Přehled tisku

Poválečné dekrety bývalého prezidenta Edvarda Beneše jsou ústředním tématem českých listů, které v této souvislosti hodnotí i česko-německé vztahy a návrhy politiků ocenit Beneše. Poslanec Občanské demokratické strany Jan Zahradil ho chce vyznamenat Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Sociálnědemokratický senátor Miroslav Coufal přišel s nápadem ocenit exprezidenta Řádem Bílého lva I. stupně, který již ale dostal.

Poválečné dekrety bývalého prezidenta Edvarda Beneše jsou ústředním tématem českých listů, které v této souvislosti hodnotí i česko-německé vztahy a návrhy politiků ocenit Beneše. Poslanec Občanské demokratické strany Jan Zahradil ho chce vyznamenat Řádem Tomáše Garrigua Masaryka. Sociálnědemokratický senátor Miroslav Coufal přišel s nápadem ocenit exprezidenta Řádem Bílého lva I. stupně, který již ale dostal.

Mladá fronta Dnes píše, že vinou čelných českých politiků se nesplnila očekávání těch, kteří dávali před pěti lety dohromady česko-německou deklaraci, která měla být základem usmíření. Po nedávných výrocích českých politiků na adresu sudetských Němců je dokonce možné se ptát, zda deklarace ještě platí. Před pěti lety česká strana "litovala, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem". Nyní se politování mění ve faktický souhlas se vším utrpením, uvádí Mladá fronta Dnes, podle níž takový postoj ruší to, na čem se Češi před pěti lety dohodli s Němci. Je to opravdu skvělá ukázka toho, jak dokonale funguje opoziční smlouva: její partneři promluví a bezchybně se trefí do dvou základních sloupů, jimiž měly být problémy z konce války na věky vyřešeny a umlčeny, konstatuje deník.

Lidové noviny připomínají, že před dvěma lety se komunisté snažili prosadit vyznamenání bývalého prezidenta Edvarda Beneše, skoro nikdo se jich ale nezastal. Dnes je Benešovo téma znovu žhavé. Lze z něj vytlouct slušný kapitál. Což se před volbami hodí. Národ se kvůli nacionální rétorice politiků semkl proti německému živlu a veřejnou obranu jména Beneš ocení jako příkladnou obranu "českých zájmů". Byl by v tom čert, aby si na tento vlastenecký akt nevzpomněl za plentou volební místnosti, píše list a doplňuje, že z tohoto pohledu je třeba číst i návrh poslance Zahradila, který chce pro Beneše Řád Tomáše Garrigua Masaryka, a senátora Coufala, který pro něj chtěl ocenění zvýšit o jeden stupeň, aniž si zjistil, zda podobný řád bývalý prezident již nedostal. A že si na Beneše oba muži vzpomněli jako na potvoru až teď, když se to hodí? - dodávají Lidové noviny.


Deník Právo komentuje úmysl předsedy Občanské demokratické strany Václava Klause rezignovat na svou funkci, pokud strana nezvítězí ve volbách. Možná že spolu s premiérem Milošem Zemanem, na jehož láskyplné objetí se těší stromy na Vysočině, vytvoří Václav Klaus vlivnou chalupářskou lobby, píše list a připouští, že učinit z Klause chalupáře může být pro část voličů lákavá příležitost, pro jiné zase děsivá představa. Nechť však nejásají a nehořekují jedni ani druzí. Nevíme totiž, jak rozumět termínu "prohrané volby". Už je tomu tak v Česku, že prohra může znamenat vítězství a vítězství prohru. Rozhoduje interpretace toho, koho se to týká, viz registrované partnerství občanských a sociálních demokratů po volbách posledních, dodává deník Právo.


