Přehled tisku

Komentáře většiny deníků věnují pozornost ekonomickým tématům, konkrétně uvalení nucené správy na Investiční a poštovní banku (IPB) a jejímu urychlenému odprodeji ČSOB. Deník PRÁVO se zabývá návrhem na zřízení vyšetřovací komise kvůli postupu v IPB a dopadem vyšetřování na personální otázky ve vládním kabinetu. Z ostatních témat se ČESKÉ SLOVO a ZEMSKÉ NOVINY zaměřily na rozhodnutí ministra školství Eduarda Zemana týkající se zrušení víceletých gymnázií.

V otázce prodeje IPB má podle deníku PRÁVO vláda jednak zřejmě co vysvětlovat, jednak je povinna podat vysvětlení. O smyslu návrhu na zřízení parlamentní vyšetřovací komise ze strany ODS však autor komentáře pochybuje. "Václav Klaus nemá rád nesmyslné parlamentní komise a dobře ví, že nikdy k ničemu nebyly, což je zřejmě ten nejlepší důvod, proč ji teď prosazuje," míní autor. Dodává, že Klausovi samému by ostatně mohlo být velmi nepříjemné, kdyby komise něco náhodou vyšetřila. PRÁVO však zmiňuje, že před označením viníka, který "je již znám a předem odsouzen", je třeba uskutečnit zajímavou transakci. "Premiér Miloš Zeman, jak známo, pár blízkých přátel a spolupracovníků ochotně odstřelí za nějaký ten drobný politický vývar, avšak tentokrát to nebude mít snadné," uvádí komentátor. Pokud podle něho bude premiér stát na svém a podaří se mu doložit, že akce IPB byla čistá, pak sotva bude moci vyměnit na podzim hlavu ministra financí Jana Mertlíka za státní rozpočet. "Zda se Mertlíkova hlava octne na stříbrném podnosu, o tom se zřejmě rozhodne až na podzim v rozpočtovém derby. Kdokoli si však chce vsadit, měl by pečlivě sledovat premiérovy výroky v těchto dnech. Ty totiž nepochybně dost napovědí," uzavírá PRÁVO.

Rozhodnutí ministerstva školství zrušit víceletá gymnázia bylo podle ZEMSKÝCH NOVIN a ČESKÉHO SLOVA učiněno po desetiletém bádání, které "zdaleka nelze považovat za salónní žert", především kvůli počtu dětí, které se za tu dobu staly objektem pokusu. Po listopadu 1989 se na cestu experimentu a změn vydala většina českých institucí. Výraznou změnu potřebovalo pochopitelně i školství, píší listy. Dodávají, že schválit nový školský zákon, který umožnil vznik víceletých gymnázií, proto nepředstavovalo pro parlament žádný složitý úkol. Ovšem znamenalo zátěž pro pedagogy. "Ale kantoři si zvykli a svým studentům v nižších ročnících gymnázií nyní poskytují kvalitní vzdělání, jaké mnohé základní školy nabídnout neumějí," podotýkají ZEMSKÉ NOVINY a ČESKÉ SLOVO. Podle nich ministerstvo při návrhu na zrušení víceletých gymnázií argumentuje tím, že by všechny děti měly mít stejné šance na vzdělání a že předčasná eliminace těch "schopnějších" vytváří základy sociálních bariér a neučí děti respektovat své méně schopné vrstevníky. Ministerstvo by nemělo víceletá gymnázia rušit zcela, spíše by se mělo postarato o to, aby se výrazně zkvalitnila výuka na druhém stupni základních škol, upozorňují deníky.

MLADÁ FRONTA DNES soudí, že se v České republice opakuje zčásti situace, kterou si musela projít řada zemí. "Celá desetiletí se jejich vlády pokoušely podřizovat centrální banky politických účelům. Ty méně civilizované to zkoušejí dosud, zatímco ostatní již pochopily, poučeny draze vykoupenými chybami, že nezávislost centrálních bank je v ekonomickém zájmu země," rozebírá deník. Čeští politici jsou podle listu hluboce nespokojeni se vším, co není v jejich moci ovlivňovat, zvláště pokud by to šlo, kdyby se jen trochu přimhouřilo oko. Podle MLADÉ FRONTY DNES by bohatě stačilo, kdyby zákon stanovil, aby ČNB konzultovala s vládou podstatné záležitosti a že parlament schvaluje její provozní rozpočet včetně platů bankovní rady. Jenže, jak deník uzavírá, jde o to přimět centrální banku, aby respektovala přání vlád, které by alespoň ve volebním roce rády viděly uměle povzbuzený ekonomický růst bez ohledu na následky.

Rovněž ZEMSKÉ NOVINY a ČESKÉ SLOVO míní, že potíž centrální banky je v tom, že řadě politiků leží její autonomie již léta v žaludku. V jednání o novele zavětřili šanci ji okleštit. Banka by podle novelizovaného zákona měla například dvakrát ročně předkládat celé Sněmovně zprávu o měnovém vývoji, proti čemuž deníky nenamítají nic. Horší podle ZEMSKÝCH NOVIN a ČESKÉHO SLOVA je, že nebude-li se poslancům zpráva líbit, musí ji ČNB podle jejich instrukcí přepracovat. "To už omezení nezávislosti je," tvrdí listy a uzavírají tím, že by se poslanci měli před "přistřihnutím křídel" národní bance zamyslet, kam chtějí tuto zemi vlastně vést. "Je-li cílem vyspělá Evropa a prosperita, pak ruce pryč od bank."

