Přehled tisku

Z denního tisku s datem 1.8. vybíral Jaromír Marek.

Vysoké školy letos přijaly až o deset procent studentů více než vloni. V těchto dnech se ovšem dozvěděly, že jim na ně ministerstvo školství, přes červnový slib, nedá peníze. Píše deník Mladá fronta Dnes. Byl to na nás pěkný podraz. Tak reagují zástupci vysokých škol na informace ministerstva školství, podle nichž by měl rozpočet této oblasti zůstat v příštím roce stejný - tedy nízký. Školy už přijaly tisíce studentů navíc, nevzít je nemohou (a ani nechtějí). Teď zoufale přemýšlejí, kde vzít chybějící peníze a jakým způsobem za vyšší dotace lobbovat. "Ještě někdy před deseti dny jsme s panem ministrem jednali. Byl dokonce nakloněn návrhu zvýšit rozpočet vysokých škol o tři miliardy," tvrdí rektor Univerzity Karlovy v Praze Ivan Wilhelm. "Opravdu nevím, co budeme dělat, z čeho to zalepíme. Všechny naše fakulty vzaly ještě více studentů, než nám ministerstvo slíbilo zaplatit," uvedl Wilhelm.

Náměstek ministra školství Josef Průša, který je odpovědný za vysoké školy, a poté i ministr Eduard Zeman v červnu přislíbili vysokým školám zhruba dvě miliardy korun navíc. "Zaplatíme jim z toho devítiprocentní nárůst počtu studentů v prvních až třetích ročnících. Mluvíme tedy o deseti tisících lidech," uvedl tehdy náměstek Průša. Nyní - po přijímacím řízení na vysoké školy - se však na ministerstvu rýsuje zcela jiná podoba školského rozpočtu.

Resort má přislíbeno, že do své kapitoly získá asi o 3,4 miliardy korun více. Ty by však podle důvěryhodných informací měly jít především do oblasti základních a středních škol. "Vysoké školy mají získat víceméně stejně jako letos. Neznám cestu, jak v rámci ministerstva uvedené proporce zásadně změnit," potvrdil první náměstek Jaroslav Soural, který v těchto dnech zastupuje ministra.


Lenin se vrací do oficiálního kalendáře českých komunistů. Uvádí list Lidové noviny. Dostává se mu totiž čestného místa mezi největšími mozky lidstva v oficiálním klendáři ústředního výboru KSČM na příští rok. Stejně důstojné místo v kalendáři zaujali i dva němečtí klasdici revolučního jnutí KArel Marx a Bedřich Engels. Návrat Lenina do přízně překvapil i některé komunisty samotné. "Je pravda, že jsem dosud více připomínali Šmerala, Gottwalda,snad i Marxe. Vladimíra Iljiče Lenina velmi málo, spíše jsme pregerovali domácí tradice. Do tohoto výboru jsem ale já nemluvil," říká šéf komunistických poslanců Vojtěch Filip. Také letos chtějí komunisté pokračovat v tradici, že své kotroverzní kalendáře předává jako pozornost ústavním činitelům. Předloni třeba se svým kalendářem "Velké zápasy za lepší život", vyvolali konflikt v parlamentu: poslanci je nařkli z provokace a propagace komunismu.


Tuzemským kempům chybí sociální zařízení, konstatuje Mladá fronta Dnes. Hygiena v tuzemským kempech zachází na úbytě. "Nic se od socialismu nezměnilo, špína je všude," je přesvědčen vedoucí komunální hygieny ve Znojmě Štěpán Pokorný, který má mimo jiné na starosti známé a velké tábořiště na vranovské pláži. Podle něho je od české reality velmi daleko k běžnému standardu v západní Evropě. "Ve Španělsku jsem bez obav bydlel právě v kempech, u nás bych měl obavy o zdraví." Kontroverzní otázku čistoty komplikují nejasné zákony. Od letoška podle prvního z nich přestali hygienici kontrolovat čistotu přímo na tábořištích. Někteří v nich sice pokračují jako v minulých letech, ale jde jen o jejich iniciativní pokusy. "Neseme odpovědnost za zdraví lidí," zdůvodňuje jihočeská hygienička, proč do kempů chodí na kontroly, i když by už letos nemusela. Odmítá však veřejně uvádět své jméno, protože má obavy z reakce svých nadřízených.