Stát v letošním roce vyplatí na příspěvcích ke stavebnímu spoření 11,1 miliardy korun, což je o 100 miliónů korun víc než původně plánoval. Informují o tom Lidové noviny. Stavební spořitelny chtějí, aby jim stát v dubnu vyplatil 10,6 miliardy korun na státních příspěvcích za loňský rok. Podle ředitele odboru bankovnictví a finančního trhu ministerstva financí Jiřího Špičky si dalších 50 až 100 miliónů korun vyžádají duplicity a nejasnosti. Asi 400 miliónů korun dostanou stavební spořitelny na konci roku, kdy si budou nárokovat příspěvky ke smlouvám, které končí do konce června. "V tuto chvíli se odhaduje, že ze státního rozpočtu bude v roce 2002 vyplacena částka 11,1 miliardy korun," řekl Špička Lidovým novinám. Domnívá se, že částka ze státního rozpočtu na státní příspěvky nepřekročí 12 miliard korun. "Letos bude průměrná státní podpora 2800 až 2900 korun na jednu smlouvu," uvedl. Maximální roční podpora je 4,5 tisíce korun a pokud by domácnosti ukládaly víc peněz, rostl by i objem státní podpory. Stavební spoření loni zaznamenalo rekordní rok. Smlouvu o stavebním spoření uzavřelo přes 1,5 miliónu nových klientů, zatímco předchozí rekord z roku 2000 byl 1,2 miliónu. Cílová částka všech nových smluv loni dosáhla 203 miliard korun. Celkem tak na konci loňského roku mělo stavební spoření 4,4 miliónu lidí, píší Lidové noviny.


Rokytnice nad Jizerou v okrese Semily je jednou z nejzadluženějších obcí v republice, její dluh činí zhruba 400 miliónů korun. Po květnové dražbě městského majetku jí zůstane jen radnice, škola a hasičská zbrojnice, píše Mladá fronta Dnes. "Nesplatíme ani desetinu dluhu a přijdeme skoro o všechno," řekl listu starosta Stanislav Šedý. Podle místopředsedy Svazu měst a obcí Jaromíra Jecha je chování zastupitelstva ale odstrašujícím případem. "Vím o velkém množství zadlužených obcí, ale neznám podobný případ, kde by se město rozhodlo dluh vůbec nesplácet," řekl deníku. Dluh Rokytnice narůstá osm let. Město si půjčilo peníze na stavbu lanovky a čističky odpadních vod a vydalo emisi obecních obligací za 120 miliónů korun na stavbu bytů, restaurací a obchodů. "Město neuhradilo z dluhu jedinou splátku, neplatí ani úroky," řekl listu Jiří Pekárek, mluvčí České konsolidační agentury, na kterou se dluh Rokytnice přesunul po privatizaci České spořitelny. "Já politickou odpovědnost za dluhy necítím," řekl Mladé frontě DnesŠedý, který je v čele radnice pět let. Podle něj jen úroky z dluhu činí 40 miliónů korun ročně a městský rozpočet je přitom kolem 15 miliónů.


Už ze čtvrtého trestného činu policie obvinila někdejšího místopředsedu Českomoravského fotbalového svazu Jana Gottvalda. Policejní rada Stanislav Vašek jeho trestní stíhání rozšířil o poškozování věřitele. Škoda, kterou Gottvald údajně způsobil, tak přesáhla 400 miliónů korun, píší Lidové noviny. Policie podnikatele dosud podezřívala z podvodů a porušování povinností při správě cizího majetku. Trestného činu poškozování věřitele se Gottvald podle policie dopustil majetkovými převody ve společnosti Gotex v době, kdy již nebyla schopna dostát svých závazků vůči věřitelům. "Majetkovou podstatu této firmy převedl na třetí osoby bez ekvivalentního protiplnění," uvedl Vašek v obvinění. Způsobená škoda je minimálně 200 miliónů korun, řekl listu Michal Galát z brněnského krajského státního zastupitelství. Šestapadesátiletý podnikatel byl od loňského října nezvěstný. Ke konci února se ale sám přihlásil na policii a soud na něj uvalil vazbu, udádějí Lidové noviny.


Mezinárodní asociace Europa Nostra ocenila západočeské památkáře. O víkendu jim v hlavním městě Dánska předala medaili a diplom za příkladnou a všestrannou rekonstrukci zámku Kynžvart na Chebsku, včetně jeho knihovny a cenných sbírek, píše deník Právo. Ředitel státního památkového ústavu v Plzni Karel Drhovský uvedl, že cena putuje do České republiky znovu po 12 letech. Mezinárodní porota podle listu vybrala 36 projektů a předních osobností z 18 evropských zemí. Europa Nostra, která vznikla v roce 1963 a sídlí v Haagu, je oficiálním orgánem Rady Evropy a sdružuje více než dvě desítky evropských zemí. Jejím cílem je chránit evropské kulturní památky a přírodní rezervace a podporovat péči o životní prostředí. Každoročně uděluje čestné medaile a ceny za projekty, které významně přispěly k ochraně evropské architektury a přírodního dědictví, připomíná deník Právo.