Přehled tisku

Z českého tisku s datem 23.5. vybírala Kateřina Brezovská.

Hospodářské noviny připomínají, že studium na víceletých gymnáziích zůstává nadále jednou z možností vzdělávání. Jejich zrušení patřilo k nejkontroverznějším záměrům návrhu nového školského zákona, který sněmovna vrátila v úterý vládě k přepracování. Odmítavý postoj pravicové opozice "nezlomil" ani sám ministr školství Eduard Zeman, podle kterého vedle odkladu reformy maturit vzniknou nepřijetím jeho návrhu i další problémy. "Nastane problém se změnami v síti škol, protože teď nelze ani rušit, ani rozdělovat či zřizovat a měnit obory na školách," komentoval hlasování ministr Zeman. "A také vznikne problém s financováním církevních škol i s běžným financováním, protože po reformě veřejné správy existují jen chaotické podklady." Podle Zemana nebude možné přejít ani na novou koncepci maturit. Poslanec ODS Václav Brousek je přesvědčen, že Zemanův návrh diskriminoval soukromé školství a špatně koncipoval i státní maturity. "V rozporu s evropskými trendy by vedla tato koncepce ke zvýšení váhy faktografického vzdělávání a k testománii v posledních ročnících středních škol," tvrdí Brousek. Vládní návrh vyvolal podle listu velkou pozornost veřejnosti zejména kvůli záměru, postupně utlumit víceletá gymnázia. "Mnohokrát jsem řekl, že v tom je vláda ochotna ustoupit," řekl Hospodářským novinám Zeman, který svoji předlohu nemíní přepracovat. Záměry odmítnutého školského zákona hodlá prosazovat jednotlivými legislativní předlohami.


Lidové noviny připomínají, že převody nemovitostí budou už brzy mnohem snazší než dosud. Nebude už totiž nutné putovat kvůli každému výpisu z katastru nemovitostí na příslušný úřad. Údaje o pozemcích, budovách a jejich majitelích bude již za necelé dva měsíce možné získávat přes internet. List píše, že zápisem do katastru on-line se omezí také možnosti podvodníků, kteří například využívali jednu nemovitost třeba k několikanásobné zástavě u bank. Také tu ale vznikne prostor pro závistivce, kteří si vyťukají do počítače jméno někoho, kdo jim leží v žaludku a vzápětí budou mít pro své nesympatie ještě pádnější důvody. Tomu se ale podle listu nedá ubránit. Pokud chceme průhlednější prostředí na trhu nemovitostí, musíme si zvyknout na to, že je na vlastníky dobře vidět. Těm, kteří majetek zíkali poctivě, to jistě vadit nemusí, píší Lidové noviny.


Jak píší Hodspodářské noviny, čeští podnikatelé už neuplatňují dvojí cenový metr na zákazníky. Cizinci tak za služby a zboží platí většinou stejně jako domácí spotřebitelé, zatímco ještě před několika lety platili výrazně více. Jinou cenu by turisté neměli hradit ani v pražských taxicích, reálně ale dostávají tvrdou přirážku, přestože taxametry by měly tyto zvyky teoreticky odstranit. Sami cizinci si ale příliš nestěžují. Na Českou obchodní inspekci se obracejí spíše jejich čeští přátelé. Jak listu sdělila tisková mluvčí inspekce, klasické stížnosti jsou na pražské taxikáře. Samo hlavní město ale není pro cizince finančně náročnější. Primát totiž drží Karlovy Vary, oblíbené hlavně ruskou klientelou. Za vyhlášku o lázeňských poplatcích, podle které Češi platí nižší částky než cizinci, přitom hrozí radnici citelný finanční postih. Podle Hospodářských novin případ v těchto dnech prověřuje místní inspektorát České obchodní inspekce na podnět lázeňskýh hostů.


