Přehled tisku

Většina komentářů stále věnuje pozornost novele volebního zákona, jejíž schválení v pátek těsnou většinou prosadily v Senátu ODS a ČSSD. Listy především komentují rozhodnutí prezidenta Václava Havla, který v pondělí tuto kontroverzní novelu nepodepsal a vrátil ji Poslanecké sněmovně k opětovnému projednání.

Rychlost, s jakou prezident Václav Havel vetoval novelu volebního zákona, pouze urychlí celý legislavitní proces a ještě na této schůzi budou moci poslanci zákon odhlasovat znovu, míní deník PRÁVO. Dodává, že o to rychlejší může být naopak pohnání kontroverzního zákona před Ústavní soud. "Z Prahy do Brna ho tam chce hnát dostatečný počet odpůrců, kteří se společně s prezidentem domnívají, že zákon oklešťuje systém poměrného zastoupení, a tím i demokracii. Zkrátka systém, dle Ústavy založený na svobodné, ale opravdu svobodné soutěži politických stran," dodává PRÁVO. Zároveň doufá, že "hradní zahřmění" zintenzívní diskusi o tom, že zákon zkresluje proporce mezi počtem voličských hlasů občanské společnosti a rozsahem volebních zisků politických stran, "mezi hlasem lidu a leskem moci". Prezident podle listu blahodárně vpadl do již monotónních úvah o tom, že první bude beztak čtyřkoalice a komunisté nikoliv poslední.

Novému volebnímu systému nezáleží na absolutním procentuálním zisku stran, jako spíše na jejich vzájemném poměru, poznamenává na jiném místě deník PRÁVO. Vysvětluje, že pokud by ve volbách proti sobě stály čtyři relativně vyrovnané politické subjekty, jak to uvádějí nyní volební preference (ODS, ČSSD, KSČM, čtyřkoalice), dostaly by se do sněmovny všechny ve značné síle. Naopak, pokud by proti sobě stály dvě silné aliance a v poměru k nim výrazně slabší KSČM, situace by byla zcela odlišná. Nejen, že by se volební systém negativně nedotkl žádné ze současných demokratických parlamentních stran, ale zároveň posílením dvou stranických bloků by se významně propadl zisk "antisystémové" KSČM, konstatuje PRÁVO. Podle něj by takový vývoj byl pro Českou republiku prospěšný.

Obava z opoziční smlouvy trvá, tvrdí HOSPODÁŘSKÉ NOVINY s tím, že proti prezidentovu vetu novele volebního zákona mají ODS a ČSSD dostatek sil, aby je přehlasovali ve sněmovně; a Ústavní soud, pokud k tomu bude vyzván, bude jen těžko hledat pádné protiargumenty. Změna volebního zákona byla před dvěma lety koncipována tak, aby posílila pozice smluvně opozičních partnerů a umožnila jejich přímý střet, do něhož by už nikdo jiný nemohl zasahovat. Jeho výsledkem má být většinový kabinet, soudí deník. Poznamenává, že podle mnohých politiků i pozorovatelů se mnohé změnilo - ODS prý vyrostl zdatný soupeř ve čtyřkoalici a na levici předstihla ČSSD v popularitě KSČM. Tato tvrzení však podle HOSPODÁŘSKÝCH NOVIN nebudou mít valnou platnost. "Jak ODS, tak ČSSD totiž mohou spoléhat, že jsou vcelku dobře čitelné a mají na rozdíl od názorově rozplizlé čtyřkoalice nebo komunistů stavějících na dopadech ekonomických těžkostí vcelku jasné zakotvení. To k nim na poslední chvíli může přilákat mnoho nerozhodnutých voličů, kteří ovlivní celkový výsledek," domnívá se list. Dodává, že tato skutečnost stojí za tvrdým odporem vůči novele volebního zákona daleko více než úvahy o jejím morálním opodstatnění.

Nový volební systém, který v parlamentu prosadily ODS a ČSSD, bude v případě, že vstoupí v platnost, znamenat velký problém pro agentury zabývající se průzkumy veřejného mínění. Uvádějí to noviny LIDOVÉ NOVINY, podle nichž by agentury měly dělat ve 35 volebních obvodech zhruba stejný průzkum jako v dosavadních osmi volebních krajích. "Náklady by to znásobilo výrazně. Dnes se cena provedení takového průzkumu pohybuje ve statisících, v 35 krajích by to už šlo do miliónů. Technicky by to nebyl problém, ale kdo to zaplatí," řekl podle LIDOVÝM NOVINÁMředitel Střediska empirických výzkumů (STEM) Jan Hartl.

