideologických arzenálů. Změny v původním návrhu proto budou především účetní a kosmetické, předpovídá komentář. Tlak opozice podle listu vypadá jen jako pouhá přehlídka síly. Všichni zúčastnění přiznávají, že je pro ně výhodnější, když nechají sociálním demokratům jejich rozpočet. Podle průzkumů se zdá, že novou vládu po volbách složí nynější opozice, která ráda kritizuje současné rozpočtové nešvary. A stíhá je tak liknavě, až se zdá, že jí to tolik nevadí. Jako by kromě ideologie a snahy přilákat voliče neměla opravdu zásadní námitky proti současnému stylu hospodaření. Potom je těžké uvěřit, že se změnou vlády začne rozpočet vypadat lépe, dodává Mladá fronta Dnes.

Hospodářské noviny míní, že poslanci rozpočet schválí takřka jistě 18. prosince jako dárek pod stromeček. Podle HN se potvrzuje, že hysterie, která často zaplavuje politickou scénu, je zčásti uměle vytvářená. Způsob, jakým vláda hospodaří, má do dokonalosti daleko, míní list, ale ani ona nemění tuto republiku ve spálenou zemi. Opozice to ví, a tak její požadavky pro přípravu druhé verze rozpočtu nejsou nijak přehnané. Vláda je splní bez větších potíží. ODS pak bude moci přepracované znění podpořit, aniž by před svými voliči ztratila tvář. Na čtyřkoalici zbude lkaní nad praktikami smluvně opozičních stran a komunisté označí sociální demokraty za poslušné vykonavatele přání pravice. Vše tedy zůstane na svém místě, shrnují Hospodářské noviny.


Nad situací ve školství se zamýšlí Hospodářské noviny. Podle listu je pravdou, že ministr školství veřejně slíbil vysokým školám dvě miliardy navíc a po pár měsících to zapřel. Pravdou je, že ministerstvo školství jako jedno z mála dostalo v návrhu státního rozpočtu na příští rok přidáno, stejně jako v několika předchozích letech. Pravdou je, že peníze navíc putovaly namísto k vysokým školám ke školám základním, kde bohužel rok od roku ubývá žáků. Pravdou ovšem je, že i základní a střední školství už léta trpí katastrofálním nedostatkem peněz. A je zřejmě velmi pravdě blízké, že minimálně součástí všech slibů, výzev i rozhodnutí je obyčejný politický kalkul pár měsíců před volbami. Je také absurdní pravdou, že v době, kdy sice klopotně, ale přece startuje decentralizace státní správy, resort školství všemi prostředky utužuje centrální řízení včetně finančního. Tolik Hospodářské noviny.

Deník Právo se pozastavuje nad zamýšlenou stávkou vysokých škol. Proti komu chtějí studenti vysokých škol stávkovat? ptá se list. Domnívá se, že nynější vláda na vysoké školství dává mnohem více prostředků než její předchůdci a že studenty jen s největším úsilím brání před zavedením školného. Před těmi, kteří, aby před volbami zakryli své skutečné záměry a plány, slibují spolu se školným ony příslovečné, kdesi na střeše dosud sedící, 'tučné holuby sociálních dávek, zvláštních příplatků, kompenzací a stipendií. V ruce však mají jen 'vyhublého vrabce státního rozpočtu', píše Právo. "Studentské bouře několikrát v tomto století dokázaly otřást Evropou a způsobit pád vlády - ovšem jen tehdy, pokud se studenti domáhali svobod a lidských práv pro všechny," uvádí deník. Pokud se však budou domáhat jen většího množství peněz, společností nepohnou, a na slavné tradice svých předchůdců nenavážou, uzavírá Právo.


Stěžejní vojenský program Aera Vodochody - podzvukový bitevník L-159 ALCA - se stále potýká s celou řadou zásadních nedostatků, informují Hospodářské noviny. Dodávky letounů pro armádu, která si jich objednala 72, jsou už třetím rokem ve skluzu a do výzbroje navíc nebyly dosud plně zavedeny. A to je přitom to první, o co se případný zákazník zajímá. I vojenští piloti přiznávají, že jakkoliv je bitevník ve své třídě špičkou, bude třeba ještě mnoho závad odstranit. Jde například o bezpečnost pilota v kabině při katapultáži, potíže s avionikou nebo ne zcela vyhovující palivový systém.


Ministerstvo pro místní rozvoj čelí obvinění, že likvidovalo nepohodlné zaměstnance, kteří znají pravdu o poměrech v tomto resortu. Píše o tom Mladá fronta Dnes. Podle listu jsou přitom důvody výpovědí zaměstnancům velmi nezvyklé. "Propustili například sekretářku, o níž nám řekli, že to je čarodějnice, která se napojuje na naše mozky a vysílá informace mimo úřad," řekla listu bývalá mluvčí ministerstva Dagmar Plachá. "Postup ministerstva mě šokoval. S takovou arogancí moci jsem se ve své zhruba dvacetileté pracovní kariéře nesetkal," cituje deník Miroslava Hanuše, který byl propuštěn z tiskového odboru. Ministerstvo podle MfD odstranilo všechny pracovníky tiskového oddělení, kteří věděli o pochybných smlouvách ministerstva nebo o údajně nestandardním způsobu protežování státní záruky za sedmnáctimiliardový úvěr pro jednoho podnikatele.


Imunita dětí v Česku se stále snižuje, píše Pražské slovo. Následky menší odolnosti vůči nemocem jsou přitom celoživotní. Děti, které jsou častěji nemocné, budou v dospělosti daleko víc ohrožené například rakovinou. Snížená imunita jejíž příčinami jsou: špatný životní styl, stres, hluk či nedostatek spánku, ale neznamená jen to, že dotyčný snáze podlehne infekční nemoci, ale nese s sebou i další potíže. Některé děti nemohou být například vůbec očkovány nebo musí jezdit do specializované ambulance v Praze-Motole, kde jim podávají vakcínu rozdělenou do více dávek. Na imunitu působí mnoho faktorů. Situaci ovšem navíc někdy zhoršují sami lékaři, když předepisují dětem antibiotika i na banální infekce, s nimiž by se tělo vypořádalo samo, byť by mu to trvalo o něco déle - uzavírá svůj článek Pražské slovo.


Městští zastupitelé ve Dvoře Králové na Trutnovsku učinili další krok k výstavbě největšího tropického akvária na světě za více než 150 miliónů korun. Na posledním zasedání schválili změnu územního plánu města, která byla nezbytnou podmínkou k zahájení stavby. Dosavadní územní plán vznik podobného zařízení na vybraných pozemcích ve městě nepřipouštěl, píše Mladá fronta Dnes. Investor si zvolil pro výstavbu akvária pozemek, který těsně sousedí se zoologickou zahradou. Právě z královédvorské zoo zaznívají největší výhrady proti stavbě nové turistické atrakce. Její vedení se totiž podle deníku obává "přetahování" návštěvníků. Drtivá většina zastupitelů ale dala výstavbě akvária zelenou. Za výstavbou obřího vodního světa s živočichy, korálovými ostrovy a umělým pobřežím stojí společnost Ocean & Continent. Jejím představitelem je někdejší ředitel královédvorské zoo Ivan Pojar. Areál by měl mít asi dva hektary. Základem projektu je velké akvárium, kolem kterého bude chodník. Ve vodě i na břehu se má pohybovat několik set živočichů, mimo jiné žraloci, rejnoci a chobotnice.