Přehled tisku

Výběr z českého tisku s datem 15. září 2000 připravila Renata Prátová.

Stálým tématem českých novin je pražské výroční setkání světových finančníků:

Velký strach, tak označují Lidové noviny pocity českých úřadů před zasedáním Mezinárodního měnového fondu a Světové banky. Po policejních varováních občanům a obchodníkům je tu přímá akce: čeští pohraničníci nepouštějí do země cizince, které podezřívají z toho, že se chtějí účastnit demonstrací. Z jistého úhlu pohledu to je podle listu pochopitelné, o výtržníky přece nikdo nestojí. Na druhou stranu ale dochází k omezování osobní svobody pohybu. Policie prostě odmítla vpustit ideologické nepřátele, i když nás možná zachránila před lotry. Ať tak či tak, domnívají se Lidové noviny, omezením svobody druhých ukrajujeme i kus své vlastní. To je ta cena za strach.

Na další nebezpečí, související s finančním fórem, upozorňují Hospodářské noviny. Pokud totiž policie přestane v následujících dnech pouštět do České republiky odpůrce zasedání, mohlo by dojít až k blokádě hranic. List se odvolává na mluvčí Iniciativy proti ekonomické globalizaci Alici Dvorskou, podle níž mohou tisíce nevpuštěných demonstrantů zacpat veškeré hraniční přechody.

S otázkou "Má stát vůbec právo nepouštět aktivisty přes hranici?" se obrátil deník Právo na několik představitelů politického a veřejného života. Jejich názory se značně liší. Řada z nich se drží litery zákona, podle nějž má policie právo nevpustit do republiky nežádoucí osoby. Takovou je například cizinec, jemuž nelze umožnit vstup na území z důvodu, že by mohl při svém pobytu ohrozit bezpečnost státu, veřejný pořádek, ochranu veřejného zdraví nebo práv a svobod. Takový pohled na věc ale odmítají zástupci z organizací chránících lidská práva a svobody. Podle nich musí policie rozlišovat mezi legitimním vyjádřením politického názoru a výtržností a ne každý demonstrant znamená násilník. A tvář člověka rozhodně nemůže být vodítkem k tomu, koho vpustit či ne, cituje deník Právo jednoho ze svých respondentů.


A nyní k dalším tématům, o kterých píší české deníky:

Od prvního ledna příštího roku by se měl výrazně změnit provoz na českých silnicích, upozorňuje Mladá fronta Dnes. Poslanci ve čtvrtek znovu schválili ostře sledovaný zákon o provozu na pozemních komunikacích, ale v podobě, jak ho před měsícem upravil Senát. Zákon přináší hned několik podstatných novinek. Od ledna - pokud zákon podepíše i prezident Václav Havel - budou řidiči muset svítit po celý den v obbobí zimního času, cyklistické přilby budou povinné pro děti do 15 let, chodci budou mít na přechodech právo absolutní přednosti a v autosedačkách budou povinně sedět děti do 12 let nebo osoby mladší 18 let a menší než 150 centimetrů. Čeští řidiči si budou muset také zvyknout na to, že při sjíždění do jediného pruhu bude platit "zipová metoda" - auta se budou zařazovat střídavě z levého a pravého pásu. Další body, o kterých se před dvěma měsíci vedly ve sněmovně a poté i v Senátu vzrušené debaty, se nijak nemění. Ze silnic mají zmizet řidiči s mobilním telefonem v ruce, protože telefonování za jízdy bude možné už jen s takzvanou hands free sadou, maximální rychlost na dálnicích zůstává 130 km/h a také policisté už nebudou moci řidiči na místě odebrat řidičský průkaz. To bude moci udělat jen okresní úřad, dodává Mladá fronta Dnes.


Odklad hlasování o zákonu o České národní bance v Poslanecké sněmovně na příští týden považuje deník Právo za parádní akci Občanské demokratické strany. Ta totiž svými hlasy zatlačila sociální demokracii do rohu, odkud jsou jen dva východy. Buď sociálnědemokratičtí poslanci odloží charakter jako nepotřebný instrument a postaví se za zákon, který narušuje Ústavu, nebo ho bez vytáček odmítnou a poruší dohody s ODS, které drží kabinet u moci. Sociálnědemokratiční poslanci tak mohou týden přemýšlet, zač je loket smluvně opoziční smlouvy. Deník Právo se v závěru ptá - pokud bude vláda souhlasit s neústavním zákonem, jak pak o ní hovořit s úctou, byť povinnou?