Zemské noviny připomínají, že téměř osmdesát tisíc lidí v těchto dnech skládá v České republice maturitu. Někteří z těch, kteří nebudou pokračovat ve studiu a začnou shánět práci, se dostanou do vážných potíží. Důvodem je to, že o absolventy středních škol není zájem. Firmy chtějí hotové pracovníky se zkušenostmi a praxí. V oblastech s vysokou nezaměstnaností, zejména v Severomoravském nebo Severočeském kraji, bude shánění zaměstnání pro středoškoláky téměř neřešitelným úkolem. Někteří čerství maturanti, kteří nechtějí rozšířit řady nezaměstnaných, se proto budou muset smířit s tím, že se za prací budou stěhovat. Psychologové upozorňují, že delší nezaměstnanost je pro mladého člověka nebezpečná. Čerstvý absolvent ještě nemá pracovní návyky, po delší době bez práce ztratí motivaci hledat zaměstnání a nakonec není schopen se pevnému pracovnímu řádu přizpůsobit, píší Zemské noviny.


Únik osobních dat z Komerční pojišťovny nebyl v Česku rozhodně poslední. Podle Hospodářských novin se na tom shoduje naprostá většina odborníků, kteří se zabývají ochranou osobních dat. "Další únik se dá očekávat každým dnem. Neexistuje totiž prakticky žádná společnost, shromažďující osobní údaje, které by se to nemohlo stát," řekl listu soudní znalec pro ochranu dat Vladimír Smejkal. Mediálně nejznámější úniky údajů o klientech se týkají bank. Jejich zástupci ale tvrdí, že právě ony mají ze všech společností nejlépe zabezpečeny informační systémy. Navíc provádějí pravidelné bezpečnostní audity. Odborníci ale považují za nejslabší článek pracovníky společností. Navíc kvalita zabezpečení v jednotlivých bankách je podle nich diametrálně odlišná. Na ochranu citlivých informací o občanech má dbát Úřad pro ochranu osobních údajů, jehož poslední čtyři inspektory jmenoval v úterý prezident Václav Havel. I přesto není úřad podle svého předsedy Karla Neuwirta schopen se svými - nyní již sedmi - inspektory zkontrolovat všechny zpracovatele osobních dat, kterých se zatím přihlásilo okolo 3500. Podle Smejkala se situace se zneužíváním citlivých údajů nezlepší, dokud úřad nezačne udělovat pokuty, které mohou ve správním řízení dosahovat až výše deseti miliónů korun při prvním prohřešku. Pachatelům navíc hrozí trestní stíhání.


Čeští dělníci a úředníci hluboce zaostali za evropskou úrovní produktivity práce i za platy pracujících v EU. V těchto ukazatelích má k Evropě nejblíže české zemědělství. Píše o tom Mladá fronta Dnes s odvoláním na statistiku Evropské unie - Eurostat. Produktivita práce v českých družstvech neměla v roce 1998 daleko k výkonům německých či italských zemědělců a daleko předstihovala produktivitu práce řeckých či portugalských hospodářství. To je však na dohnání unie málo, zvláště když Češi velmi pokulhávali u těch nejvýnosnějších odvětví, jako jsou finanční a podnikatelské služby: tam dosáhli do roku 1998 sotva poloviční produktivity pracovníků v EU. Lepší výkony z pohledu finančnictví a služeb už v té době podávalo nejen Maďarsko a Slovinsko - daleko před Českou republikou bylo i Slovensko. V průmyslové výrobě byli Češi produktivnější než ostatní uchazeči s výjimkou Slovinců. I tady však bylo třeba dvou českých dělníků na to, co zvládl jeden Řek. A jeden Belgičan dokonce stačil nahradit hned tři české dělníky. Tomu však odpovídaly i platy: čeští dělníci nedostávali ani polovinu toho, co jejich kolegové v EU. Zato příjmy zaměstnanců českých bank a podniků poskytujících služby přesahovaly vzdor jejich bídné produktivitě práce tři čtvrtiny průměru EU. Čeští zemědělci vydělávali sice už v roce 1998 skoro čtyři pětiny platů svých evropských protějšků. Jenže zemědělci mají nejnižší příjmy v unii - dosahují sotva poloviny evropského průměru. A tak reálné mzdy dělníků byly i v Čechách vyšší než platy zemědělců.


