Přehled tisku

Armáda vyřadila posledních deset bombardérů Su-22, zbyly jí tak již jen čtyři bojeschopné stíhačky MiG-21. "Je to nyní jediný letoun, který je schopen obrany státu,"řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Stav postupně doplňují podzvukové stroje L-159, které jsou ovšem bez výzbroje. Armáda by jich podle plánu měla mít 72. Výrobce Aero Vodochody jich však dodal zatím jen 36. Většina z nich navíc kvůli technickým problémům nelétá. Nákup těchto letadel přitom pohlcuje většinu armádního rozpočtu.

Armáda vyřadila posledních deset bombardérů Su-22, zbyly jí tak již jen čtyři bojeschopné stíhačky MiG-21. "Je to nyní jediný letoun, který je schopen obrany státu," řekl ministr obrany Jaroslav Tvrdík. Stav postupně doplňují podzvukové stroje L-159, které jsou ovšem bez výzbroje. Armáda by jich podle plánu měla mít 72. Výrobce Aero Vodochody jich však dodal zatím jen 36. Většina z nich navíc kvůli technickým problémům nelétá. Nákup těchto letadel přitom pohlcuje většinu armádního rozpočtu. "Na obranu státu je to samozřejmě málo. Bohužel je tedy zatím plněn jen plán vyřazování letadel, ne doplňování," řekl Tvrdík. Doplňovací programy se týkají letadel L-159 i nákupu nadzvukových stíhaček Jas- 39 Gripen. Smlouvu o nákupu gripenů by měl ministr obrany připravit do poloviny dubna. Dozvíte se z Lidových novin.


˝Nekonečný příběh˝ sporů prezidenta a šéfa sněmovny pokračuje. Píší Lidové noviny. Není to tak dlouho, co mezi hlavou státu a šéfem sněmovny létala ostrá slova kvůli jmenování Elišky Wagnerové soudkyní Ústavního soudu, a už vypukla další rozepře. Na rozdíl od předchozí výměny názorů, v níž se politici přeli o pravomoci prezidenta, je ta nynější ryze soukromá. Nelibost Václava Havla vzbudilo prohlášení šéfa ODS. Ten řekl, že první dáma by měla dál žít svým profesním, občanským i rodinným životem, a ne si zničehonic hrát na hlavní postavu dobročinné sféry. Havel však slova svého tradičního názorového rivala, zejména pasáž o dobročinnosti, vztáhl na svoji první i druhou ženu a okamžitě zareagoval. Klausova slova jsou prý ˝zřejmou narážkou˝ na nadační činnost jeho manželek Olgy i Dagmar. Podle Klausova poradce Ladislava Jakla však šéf sněmovny neměl na mysli ani jednu z Havlových manželek. ˝Mluvil o kterékoliv dámě v kterékoliv zemi v kterémkoliv století. A také o sobě, jak by si roli první dámy představoval," vysvětlil Jakl. Podle něj je prý prezidentova reakce projevem vztahovačnosti.


Čeští vojáci jsou v zahraničí na dluh. Záměr vlády platit účast vojáků v protiteroristické operaci Trvalá svoboda i v mezinárodní misi ISAF v Kábulu prostřednictvím státních dluhopisů příští týden v Poslanecké sněmovně narazí. ODS, Koalice i komunisté odmítají zadlužovat stát o dalších 1,7 miliardy korun. V polovině března odjelo do Kuvajtu dvě stě dvacet chemiků, pět vojenských lékařů už působí v Afghánistánu. Do Kábulu má brzy dorazit dalších téměř dvě stě příslušníků polní nemocnice. Ministr obrany Jaroslav Tvrdík řekl, že skutečné náklady na operace budou o dvě stě až tři sta miliónů korun nižší. Opozice přesto trvá na tom, aby vláda nalezla úspory. Více informací přinášejí Hospodářské noviny.


Stále více lidí si nenechává léky předepsat od svého lékaře, ale koupí si je bez předpisu přímo v lékárně. Suma za volně prodávané léky v roce 2000 už přesáhla pět miliard korun. Léky bez předpisu si lidé berou nejčastěji při běžných obtížích - nachlazení či bolestech hlavy. Nejvíc utrácejí podle Českého statistického úřadu za volně prodejné léky důchodci. Každý z nich v roce 2000 takto utratil téměř 700 korun, v roce 1994 to bylo jen něco přes tři stovky. Informují Hospodářské noviny. Všichni lidé kromě toho platí stále víc i za léky, které jsou na předpis a dříve je hradila pojišťovna. V letech 1998 až 2001 spoluúčast stoupla dvaapůlkrát. Přitom sociálně demokratická vláda tvrdila, že finanční spoluúčast pacienta se zvyšovat nebude. Také Česká lékárnická komora potvrzuje, že stát na léky přispívá rok od roku méně. Česko patří ke světové špičce v užívání léků. Výdaje za ně loni dosáhly téměř čtyřiceti miliard korun.


