Přehled tisku

Výběr z českého tisku s datem 13. července připravila Kateřina Brezovská.

Ministerstvo financí odhaduje schodek letošního státního rozpočtu po započítání ztrát Konsolidační banky a emisí dluhopisů na kampeličky a sucho na 87 miliard korun. Uvádí to Mladá fronta Dnes s odvoláním na náměstka ministra financí Eduarda Janotu. Rozpočet na letošní rok byl přitom schválen s deficitem 49 miliard Kč včetně odhadované loňské ztráty KoB a počítal s celkovými příjmy 636,2 miliardy Kč a výdaji 685,2 miliardy Kč. Do června však rozpočet skončil schodkem 35 miliard korun, pouze na daních činil výpadek 21 miliard korun. "Nepříznivý vývoj příjmů z daně z přidané hodnoty je zneklidňující," cituje list Janotu, podle něhož bude kvůli daním a nepravděpodobnému 20miliardovému příjmu za prodej licencí UMTS v příjmech výpadek zhruba osm až deset miliard korun. O 15 miliard korun by ale na druhé straně měly klesnout výdaje díky nižší ztrátě Konsolidační banky za loňský rok. Pro příští rok vláda podle listu zvažuje možnost uhradit některé výdaje z příjmů z privatizace. I přes tyto mimořádné příjmy však bude muset většina ministerstev vystačit s menším objemem peněz než letos, dodává. Ani dodatečné posílení rozpočtu však ministerstva, která požadují zhruba o sto miliard Kč více, neochrání před přiškrcením výdajů. Podle Janoty dostanou resorty méně peněz než letos, s výjimkou školství. Více peněz bude totiž třeba na důchody a sociální dávky. Ty porostou příští rok rychleji než celkové výdaje, které by měly podle Janoty dosáhnout 730 miliard Kč po započtení letošní 46miliardové ztráty KoB. Vláda minulý týden potvrdila, že státní rozpočet na rok 2002 bude sestaven s deficitem deset miliard korun. Rozpočtové příjmy ani výdaje však kabinet nestanovil, má tak učinit po dalším jednání o rozpočtu.


Hospodářské noviny míní, že se ČR důležitou změnou pro české finančnictví, za kterou považuje úročení vkladů bank u ČNB, přizpůsobila pravidlům většiny zemí světa, kde institut povinných minimálních rezerv existuje. Podle listu to je příznivá zpráva pro zahraniční investory, kteří odkoupili od státu majoritní podíly největších českých bank a kteří se tak budou pohybovat v prostředí pro ně obvyklém. OD čtvrtka platná pravidla republiku totiž nejvíce přibližují právě praxi Evropské unie. List rovněž poukazuje na skutečnost, že české banky nebudou na evropském trhu znevýhodněny a zvýší to jejich šanci bankám z unie konkurovat. V prospěch ČR vyznívá podle listu i srovnání s ostatními středoevropskými státy, kde je procento odváděné z vkladů dvakrát, ale i třikrát vyšší. V Polsku se navíc povinné minimální rezervy stále neúročí, připomínají Hospodářské noviny. Banky nyní odvádějí povinná dvě procenta jen z vkladů se splatností nepřevyšující dva roky, což je pro ně v porovnání s minulostí nejvýnosnějším rozhodnutím bankovní rady, soudí list. Otázkou však podle listu zůstává, kde tyto peníze, které bankám zůstanou k volnému použití, skončí. "Podpoří tyto peníze růst naší ekonomiky v podobě nově poskytnutých úvěrů nebo je banky otočí na repoúčtu ČNB?" táže se list. V každém případě o tom budou banky moci svobodně rozhodnout, což je největší klad rozhodnutí bankovní rady, uzavírá deník.


Rozhodnutím Ústavního soudu, který zrušil část zákona o ochraně utajovaných skutečností, se zabývají komentáře deníků. Podle Mladé fronty Dnes dostaly dosavadní bezpečnostní prověrky pořádnou herdu do zad. List míní, že zaslouženě. Ústavní soud totiž rozhodl o tom, že lidé, kterým Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) nevydá osvědčení, že mohou pracovat s utajovanými skutečnostmi, budou moci požádat o soudní přezkum rozhodnutí. Přezkum zatím neumožňovala část zákona o ochraně utajovaných skutečností, kterou však soud zrušil. Ze zákona také vypustil pasáž o tom, že nevydání osvědčení nemusí NBÚ nijak zdůvodnit. "Prověrky se teď zřejmě ochromí. Ale vinou politiků, ne ústavních soudců," uvádí Mladá fronta Dnes.


Po dvanácti letech od pádu komunistického režimu budou probíhat nové lustrace, píší Lidové noviny. Několik tisíc úředníků ze všech čtrnácti ministerstev, kteří jsou v řídících funkcích, bude podruhé prověřeno, jestli a případně jak spolupracovali s komunistickým režimem. Přesně před měsícem se na tom dohodli všichni ministři při jednání vlády. Ministři se k tomuto kroku odhodlali kvůli nedávné lustrační aféře s neoprávněně vydanými lustračními osvědčeními. Vláda se obává, že ve státní správě stále pracují lidé, kteří například spolupracovali s StB. Lustrační zákony znemožňují, aby vedoucí funkce ve státní správě zastávali lidé, kteří byli za minulého režimu ve vedení Komunistické strany Československa nebo Socialistického svazu mládeže i jejich dalších orgánů. Jde také o agenty a aktivní spolupracovníky StB. Vláda jako taková přitom nemůže nové kolo lustrací nařídit. Ministři si proto pouze slíbili, že každý požádá o novou lustraci pro své úředníky.