S naším hospodářství to jde k lepšímu, začíná svou úvahu nad hrubým domácím produktem MLADÁ FRONTA DNES. I když srovnáváme s loňským rokem, nejde o bublinu, ale o solidně založený počátek růstu, uvádí list. Jenže má-li být založen skutečně dlouhodobě, měla by se vláda orientovat i na jiné priority než je lákání zahraničních investorů na daňové úlevy a laciné pracovníky. Ekonomika nemůže dlouhodobě růst navzdory politickému prostředí, dodává MLADÁ FRONTA DNES, podle níž by proto upřímná radost z růstu měla vyčkat až do provedení zásadních politických změn.

Jde o "opticky optimističtější dojem, než je realita", citují v článku na stejné téma premiéra Miloše Zemana LIDOVÉ NOVINY. Měli bychom se opravdu držet na uzdě, pokračují. Ačkoliv naše ekonomika roste rychleji než v Evropské unii, jsme pořád zhruba o dvě procenta za Poláky a Maďary, s nimž se poměřujeme především, uvádějí LIDOVÉ NOVINY.

Korky v sektu by měly zůstat minimálně do konce roku, zdržují se nadšení také ZEMSKÉ NOVINY a ČESKÉ SLOVO. Jedno příjemné číslo totiž ještě nevypovídá o tom, co bude dál. Teprve až domácí hospodářství nabere roční tempo růstu kolem tří procent, bude důvod k oslavám. Jistotu toto první čtvrtletí rozhodně ještě neposkytuje, konstatují oba listy.

Nad příčinou úspěchu hospodářství a původci zprávy se zamýšlí PRÁVO v rozsáhlé analýze, na jejímž závěru říká: Celé naše hospodářství, stejně jako svět, skáče jako splašené a čeká ho stále hodně úskalí. Vláda se bude muset vypořádat s hutěmi a doly, udržet přijatelnou míru nezaměstnanosti, nesmí překročit dvacetimiliardový schodek. Ale ona čtyřprocentní dynamika podle pravidel evropské unie dává spíše tušit, že růst bude pokračovat.

Majitele autosalónu Eurosport Karla Nývlta policie podezřívá, že prodával kradené vozy Škoda Octavia, kterým dodával originální technické průkazy automobilů vyvezených do zahraničí. Informují o tom ZEMSKÉ NOVINY a ČESKÉ SLOVO, podle nichž byl Nývlt v březnu obviněn z podvodu a vzat do vazby. Spolu s ním údajně stíhá policie dalších pět osob. Z podvodů, při nichž byly prodány stovky kradených aut podezírá policie i další prodejce, přičemž škoda se odhaduje na stamilióny. Vedoucí pražské hospodářské kriminálky Jaroslav Macháň už počátkem května tisku potvrdil, že čeští kriminalisté odhalili za přispění německých kolegů rozsáhlé podvody s kradenými automobily značky Škoda, do kterých byli údajně zapojeni někteří autorizovaní prodejci Škody Mladá Boleslav a organizované skupiny zlodějů aut. Podvody jsou založené na tom, že prodejce vyveze automobil do zahraničí a nechá si originální technický průkaz. Zloději pak ukradnou vůz stejné barvy a vybavení, na kterém se změní výrobní čísla motoru a karoserie. V České republice a v cizině pak existují dva zdánlivě totožné automobily, citují ZEMSKÉ NOVINY a ČESKÉ SLOVO Macháně.

Od května platí orientační hodnoty stanovené Nejvyšším státním zastupitelstvím, které určují, kolik drogy může u sebe člověk mít, aniž by za to byl trestně stíhán, píší ZEMSKÉ NOVINY a ČESKÉ SLOVO. Podle nich však tabulku s přesnými údaji, co konkrétně mají státní zástupci považovat za větší než malé množství drogy, Nejvyšší státní zastupitelství tají. Jeho mluvčí Alena Chýská podle deníků řekla, že jde o interní materiál, který není určen veřejnosti.

Bývalého ředitele zámku Štiřín Václava Hrubého vyšetřovatel minulý týden odmítl obvinit z pomluvy v souvislosti s trestním oznámením, které na Hrubého podal bývalý ředitel provozní sekce ministerstva zahraničí Karel Srba. Vyšetřovatel Jiří Braborec zkoumal, jestli se Hrubý nedopustil trestného činu, když označil za vyděrače Srbu a Jaroslava Novotného, bývalého poradce premiéra Miloše Zemana. Uvádí to MLADÁ FRONTA DNES s tím, že vyšetřovatel nepřímo potvrdil vydírání Hrubého. Braborec podle listu prostudoval magnetofonové nahrávky rozhovorů, v nichž bývalý premiérův poradce údajně žádá od Hrubého vyrobení důkazů o korupci novinářů ze strany exministra zahraničí Josefa Zieleniece.