Když stát nezajistí dostatek odborných lékařů pro určitou profesi, měli by pacienti mít možnost léčit se v zahraničí a pojišťovna by jim měla toto léčení hradit do výše, jako je obvyklé na našem území. Deníku Právo to řekl Jiří Pekárek, prezident České stomatologické komory. "Týká se to například ortodontické léčby, tedy rovnání zubů. Specialistů je asi polovina, než je potřeba. Stát na to upozorňuje léta, a nic se neděje. Když léčba není provedena včas, později se značně prodraží. Nevidím důvod proč, kdyby si pacient našel lékaře třeba v Rakousku, by nemohl být léčen tam, a jeho pojišťovna by mu zákrok do výše domácích cen hradila," řekl Pekárek listu. Informoval, že když třeba občan Rakouska se nechá ošetřit u nás, jeho pojišťovna mu zaplatí osmdesát procent ceny zákroku. Na dotaz, zda by to neznamenalo změnu zákona, Pekárek potvrdil, že ano. Zákon zatím umožňuje hradit jen akutní a neodkladnou péči v zahraničí, nikoli plánovanou," řekla k tomu Právu mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny.


Myslivecká stráž může i nadále střílet volně se pohybující psy a kočky v honitbách. Píší o tom Lidové noviny s tím, že se nemusí přitom obávat, že majitelé budou za svá zvířata požadovat finanční odškodnění. Ústavní soud totiž ponechal v platnosti zákon o myslivosti z roku 1962. Část zákona o myslivosti napadli liberečtí soudci, kteří projednávali případ zastřeleného psa. Majitel se marně dožadoval náhrady za usmrcené zvíře. Příslušné paragrafy říkají, že myslivecká stráž může zastřelit psa či kočku, pokud není pod kontrolou pána. Vzdálenost k nejbližšímu obytnému stavení musí být nejméně dvě stě metrů. Postižený majitel sice podle zákona může žádat finanční náhradu, ovšem musí dokázat, že myslivecká stráž postupovala protiprávně. Právě tuto pasáž liberečtí soudci napadli. Tvrdí, že přenesení důkazního břemene na majitele zvýhodňuje myslivce a je v rozporu s lidskými právy. Ústavní soud ale návrhu nevyhověl a stížnost zamítl. "Pes je ze zákona věc neracionální a odpovídá za něj majitel. Když nechá zvíře volně pobíhat, musí nést následky," řekl listu soudce-zpravodaj Vladimír Jurka.


V ekologické komisi brněnského městského výboru ČSSD pracuje Pavel Víteček, který se počátkem šedesátých let pokoušel založit Československou nacistickou stranu a byl za tento čin později odsouzen k roku a půl odnětí svobody. Uvádí to Mladá fronta Dnes, podle níž je jedenašedesátiletý Víteček také členem krajně pravicové Vlastenecké fronty. V minulosti byl podle MfD Víteček propuštěn z brněnské Zbrojovky, protože jisté návštěvě z Afriky při prohlídce podniku naznačoval, že by měla skončit na šibenici. "Nepopírám, že jsem ukazoval černochům při návštěvě Zbrojovky, že mají viset. Nešlo o mladickou nerozvážnost, ale o jasný světový názor," tvrdí podle listu Víteček. Do sociální demokracie vstoupil v listopadu 1989 a o sedm let později se připojil k řadám Vlastenecké fronty. Svůj postoj považuje za netradiční a alternativní. Pokud jde o třetí říši, říká Víteček podle MfD, že "Němci se vlastně stali díky Židům ve vlastní zemi druhořadými. Prostí lidé se museli proti takovému stavu nějak bránit". Vítečkův případ bude podle místopředsedy brněnské ČSSD Miloslava Humpolíčka nutné projednat na výkonném výboru městské organizace strany.