Přehled tisku

Z tisku s datem 21.3. 2001 vybírala Milena Štráfeldová.


Podle Mladé fronty Dnes se ministr zahraničí Jan Kavan a jeho nejbližší spolupracovníci, kteří mu k podpisu připravili krajně nevýhodnou smlouvu o pronájmu komplexu Český dům v centru Moskvy, vystavují riziku trestního stíhání. Poté, co tento deník zveřejnil podrobnosti pronájmu, vložila se do kauzy i policie. Ministr Kavan bude muset aktivity své a svých podřízených vysvětlovat i svým politickým kolegům. Cyril Svoboda z KDU-ČSL označil způsob pronájmu Českého domu za naprosté selhání. Předseda zahraničního výboru a Kavanův stranický kolega Lubomír Zaorálek si rovněž myslí, že Kavan má co vysvětlovat. Kavanův mluvčí Aleš Pospíšil v úterý pouze uvedl, že ministerstvo uzavřelo s firmou Hotel Český dům smlouvu "z bezpečnostních důvodů a národních zájmů". O případ se začala zajímat Služba pro odhalování korupce právě kvůli podezření, že špičkoví úředníci ministerstva, kteří umožnili soukromé firmě Hotel Český dům podnikat na úkor státu, tak jednali z osobních pohnutek. Společnost Hotel Český dům dostala budovu v centru Moskvy do pronájmu na pět let, není přitom v Rusku registrována, a její účet a zaměstnance proto vede zastupitelský úřad. Firma díky tomu může odebírat neproclené a nezdaněné zboží. Tím vším jsou porušeny mezinárodní úmluvy a ruské zákony. Kromě toho ministr Kavan soukromé firmě ve smlouvě přislíbil i předkupní právo na budovu, čímž překročil i své ústavní kompetence. Jan Kavan v úterý znovu zopakoval, že smlouva je v pořádku. Další kroky ministr zváží po vyšetření případu.

Jsem normání, tvrdí v Lidových novinách americký právník Ed Fagan, který zastupuje rakouské odpůrce jaderné energie v jejich sporu s Jadernou elektrárnou Temelín. Právník o sobě říká: rozhodně nejsem takový, jak vypadám na fotografii otištěné před měsícem ve všech českých novinách, kde opravdu hrozivě cenil zuby. "To nejsem já. Já jsem úplně jiný," prohlásil Fagan v proslulé českobudějovické pivnici Masné krámy. Vedení elektrárny Faganovi překvapivě umožnilo areál Temelína navštívit. Advokát pak strávil uvnitř elektrárny celkem dvě hodiny v doprovodu dvou směnových inženýrů. ČEZ dokonce Faganovi splnil i jeho největší přání, tedy ukázal mu místnost, kde se skrývá temelínský archív, včetně dokumentů, které právník požaduje a které jsou dosud chráněny obchodním tajemstvím. Právník ale jinak přiznal, že mu návštěva Temelína příliš nepomohla. Výsledkem této návštěvy je ovšem mimo jiné i to, že Fagan prodloužil o měsíc ultimátum k předložení dokumentů, které pro svou obhajobu rakouských ekologů požaduje.

Ctižádostiví mladí muži z Česka dobývají internetový svět, uvádějí Lidové noviny. Šéfové internetových firem jsou mladí muži, kteří vyrůstali s počítačem, mluví anglicky a míří do světa. Česko je pro ně příliš malým trhem. "Musím otevřít kancelář v Kalifornii," tvrdil vloni Petr Ulrich, zakladatel brněnské společnosti Qbizm Technologies, která se specializuje na výrobu softwaru pro internetové obchodování. Vloni v prosinci se mu to podařilo. Hlavní kancelář společnosti sídlí v San José, vývoj zůstal v Brně, další pobočku má v Praze. Americká kancelář bude mít na starosti prodej a marketing, Petr Ulrich do Spojených států cestuje na obchodní schůzky každé dva měsíce. Ulrychova firma s pětadvaceti zaměstnanci loni dosáhla obratu patnáct milionů korun. V dubnu chce Ulrych uvést na trh produkt, který zřejmě rozhodne o další existenci firmy. Vše záleží na tom, jaký bude v Americe zájem o software vyvinutý v Brně. Ulrych přitom v Lidových novinách tvrdí: "Nechci mít žádné programátory v Americe, jsou drazí."