Deník Právo píše, že plzeňští historici získali minulý týden originál ručně psané závěti zakladatele Škodovky. Korespondenci továrníka Emila Škody včetně závěti si po jeho smrti v roce 1900 odvezl do Německa Škodův následovník v čele podniku Walter Trappen. Cenné dokumenty byly nalezeny nedávno až v pozůstalosti jeho syna, který zemřel letos v únoru. "Dosud jsme o obsahu Škodovy závěti měli jen kusé informace," řekla deníku vedoucí škodováckého archivu Ladislava Nohovcová. Z originálu závěti se historici podle ní například dozvěděli, že továrník odkázal část svého jmění svému oblíbenému myslivci, kočímu a lokajovi. Archiváři podle Práva koupili od pozůstalých část materiálů, kterými doplnili mezery v archivu plzeňské Škodovky. Kromě závěti je mezi dokumenty i korespondence továrny od roku 1886 do roku 1904. Jedinečné jsou podle historiků také dobové fotografie Emila Škody například na lovu, na střednici či na hasičských závodech. Získané dokumenty budou uloženy v archivu a vystaveny jen při mimořádných příležitostech, dodává deník Právo.


Drobné i větší krádeže se podle Mladé fronty Dnes množí v botanických zahradách. Buďto se návštěvníci pokoušejí vytrhnout rostlinu a nenápadně vyjít, jako se to stalo ve středu v Liberci. Jindy jdou najisto v noci a odnesou cenný exemplář - teplická zahrada postrádá dva stromky vavřínů v ceně dvacet tisíc korun. "Lidé jsou čím dál drzejší. Dvacet pět let staré stromky vavřínů, které rostly v květináčích před hlavní budovou, kdosi odnesl o víkendu během noci," řekla listu ředitelka teplické botanické zahrady Věra Michálková. S podobnými případy se setkávají i v Liberci. Potvrdil to ředitel liberecké zahrady Miroslav Studnička. Zahrada má podle něj pět různých druhů jištění včetně kamer. Občas se podle Michálkové stane, že pracovník zahrady objeví ukradenou flóru někde ve městě u domku, jehož majitel tvrdí, že ji koupil, a dokonce ji zahradě vrátí. Jenomže rostlina se už znovu neuchytí, píše MfD.


Podle Lidových novin by čeští zákazníci měli v blízké době dostávat přesnější informace o kvalitě a původu hovězího masa. Ministerstvo zemědělství totiž chystá novou vyhlášku, která přikáže aby byl na každém prodávaném kusu hovězího vyznačen jeho původ i to, z jak starého zvířete zakoupené maso pochází. Vyhláška má zamezit šíření paniky okolo ˝nemoci šílených krav˝, tedy BSE. Zároveň má také přinést větší pohodlí zákazníkům. Umožní jim vybrat si kvalitnější maso. V České republice se sice od nedávného objevení dojnice s ˝nemocí šílených krav˝ testují na BSE mozky všech porážených zvířat starších třiceti měsíců, u masa z mladšího skotu je však možnost nákazy prakticky vyloučená. Vyhlášku podle listu připravuje ministerstvo zemědělství a nyní prochází připomínkovým řízením. Pokud půjde všechno podle plánu, měla by vstoupit v platnost v září.


Až se opět zaplní ulice fanoušky, kteří budou zabalení do vlajek oslavovat další triumf českých hokejistů, nikdo z jásajících nemusí mít strach, píše Mladá fronta Dnes s tím, že znak či vlajku mohou při své radosti užívat podle libosti. Poslanci totiž vypustili z nového zákona o státních symbolech pasáž o trestech za používání symbolů v rozporu s touto normou. "Například vyobrazení vlajky na tvářích při fotbalových zápasech nebude postižitelné podle přestupkového práva, a tak se nemusí fanoušci bát. Ani když půjdou po městě a ponesou vlajku. To je totiž v pořádku," říká ministr vnitra Stanislav Gross. Bát se nemusí ani ten, kdo si vlajku na tvář namaluje obráceně. Odporuje to sice zákonům, které přesně říkají, jak mají české státní symboly vypadat, nikdo je však za to postihovat nebude. Něco jiného je, když se někdo rozhodne vlajku úmyslně spálit či pošpinit. "Co se týče úmyslného poškozování symbolů, například pálení státní vlajky, tak to zůstává postižitelným přestupkem," dodává Gross s tím, že pokuta se může vyšplhat až do tří tisíc korun. Sankce nehrozí ani podnikatelům, kteří prodávají státní symboly na oblečení. Do konfliktu se zákonem se však dostane ten výrobce, který státní symbol zneváží. Například tím, že umístí vlajku na toaletní papír. "Také pokud bude symbol na zboží například erotické povahy, tak by se jeho výrobce mohl dostat do konfliktu se zákonem," tvrdí poslanec za ČSSD Vladimír Cisár. Pokuta také hrozí těm institucím, které ve státní svátek vyvěsí vlajku špatně, či ji dokonce nevyvěsí vůbec, píše Mladá fronta Dnes.