Druhý z kontroverzních nařízení stanovuje, že každý kemp v Česku musí být označen hvězdičkami od jedné do čtyř stejně jako ubytovny či hotely. V rámci stejného zákona ovšem není určeno, jaké jsou podmínky pro získání toho- kterého počtu hvězdiček.

Výsledkem nepovedených zákonů a neochoty majitelů kempů investovat, je stav, že vůbec nějakou hvězdičku by získala pouze třetina kempů. Zbytek se pohybuje pod úrovní hygienického minima. Například v obřím kempu Merkur v Nových Mlýnech by mělo být okolo dvou set toalet a stojí jich tam jen třetina, na tábořišti Kobylnice u Lipna úplně chybí byť jediná sprcha a návštěvníci se tedy musí mýt přímo v přehradě.


Britští úředníci zůstanou na ruzyňském letišti nejméně do konce srpna. Píší Lidové noviny. O tom, zda Česká republika požádá Velkou Británii, aby přestala kontrolovat české občany už v Praze, totiž rozhodne až vláda na zasedání 22. srpna. Ministři jsou nyní na prázdninách a mimořádné zasedání neplánují. Podle ministra zahraničí Jana Kavana dohodla dodatek ke konzulární smlouvě s Británií vláda, a ta by měla také rozhodnout o jejím vypovězení. Včera se také k celé události poprvé vyjádřil prezident Václav Havel. Na rozdíl od předsedy sněmovny Václava Klause britský postup principiálně nenapadá, pouze požaduje, aby ˝byla respektovaná lidská práva a ochrana osobních údajů˝.

O dalším osudu britských úředníků v Ruzyni by měli za tři týdny rozhodnout čeští ministři na základě zprávy, kterou kabinetu předloží ministr zahraničí. Dokument vypracují společně Kavanovi úředníci a zástupci romských organizací. Kavan se na tom včera dohodl s prezidentem Mezinárodní romské unie Emilem Ščukou a předsedou Romské občanské iniciativy Štefanem Linčarovským.

Ministr včera připustil, že pokud ˝kontrolní hlídky˝ na letišti zjistí, že konzulární úředníci Romy diskriminují, navrhne vládě, aby požadovala zrušení celé akce. V Ruzyni nyní romské hlídky zaznamenávají pohovory romských cestujících s britskými úředníky. Navíc už v pondělí Kavan podpořil návrh, aby na pohovory dohlíželi členové nevládního Českého helsinského výboru. S hlídkami výboru ale zatím britská strana oficiálně nesouhlasila. ˝Je na britské straně, zda s tím bude souhlasit,˝ upozornil Kavan. Podle něj zatím ani ředitelka Českého helsinského výboru Jana Chržová ani romští zástupci neuvedli jediný průkazný případ diskriminace.

Emil Ščuka z Mezinárodní romské unie zatím nechce zveřejnit konkrétní případy diskriminace, trvá ale na tom, že k ní dochází. Podle něj se část neúspěšných žadatelů bude ˝o cestu na britské ostrovy v nejbližších týdnech pokoušet znova˝ a zájem veřejnosti by je jen poškodil. Ščuka obvinil britské úřady ze zaujatosti a nedostatku politické vůle. Případy, kdy Britové odmítli ˝neromské˝ žadatele jsou prý kalkulací. ˝Chtějí stav odmítnutých vyrovnat,˝ argumentuje Ščuka. Kavan se s romskými zástupci romských organizací dál domluvil na tom, že Romové spolu s vládním zmocněncem pro lidská práva Janem Jařabem a ministerstvem zahraničí vypracují ˝zprávu o životě˝ Romů v České republice.

Krajní řešení - zavedení víz mezi oběma zeměmi - se nelíbí Kavanovi ani Ščukovi s Linčarovským. ˝Shodli jsme se, že víza by nebyla dobrým řešením,˝ uvedl Kavan. Napjatou situaci včera poprvé komentovat Václav Havel. Prezidenta prý zneklidňují některé okolnosti, které provázejí britské kontroly na ruzyňském letišti. Havlovo prohlášení včera tlumočil mluvčí jeho kanceláře Martin Krafl. Havel dál podpořil připravované ˝kontrolní˝ hlídky Českého hlesinského výboru.