O silničním přechodech jako zóně ohrožení píše Mladá fronta Dnes. Od počátku letošního roku na nich zahynulo nebo bylo zraněno více lidí než vloni. Od ledna přitom platí nový zákon a chodci mají před auty na přechodech přednost. Odborníci na bezpečnost dopravy tvrdí, že více mrtvých a zraněných není důsledkem nových pravidel silničního provozu, ale tím, že se je mnozí chodci a řidiči nenaučili používat a dosud si na ně nezvykli. Dopravní policie zatím příčiny zvýšeného počtu mrtvých a zraněných zevrubně nerozebírala. Policejní mluvčí Ivana Zelenáková k tomu však uvedla: "Stále se setkáváme s chodci, kteří vkročí na přechod, aniž by respektovali, že řidič na krátkou vzdálenost může jen stěží, zvláště za špatného počasí, vůz zastavit. Problémy však mají i řidiči. Řidič v jednom pruhu před přechodem například zastaví, ale auta v druhém pruhu dál projíždějí a ohrožují přecházející chodce."

Nový zákon o pravidlech výchovy internovaných dětí umožní podle Lidových novin zavírat děti v dětských domovech na samotky. Zákon, který poslancům předložil ministr školství, prošel již prvním čtením ve sněmovně. Připravená právní norma dává ředitelům těchto zařízení pravomoc sestavit vlastní vnitřní řád ústavu či umístit dítě v zájmu uklidnění až na 72 hodin měsíčně samo do oddělené místnosti. Dítě přitom může být zavřené souvisle 36 hodin. Na samotce se ale mohou ocitnout nejen delikventi z výchovného ústavu pro mladistvé. Zákon totiž při udělování trestů a dalších výchovných opatření mezi jednotlivými typy ústavů nerozlišuje. Na samotce tak teoreticky bude moci skončit i zlobivé dítě v dětském domově, nebo dokonce malý obyvatel diagnostického ústavu.

Kostlivec a několik počítačů jsou učební pomůcky, které podle Mladé fronty Dnes hned u vchodu vítají návštěvníky veletrhu Schola Nova ve Veletržním paláci. Klasická kostra je mezi školními pomůckami jednou z nejtradičnějších, zatímco elektronické tabule, velkoplošné projektory, multimediální systémy pro výuku jazyků či hvězdářské dalekohledy mezi standardní vybavení škol zdaleka nepatří. Na veletrhu rovněž vystavují dodavatelé laboratoří, nářadí a nástrojů pro školní dílny, výrobci a prodejci hrnčířských kruhů a vypalovacích pecí. Knižní vydavatelství nabízejí veletržní slevy knih, jedna z vystavujících jazykových škol vyhlásila soutěž o víkend v Londýně. "Byznys se školami je zajímavý, protože škola potřebuje opravdu všechno, od naábytku po počítače. Většina škol má vlastní nadaci, kde se shromažďují peníze od sponzorů. Z takových prostředků je pak někdy možné tyto nákupy financovat," uvedl Jiří Dvořák, zástupce společnosti, která školám dodává nábytek.

Pmohu na cestě k milionu, tvrdí v Mladé frontě Dnech muž, který si před několika dny podal v novinách inzerát ve znění "Chcete být milionářem? Poradím jako přítel po telefonu." Své přátelství a rady nabízí za deset procent z celkové výhry v televizní soutěži Chcete být milionářem. Za dobrou radu v pravou chvíli se podle něj platí. Muž z Rožnova pod Radhoštěm, který odmítá prozradit své jméno, říká, že od počátku populární soutěze trénuje. Díky speciálním encyklopediím v počítači dokáže prý v téměř sto procentech případů včas a správně odpovědět. Podle jeho slov ho už oslovili první zájemci, kteří se do soutěže přihlásili. Produkční týmu soutěže Ivan Bareš tvrdí, že se dosud s ničím podobným nesetkal.

Podle deníku Právo bude nejznámější český vězeň, na doživotí odsouzený Jiří Kajínek svědčit v procesu s Marií Černou, u které se po svém útěku z Mírova ukrýval. Soudní jednání s Marií Černou, obviněnou z nadržování pachateli trestného činu, se uskuteční v soudní síni Vazební věznice Pankrát. Předseda senátu sem předvolal jako svědka i Jiřího Kajínka. "Samotná síň nemá žádné zvláštní bezpečnostní opatření, jen běžné vybavení," tvrdí zástupce pankrácké věznice Miloslav Sekerka. Zvýšená bezpečnost vyplývá spíše ze samotného faktu, že se síň nachází přímo ve věznici.