Kdo chce rychle spustit novou firmu nebo mít bez dlouhého čekání zapsán svůj byt v katastru, musí si v České republice často pomoci úplatkem. Píše Mladá fronta Dnes. Úplatky fungují jako spolehlivé mazivo pro soukolí českého hospodářství. Důležité instituce si často účtují úplatky v desítkách tisíc korun. Například rychlý rozjezd firmy vyjde až na 50 tisíc korun, které firma předá zkušeným advokátům, a ti rychlý postup na obchodním rejstříku "zařídí". Stavba domu se kvůli nelegálním, ale účinným poplatkům může prodražit až o 10 procent. Úplatky pomohou také řidičům při vyřizování dokladů na dopravních inspektorátech a stanicích technické kontroly. "Máme signály o tom, že řízení na obchodních rejstřících lze urychlit úplatkem," potvrzuje vedoucí národohospodářského oddělení Česko-německé obchodní a průmyslové komory Andreas Schäfer. Cizí investoři považují korupci za největší slabinu české ekonomiky. Stejně mluví i zástupci jiných evropských obchodních komor, které si kvůli korupci stěžují v Bruselu.


Bezproblémové zveřejňování výsledků červnových voleb krátce po jejich ukončení v Česku má zajistit novela volebního zákona, kterou sněmovně předložili ministr vnitra Stanislav Gross a šéf lidovců Cyril Svoboda. Podle návrhu by čeští krajané ve státech, které jsou časově o více než čtyři hodiny zpožděny za Českou republikou, hlasovali už ve čtvrtek 13. a pátek 14. června. V Česku a v ostatních zemích by se volilo v pátek 14. a sobotu 15. června. Výsledky by se ve všech volebních místnostech začaly počítat ihned poté, co skončí hlasování v republice. Letos poprvé budou volit i Češi v zahraničí. Píše Mladá fronta Dnes.


Z Mladé fronty Dnes se dozvíte, že koruna nabývá každým dnem na síle a překonává i ty nejsmělejší odhady analytiků. V úterý večer obchodovala za rekordních 30,53 za euro, čímž se zase o kousek přiblížila k psychologické hranici 30 korun. Její prolomení původně ekonomové očekávali nejdříve v půlce roku. Silná koruna na jednu stranu potěší všechny, kdo začínají počítat, na kolik je vyjde letní dovolená; exportérům však značně komplikuje život, protože nafukuje ceny jejich zboží, které se pak hůř prodává. Hnacím motorem silné koruny se v posledních dnech podle obchodníků stala i nečinnost České národní banky. Její viceguvernér ČNB Oldřich Dědek zopakoval prohlášení, že posílení kurzu je příliš rychlé a mohlo by být pro ekonomiku rizikem. Co bude dál? Odhadovat, kdy jaké úrovně kurz pokoří, se už nikomu příliš nechce, stejně tak případný zásah centrální banky na trhu. S dalším posilováním koruny počítají všichni.


Ve velkém černém tričku, šusťákových kalhotách, rozvázaných sportovních botách a s úsměvem na rtech vystoupil v úterý ráno z letadla na ruzyňském letišti nejtěžší muž planety, mistr světa v sumó, třiatřicetiletý Newyorčan Emanuel Yarbrough. Informuje deník Právo. "Moc jsem se do Prahy těšil. Chtěl bych vidět slavný orloj, Hradčany a další zajímavá místa, o kterých mi můj přítel Jaroslav Poříz vyprávěl. Těším se také, že si spolu sedneme do nějaké hezké hospody na břehu Vltavy a dáme si skvělé české pivo," rozhovořil se 205 cm vysoký a 354 kg vážící sympatický chlapík. V třiapůltisíce let staré historii sumó je Yarbrough jednoznačně nejtěžším bojovníkem. V sobotu se Yarbrough zúčastní turnaje Aqua-Therm Sumó Czech Open, který se odstartuje v pražském Kongresovém centru.

Autor: Eva Petržílková
spustit audio