Velvyslanec Broucher včera absolvoval další jednání s českými politiky. Předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová a senátor čtyřkoalice Josef Zieleniec navrují, aby britská ambasáda umožnila požádat o politický azyl hned v Praze. Marvanová návrhu naději na úspěch. Broucher prý ˝bude o návrhu přemýšlet˝. Včera se ale držel oficiální rétoriky a zopakoval, že britští úředníci na letišti důsledně dodržují zákon. Dalším návrhem chtějí čytřkoaliční politici ušetřit Británii náklady na čekatele na politický azyl. Žadatelé by totiž měli strávit dobu, dokud britské úřady žádost nevyřídí, na českém území.˝Tím by padly obavy, že na ruzyňském letišti dochází k nějaké diskriminaci,˝ řekla Marvanová, která kontroly považuje za nešťastné a ponižující.


Hlína smíchaná s jílem a kamením skončila na obecním pozemku, který lemoval blízký potok s mokřadem. Píše ve své jihomoravské příloze deník Mladá fronta Dnes. Podle inspektora České inspekce životního prostředí šlo o zvláště chráněný druh biotopu. Celá věc tak směřuje ke správnímu řízení. "Byla to nehoráznost. Radní se nikoho na nic nezeptali a zničili významnou přírodní lokalitu. Mě na to upozornil jeden z místních občanů, který se však bojí proti představitelům obce vystoupit. Sám jsem proto požádal Českou inspekci životního prostředí, aby celou věc prošetřila," uvedl Václav Hovorka, který zastupuje nespokojené štítarské občany.

Starosta Oldřich Veselý se obviněním brání. "Kvůli zlepšení životního prostředí a kvality vody jsme naopak vybudovali čističku odpadních vod a kanalizaci. Právě z výkopových prací na kanalizaci jsme museli někam odvést zeminu. Odvoz na skládku by nás stál takové peníze, že bychom kanalizaci vůbec nemohli vybudovat. I tak jsme se hodně zadlužili," vysvětlil. "Zeminu jsme proto odváželi na zaplevelený obecní pozemek, který se tím srovnal. Příští rok to pokryjeme vrstvou hlíny a trávou. Pozemek tak bude pěkně rekultivovaný," řekl dále Veselý. Problém s pozemkem však uznává i on. "Lidé si to už začali plést se skládkou a vyvezli tam pár hromad rozbitých střešních tašek či plechovek. A to přesto, že jsme rozhlasem oznamovali, že tam není skládka a hrozí za to pokuta. Abychom to ale uhlídali, musel by tam pořád někdo být. A na to nejsou peníze. Pravděpodobně tak budeme muset obehnat místo plotem," dodal.

Na zavezení pozemku zeminou z výkopu však štítarská radnice neměla žádné povolení. "Okresní úřad nic takového nepovolil. Jednoznačně se tedy jedná o nedovolené uložení směsi zeminy a stavební sutě, a to až do výše sedmi metrů. Kromě toho byly na pozemku uloženy ještě plasty, pneumatiky, a dokonce nebezpečný odpad jako barvy. Byl zničen pozemek o ploše zhruba dvou desetin hektaru," sdělila tisková mluvčí České inspekce životního prostředí Eva Rolečková, která tak tlumočila brněnského pracovníka inspekce vyšetřujícího věc přímo na místě. "Jednalo se o biotop, kterým volně v několika ramenech protékal přirozeně meandrující potok spojující Starý a Nový rybník. Zjistili jsme zde společenstva vlhkomilných rostlin, křovin a stromů, a dokonce výskyt silně ohroženého ledňáčka říčního. Nepovolenou terénní úpravou však ztratil tento prostor svůj přirozený charakter a přestal být součástí údolní nivy potoka. Požádáme proto ještě o odborné biologické ohodnocení této lokality Agenturu ochrany přírody a předáme celou věc ke správnímu řízení," dodala mluvčí.