"Je to jen rozmar osudu, že na muže, který má politickou kariéru už stejně definitivně za sebou, se lepí další a další skandály," píší LIDOVÉ NOVINY v úvodu komentáře s názvem "Příliš důvěřivý Ivo Svoboda", jehož nejnovější hit v seriálu podivností spjatých s Ivem Svobodou se jmenuje Barak Alon. Ten se v českých zemích proslavil tunelem pod Komerční bankou a dostal před rokem od českého ministra financí Svobody lukrativní kšeft - nákup ruských surovin a polotovarů jako splátku z dluhu Moskvy Praze. "Alona prý Svobodovi doporučil 'někdo' z ruské politické špičky. Kdo, to si už exministr nevybavuje, ale okolnosti mluví celkem jasnou řečí a jeho děravé paměti skýtají spolehlivou oporu: Alonův otec prý se přátelí s tehdejším ruským premiérem Primakovem. A Primakov vedl jednání s Čechy o tom, jak a přes koho dluh splatit," připomínají LIDOVÉ NOVINY. Jak v závěru píší, kdyby se Svoboda držel ruského přísloví "Důvěřuj, ale prověřuj", nechal by si Primakovova favorita proklepnout. Kupříkladu maďarský tisk byl tou dobou plný tamních Alonových tunelů. Bývalí manažeři Komerční banky by se v nejvyšším zoufalství mohli bránit tím, že neumějí maďarsky, ale nešťastník Svoboda, maďarštiny znalý, nemůže ani to, uzavírají LIDOVÉ NOVINY.

Za zinscenované procesy z padesátých a čtyřicátých let, pro které nebyl dosud nikdo odsouzen, se zřejmě bude zodpovídat osm tehdejších soudců a prokurátorů, nyní důchodců ve věku mezi 70 a 80 lety. Uvádí to MLADÁ FRONTA DNES. Dodává, že Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu se podařilo zajistit klíčové dokumenty dokazující, že soudci a prokurátoři odsuzovali nevinné vědomě a dokonce byli na tuto práci systematicky školeni. Ještě do konce měsíce by měl Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu navrhnout podání obžaloby na někdejšího soudce Pavla Vítka, který v zinscenovaném monstrprocesu spolurozhodoval o sedmi rozsudcích smrti údajných strůjců atentátu ve škole v Babicích na Třebíčsku. O pár týdnů později by měl následovat návrh na obžalobu někdejšího vyšetřujícího soudce Karla Vaše, odpovědného za zinscenovaný proces s generálem Heliodorem Píkou, informuje MLADÁ FRONTA DNES s tím, že podle Pavla Breta z Úřadu pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu se rýsují další "tři obvinění tehdejších soudců a tři tehdejších prokurátorů".

Nový závod za 300 miliónů korun na stáčení minerálek v obci Mnichov u Mariánských Lázní uvede na konci letošního roku do provozu a.s. Karlovarské minerální vody, která je dominantním výrobcem minerálek v České republice. Píší o tom HOSPODÁŘSKÉ NOVINY s odvoláním na informace předsedy představenstva společnosti Antonia Pasquala. Firma stavbu zahájila letos v únoru, protože jí vypršela výjimka, že může minerální vodu z místního pramene převážet cisternami do svého závodu v Karlových Varech, kde se minerální voda stáčí a následně prodává pod značkou Magnesia. V Karlových Varech se vyrábí většina produkce společnosti Karlovarské minerální vody. Předpisy Evropské unie hovoří o tom, že minerální voda se má stáčet do lahví v místě zdroje. Jak informují HOSPODÁŘSKÉ NOVINY, v počátcích v novém závodě, pro který bude využíván pramen bohatý na hořčík vyvěrající mezi obcemi Louka a Nová Ves a jehož vydatnost je 17 litrů za sekundu, nalezne zaměstnání 40 lidí, během následujících tří let dalších 60 pracovníků. Minerální voda se bude v Mnichově stáčet do PET lahví.

Na kulturní stránce MLADÉ FRONTY DNES se mimo jiné dočteme, že historik Tomáš Edel, ředitel Podještědského muzea v Českém Dubu zkoumá ve své nové knize, kdo se skrývá za autorem první české kroniky. "Hledal jsem důvod, proč Dalimil ve své kronice tolik nadržuje řádu johanitů a proč některé události zkresluje anebo si je přímo vymýšlí," prozradil deníku Tomáš Edel. Podle něj kronika navíc působí jako pamflet, který si u autora objednal tehdejší nejmocnější český šlechtic - Jindřich z Lipé. "Objevil jsem velmi vzdělaného letopisce a johanitu Jindřicha z Varnsdorfu. Ten je zřejmě autorem Dalimilovy kroniky," řekl MLADÉ FRONTÉ DNES historik Tomáš Edel, jehož nová kniha se jmenuje "Příběh johanitského komtura řečeného Dalimil".

Stejný deník (MLADÁ FRONTA DNES) na stránce věnované sportu píše o studentovi pražského Českého vysokého učení technického Radku Vinšovi z Bakova nad Jizerou, který má před sebou tři roky prázdnin. Naplánoval si totiž cestu po vzoru Vítězslava Dostála. Cyklistický nadšenec Vinš už v minulých letech urazil během prázdnin na kole po Evropě 20 000 kilometrů. Na starém favoritu dojel z Prahy na Gibraltar i na Nordkapp. Nyní chce za tři roky zvládnout dvojnásobnou porci na novém trekkingovém kole. Má základy pěti jazyků, a na cestách se míní řečem naučit pořádně. A peníze? Do začátku nějaké má, aby se dostal na Island a do Ameriky, pak si přivydělá třeba česáním ovoce v Austrálii nebo prací v hotelové kuchyni, jak to už zkusil i dříve v Evropě. "Držím tomu chlapci palce," řekl deníku MLADÁ FRONTA DNES jeho vzor Vítězslav Dostál.