Hospodářské noviny se zabývají aktuálním problémem českých autodopravců, kteří hodlali v pátek protestovat proti zvyšujícím se cenám nafty. List si klade otázku, kdo v tomto státě má případně demonstrovat na silnicích, blokovat dálnice a demonstrovat před rafinériemi. Mají to být dopravci, nebo ostatní veřejnost? Zároveň upozorňuje, že by nejlepší bylo, kdyby místo demonstrativních projevů na veřejnosti začali dopravci u sebe, šetřili na nákladech a hledali i jiné cesty k prosperitě, než komplikovat ostatním život. Stát už několik let vychází dopravcům totiž vstříc tím, že nezatěžuje spotřební daní alternativní paliva k benzínu či naftě především s ohledem na jejich ekologické přednosti. Hospodářské noviny dodávají, že u stlačeného zemního plynu je spotřební daň nulová a u propan-butanu se jedná jen o nepatrné daňové zatížení. Ovšem dopravců, kteří se namáhali s přechodem na alternativu k ropě, je podle deníku málo, jelikož raději zvýší ceny za dopravné, natahují ruce po dotacích, případně koketují s blokádami dálnic a bez skrupulí kouří z těžkých náklaďáků nebo autobusů.


Zemské noviny si povšimly nespokojenosti Odborového sdružení železničářů s finančními prostředky, které v návrhu státního rozpočtu vláda vyčleňuje Českým dráhám. Pro odboráře je zcela nepřijatelné, že z návrhu zmizelo také 300 miliónů korun na schválený sociální program. Podle listu však správná otázka zní, kdo za blížící se kolaps státní železnice může. Pokud by chtěl být předseda odborářů Jaromír Dušek upřímný, musel by mezi viníky jmenovat i sám sebe a modrou armádu odborářů, neboť právě oni vytvářeli silný politický tlak na vlády, aby ustoupily od zamýšlených reforem Českých drah, soudí deník. Duškovi lidé vždycky prohlašovali, že Českým drahám se povede dobře, pokud je povedou zodpovědní lidé, skuteční odborníci. Naposledy jsme tuto obehranou písničku slyšeli nedávno, když se odbory a vedení podniku potřebovaly zbavit ministra Antonína Peltráma a předsedy správní rady Českých drah Jaroslava Vrány, připomínají Zemské noviny. Jak dodávají, přání se stalo skutkem. Problém tedy zřejmě nebude v tom, kdo právě sedí na ministerstvu dopravy, ale v nedokončené transformaci. Kdyby ji České dráhy měly už za sebou, musely by se sníženou dotací na příští rok vystačit bez problémů, uzavírá list.


Deník Právo píše, že padla poslední záruka stability cen, kterou byly velké obchodní řetězce a supermarkety v České republice. Už i ty začaly zdražovat potraviny - vedle hlavních druhů masa také chleba a pečiva. Tento krok je reakcí na citelný růst cen obilí a jatečných zvířat. Protože ke zdražování dochází postupně, hlavní vlna posunu cen směrem nahoru zasáhne občany podle Práva během několika měsíců.

Ve vojenském prostoru Libavá ve čtvrtek skončilo společné cvičení českých a slovenských vojáků, zatím největší akce armád bývalé federace, píší Lidové noviny. Téměř 1500 příslušníků obou armád se pokoušelo sladit činnost průzkumných jednotek s letectvem a dělostřelectvem. Cvičení se řídilo standardy používanými v Severoatlantické alianci. Pro několik desítech armádních pozorovatelů včetně ministrů obrany Česka a Slovenska Vladimíra Vetchého a Pavola Kanise připravili vojáci velkolepou podívanou, v níž nechyběl například letecký úder. Českou armádu akce přišla na 12 a půl miliónu korun. Podle armádních představitelů nebylo cvičení jen planým vyhazováním peněz. Kromě toho, že cvičící vojáci současně splnili plánované bojové střelby, mělo i hlubší význam. Vojáci totiž zvažují společné působení v mírových operacích. Společná akce byla pro řadu vojáků z povolání také příležitostí setkat se s přáteli, s nimiž sloužili v bývalé federální armádě, uzavírají Lidové noviny.

Deník Právo informuje o tom, že od pátku do neděle potrvá na pražské Letenské pláni česká část mezinárodního festivalu world music WOMAD. Milovníci alternativní hudební scény se na akci mohou přesvědčit o tom, že kultura, konkrétně etnická hudba jednotlivých národů, spojuje lidi. Na festivalu, který je součástí multiprojektu Praha - Evropské město kultury roku 2000, se do neděle vystřídá dvacítka zahraničních i tuzemských skupin a interpretů. Organizátoři očekávají, že na festival s dlouholetou tradicí zejména v Británii, přijde až 15.000 návštěvníků. WOMAD má být komplexním společenským zážitkem plným nejen hudby, ale i divadelních prvků, interaktivních programů, zábavy, jídla z mezinárodní kuchyně, pití a pohody, píše deník Právo.

Autor: Renata Prátová
spustit audio